2006 ősze: jóvátétel per nélkül?

Több mint 160 millió forintnyi jóvátételt kér a Nemzeti Jogvédő Szolgálat a rendőrségtől.

2013. 12. 30. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kész peren kívüli egyezséget kötni Pintér Sándor belügyminiszter a Nemzeti Jogvédő Szolgálattal (NJSZ) azoknak az ügyében, akiket 2006. október 23-án a Kossuth téren és a Nádor utcában, illetve 2009. július 4-én az Erzsébet téren a rendőrség jogalap nélküli tömegoszlatásakor bántalmaztak, elhurcoltak, szabadságjogaikban korlátoztak – ez derül ki abból a levélből, amelyet a tárcavezető küldött a sértetteket képviselő NJSZ ügyvezetőjének, Gaudi-Nagy Tamásnak. A jobbikos honatya ismertetése szerint a miniszter mindössze azt szabta feltételül a korábban megkezdett peren kívüli tárgyalások egyezséggel való befejezéséhez, hogy mindhárom ügyben szülessen jogerős kártérítési ítélet.

Ismeretes, a Kúria, illetve jogelődje, a Legfelsőbb Bíróság (LB) a Kossuth téri, a Nádor utcai és az Erzsébet téri tömegoszlatást is jogtalannak minősítette. Időközben több elsőfokú és – az Erzsébet tér kapcsán – egy jogerős ítélet is született arról, hogy a törvénytelen oszlatással a rendőrség megsértette az ott összegyűlt emberek személyiségi jogait. A Kossuth tér 2006. október 23-án hajnalban történt kiürítését 2010-ben ítélte törvénytelennek az LB, az aznap délelőtti Nádor utcai oszlatást tavaly a Kúria, a 2009-es Erzsébet térit pedig 2011-ben szintén az LB. Emlékezetes, a Nádor utca esetében a Kúria megállapította: az ott körbezárt több tucat ember a Kossuth téri állami ünnepségre indult 2006. október 23-án délelőtt, amikor a rendőrsorfal megállította, majd körbezárta őket. A bírósági verdikt szerint: mivel az állami ünnepség kulturális rendezvénynek minősül, ezért az oda tartó csoportot nem oszlathatta volna fel a rendőrség.

Az Erzsébet téren 2009. július 4-én a tüntetők a földre ülve, békésen tiltakoztak a Magyar Gárda egyesület két nappal korábbi feloszlatása ellen. A spontán tüntetést azonban a Bajnai-kormány rendőrsége brutálisan felszámolta: 216 embert hurcoltak el, köztük a Jobbik elnökét, Vona Gábort, tizenheten pedig kórházba kerültek a karhatalom agresszív fellépése miatt. A Fővárosi Törvényszék idén júliusban nem jogerősen arra kötelezte a rendőrséget, hogy fizessen fejenként átlagosan 400 ezer forintos kártérítést tíz gárdistának, akiket a térről elhurcoltak. A közelmúltban pedig egy jogerős kártérítési ítélet is született a gárdatüntetés kapcsán: egy paprikaspay-vel lefújt férfinak 300 ezer forintot ítélt meg a bíróság.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.