Úgy fogalmazott: a jövőben az édesanyáknak nem kell választaniuk a munka és a gyermekvállalás között. A gyed extra ugyanis ösztönzi a gyermekvállalást, segíti a gyermeknevelést és a kisgyermekes szülők munkavállalását is támogatja. Ezzel az intézkedésével a kormány egyszerre célozza a munkahelyteremtést és a demográfiai problémák kezelését – fűzte hozzá.
Kifejtette, a nők mellett állnak akkor is, ha több gyermeket szeretnének. Testvér születése esetén ugyanis gyermekenként válik jogosulttá a szülő az ellátásokra. Támogatják a nőket a gyermekvállalásban akkor is, ha tanulnak. Január 1-jétől azok az egyetemisták, akik a szülést megelőző két évben két aktív félévet töltöttek a felsőoktatásban, a gyerek egyéves koráig gyedet, majd gyest kapnak. A Miskolci Egyetemen 5221 nő tanul nappali tagozatos hallgatóként, vagyis valamennyiük előtt nyitott a lehetőség a tanulásra és a gyermekvállalásra is.
Demeter Ervin kormánymegbízott kitért arra, hogy a jelenleg hatályos szabályok szerint a gyed ideje alatt nem lehetett dolgozni, a gyes mellett pedig – a gyermek egyéves kora után – legfeljebb heti harminc órában. A gyed extra ezen is változtat, korlátlanul engedélyezi a munkavállalást a gyermekgondozási ellátások mellett a gyermek egyéves korától. A megyében a gyed 3606 családot érint.
Mint mondta, a kormány megbecsüli a nőket akkor is, amikor visszatérnek a gyedről vagy a gyesről. A munkavédelmi akció részeként adókedvezményt kapnak ugyanis azok, akik kisgyermekeseket foglalkoztatnak. A gyesről visszatérő munkaerő után három évig száz százalékban, további két évig ötven százalékban mentesülnek a foglalkoztatók a szociális adók alól – tette hozzá Demeter Ervin.
Országos szinten 30 ezer családot tudnak ezáltal támogatni, helyi szinten ez 2100 édesanyát és családot érint – jegyezte meg.