– A szülés és az átültetendő szervek kivétele tehát két egymástól teljesen független műtét volt?
F. B.: Teljesen független, két nap telt el közöttük. Azért az idegsebészeti műtőben történt a császármetszés, mert a műtét után az édesanyát visszavittük az intenzív osztályra, és ugyanúgy kezeltük, mint annak előtte. Az anyáról ugyanis addig nem mondtuk ki, hogy halott, mert volt benne egy élő magzat. Ekkor kezdődött el az agyhalál hivatalos megállapításának folyamata. Noha a neurológiai vizsgálatok alapján egyértelmű volt, hogy beállt az agyhalál, a terhesség miatt nem tudtunk elvégezni rajta egy jogilag kötelező vizsgálatot. Ez az úgynevezett apnoeteszt, amikor is a lélegeztetett beteget levesszük a lélegeztetőgépről, és azt figyeljük, hogy a vérben megnövekvő szén-dioxid-koncentrációra reagálva beindítja-e a spontán légzést az agy légzőközpontja. Belátható, hogy ez a teszt súlyosan veszélyeztette volna a bizonyítottan élő kisbaba életét, ezért erre csak a császármetszés után nyílt lehetőség.
– A szervadományozás gondolata már az anya agyvérzése után felmerült, vagy csak a gyermek megszületése után?
M. Cs.: Az első kötelességünk az anya életéért való küzdelem volt. Ezt követte a gyermek életének megmentése, és csak amikor már bebizonyosodott, hogy a gyermek szépen fejlődik és egészséges, akkor kezdtünk a transzplantáción gondolkodni. Az anyának annyira jók voltak a vizsgálati eredményei, a szervei olyannyira jó állapotban maradtak meg végig a kilencven nap alatt, hogy a szervátültetés valós lehetőséggé vált. Amikor a császármetszés sikeresen megtörtént, mondtam a családnak, hogy a mai nap az örömé, de holnap megtörténik majd az agyhalál hivatalos megállapítása, és akkor beszélnünk kell a szervátültetésről. De a hozzátartozók, miután végleg elbúcsúztak az édesanyától, még aznap visszajöttek hozzám, és azt mondták, hogy ne várjunk holnapig, még aznap beszéljünk. Ők pedig nagyon tiszteletreméltó módon úgy határoztak, hogy a gyermek életének megmentése után még négy ember életét megmentik azáltal, hogy hozzájárulnak az édesanya szerveinek átültetéséhez.
M. Cs.: A világon tudomásunk szerint még nem volt példa arra, hogy az agyhalál beállta után ilyen sok idővel szerveket ültettek volna át a betegből más rászorulókba. Pláne nem úgy, hogy eközben még egy gyermeket is kihordott.
– Intenzív osztályon dolgozó orvosként naponta találkoznak kritikus állapotban lévő betegekkel. Ez az eset különleges volt az önök számára? Hogyan dolgozták föl lelkileg?
M. Cs.: Lelkileg mindannyiunk számára borzasztóan megterhelő volt ez a kilencvenkét nap. Nemcsak azért, mert elvesztettünk egy kismamát, hanem azért is, mert küzdenünk kellett a magzatért. És e küzdelem kezdetén rendkívül csekély esélyünk volt a sikerre. Eközben pedig úgy kellett tartanunk a kapcsolatot a családtagokkal, hogy lelki megterheltségünk ellenére bennük tartani tudjuk a reményt. S bár azt gondolhatná az ember, hogy az édesanyával nem alakulhatott ki lelki kapcsolatunk, hiszen már eszméletlenül érkezett hozzánk, soha egy szót sem tudtunk beszélni vele, a valóságban nem így van. Amikor az ember három hónapon keresztül ápol valakit, óhatatlanul kötődni kezd hozzá még akkor is, ha nem képes kommunikációra. A gyermek megszületése egy kis megnyugvást jelentett számunkra, de a küzdelem ekkor még korántsem ért véget. Bár azonnal felsírt, és egészséges volt, koraszülöttként született, így az első napokban lélegeztetésre szorult, majd hosszú ideig ápolták a gyermekklinikán, mire elérte azt a fejlettséget, hogy hazaengedhették. A szülés után a transzplantáció újabb lelki nehézséget jelentett nekünk és a családnak is, hiszen a magzat jelentette az utolsó kapcsolatot az édesanya és családja között. Szinte elképzelhetetlen az a teher, amelyet akkor élt át a család, amikor közvetlenül a gyermek világrajövetele után az anya szerveinek donációjáról kellett döntenie.
– Tudható, hogy hova kerültek a szervek?
F. B.: Nem, ezt mi sem tudjuk, és ez így van jól. Annyit tudunk, hogy az eltávolított öt szervet – két vesét, hasnyálmirigyet, májat és a szívet – négy betegbe ültették be. Egyikük, aki valószínűleg cukorbetegség szövődményeként szorult transzplantációra, vesét és hasnyálmirigyet is kapott.
M. Cs.: Ilyen esetekben az agyhalál megállapítása után, de még a szervek kivétele előtt keres megfelelő recipienst, vagyis a szervet megkapó beteget a transzplantációs koordinációs iroda. A család és senki más sem tudhatja meg soha, hogy hova kerültek, ki kapta meg a szerveket. Ennek az az oka, hogy a recipienseknek és a megszületett gyermeknek is önálló, normális életet kell élniük az események után. Nem szabad, hogy bárki megtalálja a szervet fogadókat, abból beláthatatlan élethelyzetek, konfliktusok alakulhatnának ki.
– Noha az édesanya kezelését, a gyermek születését és a transzplantációkat csak most hozták nyilvánosságra, az események valamikor a nyáron játszódtak le. Mi történt azóta?
F. B.: Mi annyit tudunk, hogy a szerveket beültették, és jelenleg is jól működnek. A gyermek is jól van, már otthon gondozzák. Most, hogy a történetet nyilvánosságra hoztuk, egészen meglepő helyekről érkeznek az elismerések. A külföldön megjelent újságcikkek hatására egyetemünk volt külföldi hallgatói például a Facebookon fejezik ki tömegesen büszkeségüket, hogy a Debreceni Egyetemen tanultak. De hangsúlyozni szeretném, hogy nem érhettünk volna el sikert anélkül, hogy létrejött volna az összességében tizenegy orvosi szakmát felölelő összefogás.
Az interjú eredetileg a november 23-i Magyar Nemzet Magazinban jelent meg.