„Videofelvétel bizonyítja, hogy egy fehér mikrobusszal vitték be szavazni a lakosokat a Fóthoz tartozó Sikátorpusztáról a vasárnapi időközi önkormányzati választáson” – mondta Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője. A radikális párt kiderítette, hogy a jármű tulajdonosa Ábri Ferenc, az MSZP dunakeszi önkormányzati képviselője, a politikus egyben a párt roma tagozatának alelnöke is.
Az M1 Híradója kereste a roma tagozatot és az MSZP sajtóosztályát is, hogy igaz-e, amit a Jobbik állít, de nem válaszoltak.
„Mindenképpen nagymértékű választási csalásról van szó, ami befolyásolta érdemben is a választás végeredményét, hiszen ezen a felhíváson, amit előtte kiszórtak a Sikátorpusztán élő embereknek, két időpontot is megjelöltek, délelőtt 10 órát és 14 órát is, amikor rendelkezésre állt ez a buszos szállítás. Tehát mindenképpen érdemben befolyásolta ennek a szavazókörnek a végeredményét biztosan” – közölte Dúró Dóra.
Dúró Dóra szerint „erősnek és megalapozottnak nevezhető az a gyanú, hogy az MSZP érintett abban a választási csalásban, amit Fóton elkövettek”. A Jobbik az érintett szavazókörben a választás eredményének megsemmisítését kérte a helyi választási bizottságtól.
Takács István, aki a baloldal közös jelöltjeként nyerte meg a polgármester-választást, azt állítja, hogy nem tudott a buszos utaztatásról. A Hír TV azon kérdésre pedig nem válaszolt, hogy ismeri-e Ábri Ferencet. „Ennyi volt, most már a rádióba egy interjúra fognak hívni öt perc múlva és nincs időm” – mondta válasz helyett.
Gúr Nándor, az MSZP alelnöke is megszólalt az üggyel kapcsolatban, de arra nem válaszolt, hogy ha valóban utaztatták a fótiakat, akkor Ábri Ferenc kinek a kérésére vagy utasítására fuvarozott. „A vádak ellenére nem kérdés, hogy a fóti időközi polgármester-választáson a baloldali összefogás jelöltje győzött” – mondta sajtótájékoztatóján.
Jávor Benedek, a Bajnai-szövetség társelnöke azt mondta, számukra a legfontosabb hír, hogy Fóton az összefogás győzött, de hozzátette: ki kell vizsgálni ezt az ügyet. Mint fogalmazott: „Ez a rendőrség, ügyészség feladata, járjon a végére, történt-e a hatályos törvényekkel ellentétesen bármiféle befolyásolása a választásnak, és ha ez a vizsgálat lezajlott, ennek az eredményét látjuk, akkor tudunk ahhoz viszonyulni.”
A Fidesz–KDNP önálló polgármester-jelöltet nem indított, a kormánypártok egy civil jelöltet támogattak, aki a 4. helyen végzett. „Az látszik, hogy akik részt vettek a választáson egy alacsony részvétel mellett is, azoknak a háromnegyede a baloldali összefogás ellen szavazott, a Fidesz pedig nem indított jelöltet” – mondta Zsigó Róbert a Hír TV-nek.
Chrobák Zoltánné, Fót jegyzője elmondta, hogy a voksolást megelőzően, illetve vasárnap összesen öt választási kifogás érkezett a helyi választási bizottsághoz: három a Magyar Liberális Párttól, egy a Jobbiktól, egy pedig magánszemélytől, melyek közül az előbbi négynek adtak helyt.
A beadványokkal kapcsolatban a jegyző közölte: két kifogás az egymásra ragasztott plakátok, illetve azok tartalma miatt, a másik kettő kampánycsendsértés gyanúja miatt – egyebek mellett vasárnapi szórólap-osztogatással és a sikátorpusztai voksolók állítólagos szervezett szállításával összefüggésben – született. Az utóbbi ügyben a helyi választási bizottság – csakúgy, mint a Jobbik – feljelentést tett a Dunakeszi Járási Ügyészségen.
Persa Ernő, a választási bizottság elnöke a Híradónak azt mondta: a bejelentők észlelték, hogy egy mikrobusszal szállítottak a szavazóhelyiséghez embereket, ezt jelentették, így a bizottság kiment a helyszínre, és felírták a gépkocsi rendszámát.
A jegyző megerősítette az MTI-nek azt az értesülését, hogy a Sikátorpusztán élők kérték az önkormányzattól: biztosítsanak nekik buszt a fótligeti szavazókörbe eljutás megkönnyítéséért, de kérésüket a képviselő-testület elutasította. Az MTI-hez olyan információk is eljutottak, melyek szerint a sikátorpusztaiak maguk szereztek kisbuszt, illetve szervezték meg saját utaztatásukat.
Gyugyi Csilla, a Pest Megyei Főügyészség szóvivője hétfőn már azt közölte a Hír TV-vel: a két, „választás rendje elleni bűncselekmény” miatt tett feljelentés megérkezett a dunakeszi ügyészségre. „A feljelentéseket a Pest Megyei Főügyészség fogja megvizsgálni, a főügyészségnek három nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy eldöntse, hogy a feljelentés alapján elrendeli a nyomozást vagy elutasítja a feljelentéseket.”
A 29,1 százalékos részvétel mellett megtartott időközi választáson az öt polgármesterjelölt közül az ellenzéki összefogás színeiben induló Takács István kapta a legtöbb, 1116-ot voksot (25 százalék), így ő lett Fót új polgármestere. A második helyen a település egyik alpolgármestere, a független Bartos Sándor végzett 954 vokssal (21,4 százalék), a harmadik helyre Németh József független jelölt futott be 920 szavazattal (20,6 százalék). Őt Földi Pál János, a Civil Összefogás a Fótiakért Egyesület jelöltje követte 885 szavazattal (19,8 százalék), Vargha Nóra Mária, a Magyar Liberális Párt jelöltje 583 voksot (13 százalék) szerzett.