Újabb nyomásgyakorlás Amerikától

A hazai balliberálisokat feltehetőleg lehallgatási információkkal is támogató USA nem először avatkozik magyar belügyekbe.

2013. 11. 08. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok elítéli a Horthy-szobor vasárnapi felavatását, és szükségesnek tartja, hogy a legmagasabb rangú magyar vezetők is határozottan és egyértelműen ítéljék el a történteket – derül ki a budapesti amerikai nagykövetség csütörtöki kommünikéjéből. Eszerint ők a „náciszövetséges Horthy Miklós” mellszobrának felállítását „egy etnikai gyűlölettel és antiszemitizmussal azonosított magyar politikai párthoz”, a Jobbikhoz kötik, és akik szervezték, azok „nemcsak saját intoleranciájuknak vitték hírét, hanem Magyarországról is drámaian negatív képet festettek”. Elismerték, a magyar kormány egyes tagjai helytelenítették a szoborállítást, ám szerintük a legmagasabb rangú magyar vezetőknek is „gyorsan, határozottan és egyértelműen” el kell ítélniük a történteket.

A követség közleményével ellentétben Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető még vasárnap provokációnak nevezte a szoborállítást, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár pedig azt mondta, a Horthy-korszakot történészeknek, és nem politikusoknak kell megítélniük, és minden ilyen politikai provokáció árt a kérdés megítélésének. Ismeretes, a fővárosi Szabadság téren a Hazatérés templomának előterében – jobbikos politikusok részvételével – avatták fel a mellszobrot. Előtte istentiszteleten ifj. Hegedűs Lóránt lelkész hirdetett igét, aki ellen fegyelmi vizsgálatot indítottak a református egyházban. Az eseményt ellentüntetés kísérte.

Minden parlamenti párt érintett lehet az Egyesült Államok nemzetbiztonsági ügynökségéhez, az NSA-hoz fűződő lehallgatási botrányban, és a velünk egy szövetségi rendszerben lévő nagyhatalom az érdekei szerint üzletelhetett azokkal az adatokkal, amelyeket a magyar politikai közélet szereplőiről célzottan gyűjthettek. Így értékelték a Magyar Nemzet kérdésére nevük elhallgatását kérő hírszerzési szakemberek azt, hogy a magyarországi politikai befolyásszerzés gyanúja is felmerült az Egyesült Államokat érintő lehallgatási botránnyal összefüggésben.

 

Az Egyesült Államok nem először avatkozik be a magyar belpolitikába. Mint arról a lap csütörtökön beszámolt, hazai baloldali és balliberális körök is kedvezményezettjei lehettek annak a nemzetközi botrányt kiváltó lehallgatás- és adatgyűjtés-sorozatnak, amelyet az Egyesült Államok nemzetbiztonsági ügynöksége, az NSA folytatott Magyarországon, feltehetőleg a Szabadság téri amerikai nagykövetség épületében. A parlament nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén elhangzottak alapján két párt esetében vetődhet fel a politikai befolyásszerzés gyanúja. A lap úgy tudja, a kormányfő a jövő hét közepéig találkozik valamennyi parlamenti párt frakcióvezetőjével a lehallgatási botrány ügyében. A Demokratikus Koalíció és a Bajnai Gordon-féle Együtt–PM nem kapott meghívást az Orbán Viktor által kezdeményezett egyeztetésre.

Amerikai körök egyébként jelentős pénzzel is támogatnak balliberális csoportokat a színfalak mögött. Például Bajnai csapata is jelentős amerikai támogatást kapott, és Gyurcsány cégcsoportja is sorra nyer el megbízásokat a Soros György amerikai spekuláns érdekeltségébe tartozó alapítványtól. A színfalak előtt pedig rendre úgy avatkozik be belpolitikai kérdésekbe az Egyesült Államok itteni kirendeltsége, hogy azzal a balliberális oldalnak kedvezzen. Emlékezetes, a magyar alkotmányozás folyamatát is sorozatosan támadások érték, miként az egyházügyi törvényt vagy a médiatörvényt is. Utóbbi kapcsán különösen a Klubrádió „betiltása” miatt tiltakoztak amerikai körök, noha a rádió az elhúzódó peres eljárások idején is zavartalanul sugározhatott. (Kapcsolódó hír, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa úgy döntött: hivatalból eljárást indít a Klubrádió budapesti 92,9 MHz-es frekvenciára szóló szerződésének hatósági szerződéssé alakítása érdekében. A testület ezzel párhuzamosan megteszi a szükséges lépéseket a rádió közösségi médiaszolgáltatásként való elismeréséhez, amely lehetővé teszi az ingyenes sugárzást.)

Ugyancsak nyomást próbáltak gyakorolni a magyar kormányzatra a Sukoró-ügyben. Az amerikai nagykövetség munkatársai egy munkaértekezleten számon kérték Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztoson, amiért nyomozás folyik az ügyben, majd annak ellenére minősítették politikai indíttatásúnak a büntetőeljárást, hogy akkor a volt kormányfőt még meg sem gyanúsították. A lehallgatási ügyben a lap kereste az amerikai nagykövetséget, hogy miként kommentálják az értesülést, illetőleg azt tudakolták, adtak-e át lehallgatásból származó információkat hazai balliberális köröknek, ám lapzártáig nem érkezett válasz.

Az információ átadásra vonatkozó kérdésükre az Együtt–PM sajtóosztályán azt válaszolták: „Bajnai Gordon és az Együtt–PM-szövetség politikusai szerint a nemrégiben napvilágra került információk alapján kirajzolódó lehallgatások szövetségesek között elfogadhatatlanok.” Hozzátették: ha ilyesmiről bármikor tudomásuk lett volna, azonnal kifejezték volna tiltakozásukat. Arra a kérdésükre viszont, politikusaik kaptak-e ilyen, lehallgatásból származó információkat, nem válaszoltak. A DK-sokat az ügyben nem sikerült elérnie a Magyar Nemzetnek.

(A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.