E törekvés szellemében 2011-től életbe léptették a családi adókedvezményt, munkavédelmi akciótervet alkottak, lehetővé tették a nők 40 évi munka utáni nyugdíjba vonulását, valamint a gyes időtartamát három évre meghosszabbították – emlékeztetett Bene Ildikó.
Az új kormányzati intézkedést indokolva elmondta, hogy még mindig nagyon kevés gyermek születik Magyarországon, és tavaly a nők 54 százaléka 30 évesen vagy később vállalta első gyermekét. Mindenképpen ösztönözni kell az első gyerek megszülésének előbbre hozatalát, mert ellenkező esetben második vagy harmadik gyereket nem nagyon vállalnak a családok – mutatott rá a politikus.
A gyed extra három alappillérét ismertetve elmondta: ha a gyeden vagy gyesen lévő édesanya vállalja a második kisgyerek megszülését, akkor egyszerre két gyedre vagy gyesre lesz jogosult. Az anyukák gyermekük egyéves kora után ha akarnak, dolgozhatnak, és így is kapják majd a gyessel vagy gyeddel járó juttatást. A képviselő szerint például az egészségügyben óriási segítséget jelent, ha az édesanyák hetente akár csak két napot munkával töltenek.
Bene Ildikó további pillérként a diplomás gyedet mutatta be, amelynek lényege, hogy az az anya, aki a szülést megelőző két évben felsőfokú képzésben nappali tagozaton két aktív félévet tud maga mögött, gyermeke egyéves koráig jogosult lesz a gyedre, majd gyes mellett tanulhat tovább. A felsőfokú alapképzésben, szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben és szakirányú továbbképzésben részt vevő diplomás gyedesek a minimálbér 70 százalékát, míg a mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben tanulók a garantált bérminimum hetven százalékát kapják.
A gyed extra harmadik pilléreként a munkahelyvédelmi akciótervben januártól az eddiginél is több kedvezményt kínálnak azoknak a munkaadóknak, akik kisgyerekes anyákat foglalkoztatnak.
Szalay Ferenc a szolnoki térség másik fideszes parlamenti képviselője, Szolnok polgármestere arról beszélt, hogy Magyarországon és Európában egyaránt gondot okoz a népességfogyás. Sok európai országban a családok többsége nem vállal két gyereket.
A gyed extra legfőbb üzenete, hogy minden élethelyzetben a nők mellett állunk – ezt már Zsigó Róbert mondta Kecskeméten. A Fidesz szóvivője hangsúlyozta: a Parlamentben hétfőn elfogadott új családtámogatási rendszernek foglalkoztatást ösztönző hatása is lesz.
Fontosnak nevezte, hogy a gyermek egy éves kora után munkát vállaló édesanyák jogosultak maradnak a gyes, illetve a gyed összegére. Az új támogatási rendszer szerint a juttatást akkor is megkapják, ha a gyermek kettő, illetve három éves lesz majd, ezzel a család jövedelme növekedhet.
„Az édesanyák akár részmunkaidőben, akár teljes munkaidőben elhelyezkedhetnek majd, így nem kell hosszú időre kiesniük a foglalkoztatásból” – mondta.
Zsigó Róbert tájékoztatása szerint az új támogatási rendszernek akkor is kedvező hatása lesz a foglalkoztatásra, amikor lejár a gyes, illetve a gyed ideje, és az édesanyák vissza szeretnének menni dolgozni. „A munkahelyvédelmi akcióban az eddiginél nagyobb adókedvezményt kínálunk majd a munkaadóknak akkor, ha kisgyermekes édesanyákat foglalkoztatnak” – fűzte hozzá.
A szóvivő adatai szerint 2013-ban 30 ezer kisgyermekes édesanya foglalkoztatását tudta a kormány segíteni a munkahelyvédelmi akció által nyújtott kedvezményekkel.
Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere, a Fidesz országgyűlési képviselője érthetetlennek nevezte, hogy a baloldali kormányok mindig a társadalom legvédtelenebb tagjait – az édesanyákat és a gyerekeket – sújtották intézkedéseikkel. Emlékeztetett 2005-re, amikor „elfogyott a Horn-kormány pénze”, és a Bokros-csomag eltörölte a gyedet. Hozzátette, hogy a Bajnai-kormány is a családokat támadta meg, amikor a gyedhez és a gyeshez nyúlt.