„Az Együtt–PM identitásában mindig ott volt, hogy Gyurcsánnyal szemben állnak” – vallotta az Origónak adott interjújában a volt miniszterelnök, ezért kezdettől kérdéses volt, hogy indul-e a közös listán. Gyurcsány szerint megölték volna pártjában, ha nem teszi ezt meg. Amikor felvetette, hogy nem indulna el, több alelnök is ki akart lépni a pártból.
A DK elnöke szerint mára kiderült, hogy „nem lehet antigyurcsányista populizmusra építeni a politikát a bal-, illetve liberális oldalon”. A listán megkapott helyeikről szólva elmondta, politikai értelemben mindegy, hány széket kapnak a parlamentben. A lényeg, hogy egyedül nem tudtak volna körzeteket nyerni, így viszont legalább négyben befuthatnak.
A csütörtöki tárgyaláson Gyurcsány jelezte, hogy a teljes körű összefogáshoz szükség van Fodor Gáborra, Kuncze Gáborra, Bokros Lajosra, sőt a szociáldemokratákra is. Mint kiderült, ebből nagy vita lett. Gyurcsány az interjúban megjegyezte, Kuncze szigetszentmiklósi indulásában meg tudtak egyezni, de Fodornak komolyabb igényei voltak, így vele Mesterházy tárgyalt.
A volt kormányfő elmondta, az összefogást tulajdonképpen ő maga kezdeményezte azzal, hogy SMS-t írt Bajnainak. Állítása szerint egy hosszú decemberi telefonbeszélgetés során győzte meg Bajnait, hogy beszéljen Mesterházyval. Gyurcsány ezután találkozott az MSZP elnökével, majd jött Bajnai és Mesterházy találkája. Ezután már sajtónyilvános volt az összefogás menetrendje.
Gyurcsány az interjúban kifejtette, a jelenlegi szövetségeseiből ellenszenvet kiváltó október 23-i beszédéről azóta egyetlen szó sem esett. Ahogyan a szocik pénzügyeiről és arról sem, hogy Bajnait korábban langyos politikusnak nevezte. Mindez a múlté – így Gyurcsány –, mostantól viszont Mesterházy miniszterelnökségét támogató kampányra készül.
Saját programját illetően úgy fogalmazott, igenis meg kell változtatni a vatikáni szerződést, és el kell törölni a rezsicsökkentést. A 2006-os rendőrattak és a kettős állampolgárság ügyében ütközik Gyurcsány és az MSZP álláspontja, a politikus azonban úgy látja, nem a múltbeli, hanem a jövőt illető kérdésekben kell egyetérteni.
Az interjúban elhangzott, ha bekerül a parlamentbe, Gyurcsány a hátsó padsorban szeretne leülni, nem vágyik kiemelt pozícióra. A volt kormányfő el tud képzelni frakciószövetséget, sőt pártegyesülést is a jövőben a baloldali szövetségen belül, és azt sem zárta ki, hogy 2018-ban vagy azután feltámadhatnak majd miniszterelnöki ambíciói.