2006 ősze: jóvátétel per nélkül?

Több mint 160 millió forintnyi jóvátételt kér a Nemzeti Jogvédő Szolgálat a rendőrségtől.

2013. 12. 30. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kész peren kívüli egyezséget kötni Pintér Sándor belügyminiszter a Nemzeti Jogvédő Szolgálattal (NJSZ) azoknak az ügyében, akiket 2006. október 23-án a Kossuth téren és a Nádor utcában, illetve 2009. július 4-én az Erzsébet téren a rendőrség jogalap nélküli tömegoszlatásakor bántalmaztak, elhurcoltak, szabadságjogaikban korlátoztak – ez derül ki abból a levélből, amelyet a tárcavezető küldött a sértetteket képviselő NJSZ ügyvezetőjének, Gaudi-Nagy Tamásnak. A jobbikos honatya ismertetése szerint a miniszter mindössze azt szabta feltételül a korábban megkezdett peren kívüli tárgyalások egyezséggel való befejezéséhez, hogy mindhárom ügyben szülessen jogerős kártérítési ítélet.

Ismeretes, a Kúria, illetve jogelődje, a Legfelsőbb Bíróság (LB) a Kossuth téri, a Nádor utcai és az Erzsébet téri tömegoszlatást is jogtalannak minősítette. Időközben több elsőfokú és – az Erzsébet tér kapcsán – egy jogerős ítélet is született arról, hogy a törvénytelen oszlatással a rendőrség megsértette az ott összegyűlt emberek személyiségi jogait. A Kossuth tér 2006. október 23-án hajnalban történt kiürítését 2010-ben ítélte törvénytelennek az LB, az aznap délelőtti Nádor utcai oszlatást tavaly a Kúria, a 2009-es Erzsébet térit pedig 2011-ben szintén az LB. Emlékezetes, a Nádor utca esetében a Kúria megállapította: az ott körbezárt több tucat ember a Kossuth téri állami ünnepségre indult 2006. október 23-án délelőtt, amikor a rendőrsorfal megállította, majd körbezárta őket. A bírósági verdikt szerint: mivel az állami ünnepség kulturális rendezvénynek minősül, ezért az oda tartó csoportot nem oszlathatta volna fel a rendőrség.

Az Erzsébet téren 2009. július 4-én a tüntetők a földre ülve, békésen tiltakoztak a Magyar Gárda egyesület két nappal korábbi feloszlatása ellen. A spontán tüntetést azonban a Bajnai-kormány rendőrsége brutálisan felszámolta: 216 embert hurcoltak el, köztük a Jobbik elnökét, Vona Gábort, tizenheten pedig kórházba kerültek a karhatalom agresszív fellépése miatt. A Fővárosi Törvényszék idén júliusban nem jogerősen arra kötelezte a rendőrséget, hogy fizessen fejenként átlagosan 400 ezer forintos kártérítést tíz gárdistának, akiket a térről elhurcoltak. A közelmúltban pedig egy jogerős kártérítési ítélet is született a gárdatüntetés kapcsán: egy paprikaspay-vel lefújt férfinak 300 ezer forintot ítélt meg a bíróság.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.