Pénteken is folytatódott a baloldali nyilatkozatháború a kudarcba fulladt október 23-i ellenzéki rendezvényről. Török Zsolt, az MSZP szóvivője legfrissebb bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy Kuncze Gábor és Fodor Gábor már felszámolt egy pártot.
„Szeretem Kuncze stílusát, humorát, de inkább távol tartanám az MSZP-től, ha lehet, nehogy ezt is felszámolja. Gyurcsánynak pedig szintén nagy szerepe volt a Fidesz 2/3-os győzelmében. Ő is inkább álljon távolabb, vagy vonuljon vissza! Nekünk van programunk, és ha ezt nem hallja meg egy Kuncze Gábor, akkor az a baj, hogy Ő, meg a Feri haverja ráfednek erre” – írta a szocialista párt szóvivője. „Van 20 liberális párt, akik mind össze akarnak fogni, mert utálják Orbánt, de egymást egy kicsit jobban” – tette hozzá.
Török csütörtökön a a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában azt mondta: szerintedirekt akadályozták a Demokratikus Koalíció aktivistái Mesterházy Attilát ünnepi beszéde megtartásában. A politikus megerősítette, hogy lezárták a választásokkal kapcsolatos tárgyalásokat.
Az MSZP a jelenlegi szövetségeseivel fut neki a jövő évi választásoknak – szögezte le Szanyi Tibor. „A politika nem arra való, hogy egyesek tömeglélektani gyakorlatokat folytassanak saját nárcisztikus hajlamaik okán. Az tényleg egy rossz vicc, hogy felszórjuk a dobogót rajzszöggel, aztán heherészünk azon, milyen furcsán mozog a balett-táncos” – jelentette ki az MSZP elnökségi tagja az M1 Ma reggel című műsorában annak kapcsán, hogy Mesterházy beszéde alatt a DK szimpatizánsai „összefogást” skandálva akadályozták ebben.
Erkölcstant vezettek be ebben az országban, kötelezően. Van egy pár politikustársam, akiket beíratnék ezekre az órákra – mondta el az ATV péntek reggeli műsorában Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja. a műsorban Hangsúlyozta: most egy pillanatra értelmet nyert számára, miért kellene beíratni őket erre. „Én nagyon el vagyok keseredve jelen pillanatban, megmondom őszintén. Nagyon rosszul esett az, amit ők produkáltak az MSZP-vel és a Magyar Szocialista Párt elnökével szemben ezen a tüntetésen. Ez nem Mesterházy Attiláról szól: lehet szeretni, lehet nem szeretni, lehet bármilyen jelzőket ráaggatni. Ez az én pártomról szólt, az én közösségemről szólt” – mondta a politikus. „Nem tudom, hogy mi írhatja felül azt, hogy így bánjunk egymással, ennyire méltatlanul. Ráadásul attól az erőtől, akiknek tagsága volt szocialisták” – tette hozzá Kunhalmi.
Gúr Nándor pénteki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a Demokratikus Koalíció elnöke a határán jár annak, hogy akcióival Orbán Viktor hatalomban maradását segítse. Gúr azt mondta: mindenkinek a személyes felelőssége, hogy saját és pártja érdekeit meddig érvényesíti, hogy észrevegye, hol az a határ, amin túllépve már nem az ellenzék győzelmét, hanem a Fidesz-kormány hatalomban maradását segíti. Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint Gyurcsány átlépte-e ezt a határt, az MSZP alelnöke úgy válaszolt: a határán jár. „Nem hülyeségek kinyilatkoztatásával kell a média fényében tetszelegni, hanem felelősségteljesen kell viselkedni” – tette hozzá.
Az MSZP és az Együtt-PM szövetség közötti megállapodás felülvizsgálatára kéri Mesterházy Attilát és Bajnai Gordont a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenc, azt szorgalmazva, egyikük vagy mindkettőjük lépjen hátra, utat nyitva egy közös miniszterelnök-jelölt és egy „teljes körű köztársaságpárti ellenzéki blokk” létrehozása előtt. A Facebookon pénteken publikált nyílt levélben Gyurcsány azt írja: a két párt szövetsége nem fedi le az Orbán-kormánnyal szembenálló demokratikus sokaságot, több százezer szavazó támogatása hiányzik ahhoz, hogy beérjék a Fideszt.
Véleménye szerint az MSZP-Együtt-PM-megállapodás nemcsak hogy nem eredményezte az összes ellenzéki választó mozgósítását, hanem nagyon sokakban csalódást keltett. „Ebben a helyzetben nem tehetünk mást, mint hogy visszatérünk az eredeti koncepcióhoz, azaz megpróbáljuk létrehozni a köztársaságpárti, demokratikus ellenzéki blokkot. Egy miniszterelnök-jelölttel, egy közös listával és közös egyéni jelöltekkel” – olvasható a levélben.
Bajnai Gordon szerint a DK elutasította a demokratikus ellenzéki pártok összefogására vonatkozó ajánlatot, s számára már „az első számú cél a bejutás a parlamentbe”, az MSZP és az Együtt-PM összefogása viszont egyértelmű, világos alternatívát kínál a változást akaró választóknak – mondta az Együtt-PM szövetség vezetője pénteken Berlinben.
Még utólag is egyre alacsonyabb szintre süllyeszti saját nagy, közös október 23-i ünnepségét a baloldal. Az ATV háttérműsorában Juhász Péter, Bajnai Gordon jobbkeze csütörtök este arról beszélt, hogy két hete egyeztetett „egy DK-s politikussal”, aki őt arról tájékoztatta, hogy februárig nem fognak senkivel sem megállapodni Gyurcsányék, mondván, addig saját szavazótáboruk duzzasztásával törődnek. Juhász ehhez képest álságosnak nevezte, hogy Gyurcsány 23-án kiállva azonnali összefogást sürget, felrúgva az előzetes megegyezést a szónoklatok tartalmáról, illetve a tabukról.
