Börtönbehívó: három hónapon belül

Kiküszöbölnék, hogy az elítéltek hónapokig, évekig szabadlábon maradjanak a büntetés megkezdése előtt.

Kulcsár Anna
2013. 11. 23. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslat másik rendelkezése szerint az elítéltek behívásáról és elhelyezéséről nem a büntetés-végrehajtási bíró, hanem a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) döntene.

A jogalkotók úgy vélik, a várhatóan 2015-ben hatályba lépő szabály kiküszöbölné, hogy a különféle bűncselekmények miatt fegyházra, börtönre ítélt személyek akár hosszú hónapokig, évekig is szabadlábon maradjanak a büntetésük megkezdése előtt. A törvény ugyanakkor jelenleg minden körülmények közt megköveteli az azonnali behívást, ha valakit bűnszervezet tagjaként marasztaltak el.

A büntetés-végrehajtási bíró most akkor rendelheti el, hogy a szabadlábon lévő elítélt jelenjen meg a börtönben, ha a megyei büntetés-végrehajtási intézet tudja fogadni a büntetés letöltésére jelentkező személyt. Az elítéltet esetleg innen küldik, szállítják másik intézetbe. Az új törvényjavaslat úgy próbálja átalakítani a szabadságvesztések végrehajtásának menetét, rendszerét, hogy az minél olcsóbb és célszerűbb legyen.

A BVOP az egyébként zsúfolt intézmények befogadóképességét és a munkáltatás lehetőségét is figyelembe véve az elítéltet közvetlenül a befogadó intézménybe irányítja. Ezzel csökkenhet a megyei büntetés-végrehajtási intézetek telítettsége is. A javaslat szól arról is, hogy az országos parancsnokságnak az előírt három hónapos határidőn belül is soron kívül kell majd berendelnie a legalább ötévi szabadságvesztésre ítélt személyeket és a többszörös visszaesőket.

A 438 paragrafusból álló, indoklással együtt 288 oldal terjedelmű törvénykönyv vitája hétfőn kezdődik a parlamentben.

Az újítások természetesen nem mindenkit érintenek: aki az ítélethirdetéskor előzetes letartóztatásban van, nyomban megkezdi büntetésének letöltését. Ez a helyzet akkor is, ha a bíróság azonnal elrendeli a legalább öt évre ítélt veszélyes elkövető büntetésének végrehajtását.

Az ároktői banda ügye miatt a Fidesz azt kezdeményezi, hogy a jövőben a legsúlyosabb bűncselekmények esetében ne legyen felső határa az előzetes letartóztatás időtartamának. Emellett 60 napban maximálnák a szakértői vélemények elkészítésének határidejét, és az előzetes letartóztatás bírói elutasítása esetén kötelezővé tennék a lábperec alkalmazását – jelentette be korábban Gulyás Gergely fideszes képviselő.

 

Kötelező lesz a házi őrizet ideje alatt elektronikus nyomkövetőt hordaniuk az eljárás alá vont személyeknek, így többé nem fordulhat elő, hogy rablógyilkosok megszökjenek – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.