Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális államtitkársága a lap kérdésére a statisztikai adatgyűjtés október 1-jei állapota alapján közölte: a 2009/2010-es tanévhez képest a 2011/2012-es tanévre mintegy 22 százalékkal csökkent az igazolatlan hiányzások száma, majd az újabb jogszabályváltozásnak köszönhetően a 2012/2013-as tanévre további 15 százalékkal mérséklődött az ötvennél több igazolatlan órával rendelkezők aránya a teljes tanulószámhoz viszonyítva az 1–12. évfolyamos diákok körében.
Az újabb nagy arányú, 15 százalékos csökkenés annak a törvénymódosításnak köszönhető, amely tavaly szeptembertől a korábbinál is szigorúbban szankcionálja az iskolakerülést. 2012 szeptemberétől az iskoláztatási támogatást már nem felfüggeszteni, hanem szüneteltetni kell, vagyis az iskolakerülő gyermek családja a felülvizsgálat idejére járó pénzt végérvényesen elveszíti. A Soltész Miklós vezette szociális államtitkárság közlése szerint augusztus 31-én az iskoláztatási támogatás szüneteltetése csaknem kilencezer tanulót érintett, vagyis a köznevelési intézményben tanulók közül az idei tanév elején ennyien nem kaptak családi pótlékot iskolakerülés miatt.
Az idén februárban ez a szám még 9400 volt. A 2012/2013-as tanévben az ötvennél több igazolatlan órával rendelkező, 1–12. évfolyamos tanulók száma egyébként 18 772 volt. A két szám közötti különbséget az adja, hogy a szüneteltetés ideje nem mindenkinél egy időre esett. Az év elején sokat hiányzó tanulók az intézkedés hatására újra rendszeresen kezdtek iskolába járni, így ők újra megkaphatták az ellátást.