Juhász további furcsaságokat is mondott az Egyenes beszédben: Kuncze Gábort az október 23-át megelőző egyeztetésre tulajdonképpen meg sem hívták, ő csak valahogyan megtudta, hogy összegyűlnek a pártok, és megjelent a tárgyaláson, „jó fejek voltunk és nem küldtük el” – érzékeltette a politikus, hogy hogyan álltak Kunczéhoz. Csavar a történetben, hogy Juhász pénteken elismerte, hogy e-mail címéről valóságosan ment ki meghívó Kuncze Gábornak az előzetes egyeztetésről, ezért Juhász arról kérleli az ATV-t, legközelebb majd mondják be ezt az információt is.
Kuncze Gábor mindentől függetlenül nagyon nyeregben érezheti magát annak ellenére, hogy egykori balliberális kormánytagként, majd lelépett SZDSZ-elnökként jelenleg egy mérhetetlenül kicsi, ismeretlen liberális pártot (Szabadelvű Polgári Egyesület) terelget, nagy elvi egyetértésben Gyurcsány Ferenccel. A Fidesz azon felszólítására, mely szerint korábbi pártja fizesse vissza az államkassza felé fennálló mintegy félmilliárdos tartozását, egész egyszerűen azt mondja, ez „tűrhetetlen”, mivel a tartozást ingatlanvásárlás kapcsán halmozták fel, de nem az ő, hanem – az október 23-i színpadon szintén ott álló – Fodor Gábor elnöksége alatt.
A korábban közkedvelt Kuncze egyébként a Klubrádió – legutóbbi munkaadója – szerint „politikai pályára lépett”, ezért nem vezethet a választásokig műsort a rádióadón.
Visszatérve az október 23-i gyurcsányi cselvetéshez, erről Jávor Benedeknek, az LMP-ből indult PM-vezetőnek is megvan a véleménye. Csütörtöki blogbejegyzésében Jávor felütésként arról ír, „nem erről volt szó”, aztán tovább is megy ennél. Felidézi, hogy az előzetes egyeztetésen rögzítették, nem illetik egymást kritikával, nem piszkálják az ellenzéki összefogás ügyét.
„Ehhez képest mi történt? A beszédek egy része semmi mást nem 'csinált', mint az előzetes megegyezést felrúgta, az érintett megszólalók pedig kieresztették régóta igen nagy becsben tartott politikai egójukat, és engedve a színpad varázsának pillanatok leforgása alatt veszélyeztetni kezdte azt, amiért ma minden demokrata dolgozik: a kormányváltást” – írja szó szerint Jávor Benedek.
A politikus idéz a „memóból” is: „beszédekre vonatkozó kritérium: – ami ne legyen a beszédekben: ne egymást kritizáljuk, ne egymásnak üzengető ellenzéki politikusokat lássunk a színpadon, nyílt konfrontáció nem lehet a színpadon, ne beszéljünk választási együttműködési kérdésekről. Ezen kívül mindenki arról beszél, amiről szeretne.”
Jávor a csütörtöki MSZP-fogalomhasználattal összhangban megbízhatatlannak nevezte Gyurcsányt és az ellenzéki széthúzást ajkukra vevőket, akik „tízpercnyi dicsőségért felrúgnak” bármilyen megegyezést. Ismert, Gyurcsányon kívül Kuncze Gábor, Fodor Gábor és Bokros Lajos illették kritikával az ellenzéki összefogást, illetve annak hiányát.
„Ezek a politikusok nem az országhoz, hanem saját híveiknek és Facebook-kommandójuknak beszéltek” – nyomatékosítja a most bajnaista Jávor.
„Gyurcsány nem az összefogás vagy a kormányváltás érdekében balhézik, a cirkusz csupán néhány DK-s képviselő parlamenti székéről szól. A DK pár bársonyszéke árát ( ) az egész ellenzékkel akarta megfizettetni. Úgy vannak Gyurcsány és pártbéli hívei az összefogással, hogy ha bent vannak, akkor van és létezik, ha nincsenek benne, akkor hekkelem és de facto letagadják, hogy létrejött” – ontotta magából a sérelmeket Jávor.
Az október 23-i ügyben természetesen megszólalt Gréczy Zsolt, a DK szóvivője is, aki szerint Mesterházy Attila megnyerhette volna október 23-át, csak fel kellett volna hívnia a színpadra az összes szónokot. A szocialisták totális támadásának Gyurcsány ellen az az oka, hogy az MSZP-kongresszus döntött a listás (vagyis befutó) helyekről – tette hozzá. Ha mégis közös lista lenne, DK-sokkal Kunczéékkal, másokkal, akkor bizony néhányaknak hátrébb kellene kerülnie. Ebbe már beleroppanhatna a kényes egyensúly. Ráadásul, ha van teljes ellenzéki összefogás, akkor a 75-31 sem tartható. De a 106 tudja mondani, hogy méltányosan visszalépünk, de a 75 és a 31 erre nem hajlandó – írja Gréczy.
Szabó Zoltán egykori erzsébetvárosi polgármester és képviselő úgy látja, „Gyurcsány nem veletek szeretne megállapodást kötni, hanem teljes demokratikus ellenzéki egységet akar, mert különben itt marad a nyakunkon Orbán még négy évre. És ezt akarja Bokros, Kuncze mag Fodor is. Ja, és a felmérések szerint a kormányváltást akaró szavazók 70 százaléka...”
Egyelőre nem lehet tudni, hogy a balliberális nyilatkozatháború hová fajul majd, de cikkünk folyamatosan frissül.