Háború a tankönyvpiacon

Az államosítási tervek miatt „nem igyekeznek” a kiadványok nyomtatásával egyes kiadók?

2013. 11. 16. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer tankönyv még mindig hiányzik az iskolákból. Az intézmények a terjesztésért felelős, állami tulajdonban lévő Könyvtárellátó Nonprofit (Kello) Kft.-től várnának megnyugtató választ. A Magyar Nemzet megkapta a Kello nyilvántartását, amelyből kiderült, hogy a legnagyobb arányban a Nemzedék Tudása Tankönyvkiadó (volt Nemzeti Tankönyvkiadó), valamint a Mozaik Kiadó könyvei hiányoznak. Előbbi közel 5000, utóbbi 1600 példánnyal adós. A Kuncze Magdolna – Kuncze Gábor testvére – által vezetett Krónika Nova mintegy félezer könyvvel tartozik.

A Kello tájékoztatása szerint a „volt nemzeti” kiadóval sikerült megegyezni, ők digitálisan néhány napon belül legyártják a hiányzó példányokat, és így azok hamarosan megérkeznek az iskolákba. A Mozaik és a Krónika Nova azonban nem szállít. Az iskolák így legfeljebb másik könyvet tudnának rendelni, ez azonban a legtöbb esetben komoly nehézséget jelentene, hiszen a legtöbb érintett osztályban csak néhány gyereknek hiányzik a tankönyve, így nekik más kiadványból kellene tanulniuk, illetve más munkafüzetben dolgozniuk, mint a többieknek. A Magyar Nemzet hosszas próbálkozás után sem talált olyan személyt a Mozaik Kiadónál, akinek nyilatkozattételi joga lett volna, a Krónika Novánál pedig fel sem vették a telefont.

Safranek László, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) általános elnökhelyettese a Kello óriási mamutrendszerének nehézkességével indokolta a késéseket. A lapnak elmondta: gondot jelentett, hogy a kiadók a korábbi éveknél pontatlanabb rendelést kaptak, és a máskor már szeptember elején beérkező pótrendelések most csak októberben jutottak el hozzájuk. Safranek szerint jelenleg az a probléma, hogy egyes kiadványokat újra kell gyártani, de olyan alacsony mennyiségben, amely indokolatlanul drága. A terjesztők részéről az jelent problémát, hogy néhány példánynyal kell járniuk iskoláról iskolára, ami kész ráfizetés nekik, ráadásul október végén lejárt a Kellóval kötött szerződésük. Ennek ellenére az elnökhelyettes azt mondta, amennyiben a terjesztők megkapják a könyveket, azokat ki fogják szállítani, hogy végre minden gyerek hiánytalanul megkaphassa a tankönyveit.

Lapunk neve elhallgatását kérő, a tankönyvkiadás egyik prominens személyiségétől ugyanakkor úgy értesült, hogy a kiadók azért nem akarják újragyártani a könyveket, mert meggyőződésük, hogy a visszárukból (tévesen kiszállított könyvek) bőven fedezni tudnák a hiányt, ám a Kello csak decemberre ígérte azok összeszedését, holott a korábbi években ez már szeptemberben megtörtént. Az illető szerint komoly problémát jelent az is, hogy a Kello névre szólóan szállította ki a könyveket, így ha egy iskolából időközben elment néhány gyerek, helyettük azonban érkeztek mások, a kiszállított kiadványokat nem kaphatják meg az új diákok, mert a csomag nem az ő nevükre lett kiállítva. Az illető szerint tehát sok esetben a könyvek most is abban az iskolában vannak, ahol szükség van rájuk, ám azokat nem lehet kiosztani, amíg a Kello nem visszáruzza, és újra ki nem szállítja azokat ugyanoda.

Részletek a Magyar Nemzet szombati számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.