A parlament hétfői ülésén napirend előtt kért szót a kormány részéről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Úgy fogalmazott, a vártnál is sokkal jobban teljesít Magyarország, mert az elemzők korábban 0,8 százalékos növekedésről beszéltek, de ma már látszik, 1,7 százalékos Magyarország gazdaságának növekedése. „A magyar gazdaságnak nincs olyan eleme, amely rosszabb lenne, mint egy vagy három éve” – jelentette ki.
A húzóerők közül kiemelte az ipar egészét, a mezőgazdaságot, illetve egy részterületet, az építőipart, ez utóbbi 9 százalékkal bővült. Növekedett – mint mondta – a belső fogyasztás is, javult tehát a háztartások pozíciója: több pénz maradt az embereknél, ebből pedig részben csökkenteni tudták adósságukat.
A statisztikai adatokat sorolva elmondta, európai összevetésben a mi negyedéves adatunk a negyedik legjobb, éves szinten pedig hatodikak vagyunk. A közvetlen térségi versenytársak közül Lengyelország előz csak meg minket, mindössze 0,1 százalékkal.
Az eredmény mindenkit meglepett, a szocialistákat is – tette hozzá Varga Mihály. Szerinte a családi adókedvezmény, a jövő évre is átnyúló tanári és egészségügyi dolgozói béremelés még kedvezőbb helyzetbe hozza a háztartásokat. 2014-ben sem lesz ugyanakkor kolbászból a kerítés – mondta napirend előtti felszólalása végén a nemzetgazdasági miniszter.
Felszólalására a pártok kétperces időkeretben válaszolhattak.
Jobbik: Volner János szerint külföldi, de Magyarországon termelő vállalatoknál csapódik le a gazdasági növekedés. „Hölgyeim és uraim, ez nem a mi pénzünk!”
LMP: Schiffer András szerint a jövedelemkiáramlás 1300-ról 1700 milliárd forintra nőtt. „Az önök oligarchái, illetve a multik gazdagodnak.”
MSZP: Józsa István szerint a kiugró adat csak egy negyedéves javulást mutat. „Az MSZP kormányzása idején közel 4 százalékos volt a növekedés, növekedéssel adtuk át a kormányzást.”
Fidesz: Rogán Antal szerint Gyurcsány Ferenc idején utolsók voltunk a régióban, most másodikak, a kormányváltás idejére 7 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye, most viszont először csökken a rezsi, és rekordalacsony az infláció.
KDNP: Aradszki András szerint fenntartható a folyamat.