Körútra indul a Civil Összefogás Fórum: 120 állomás bevonásával egy kampányt szerveznek, melynek célja, hogy a következő választási ciklusra egy társadalmi szerződést állítsanak össze. A CÖF már 2009-ben készített egy társadalmi szerződést, melyet átadott a Fidesz–KDNP-kormánynak. Ez abból állt, hogy országhatáron belül megkérdezték az embereket, mit szeretnének a jövő kormányától. Most, 2014-ben azt tudjuk mondani, hogy az így létrejött társadalmi szerződés 90 százaléka teljesült – jelentette ki Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum alapítója az M1 Ma reggel című műsorában.
Egyértelmű, hogy „kényszer-, és nem szerelemházasságról beszélhetünk” – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán politológus a keddi megállapodásról. Nagy Attila Tibor szerint olyan megosztó személyiségek szerepelnek egyből a lista élén, mint Gyurcsány Ferenc, aki önmagában is elég komoly támadási felületet adhat.
A Magyar Nemzet azt is felidézte, milyen stílusban és milyen jelzőkkel illették egymást az ellenzéki pártok, hogy végül mindannyian a húsosfazék köré kerülhessenek.
Az MNO összeállítása szerint láthatóan most sincsenek oda egymásért a baloldali szövetség tagjai. Kijutott a szociknak és Bajnai Gordonnak is, de a legtöbb utálkozást Gyurcsány Ferenc kapta újdonsült szövetségeseitől. Állítása szerint Karácsony Gergely PM-társelnöknek le kellett húznia pár felest, hogy feldolgozza Gyurcsány visszatérését, de Scheiring Gábornak, a PM elnökségi tagjának sem lehetett könnyű, akinek szüleit rakta utcára a kilencvenes években Gyurcsány.
Ez sem segít...
Az ellenzéki összefogás sem segített a baloldalon, a Századvég kimutatása szerint csupán egyetlen százaléknyi növekedést tudnak felmutatni a támogatottságukban a szövetség létrejötte előtti állapothoz képest. A közvélemény-kutatásból kiderül, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 52, míg a balliberális összefogás 30 százalékon áll. Az Ipsos azt írta kedden, a kormányváltást akarók kiszámíthatatlansága lehet az ellenzék veszte. A Nézőpont felmérése pedig arra mutatott rá, hogy az LMP szerezheti meg azoknak a szavazatait, akik a baloldali összefogástól Gyurcsány visszatérése miatt pártolnak el.
Az idén azonban elmegyünk majd határon túlra is, a hét elszakított régióban mint a szivacs próbáljuk felszívni azokat a véleményeket, ajánlásokat, melyeket a következő kormánynak szintén egy nemzeti-társadalmi szerződés keretében kívánunk átadni – fogalmazott a CÖF alapítója a Hirado.hu összefoglalója szerint.
Felkészültünk 120 helyre 40-50 olyan előadóval, aki nemcsak a politikáról beszél majd, hanem szakmáját is be tudja illeszteni a jövő programjába – mondta Csizmadia László, aki elárulta azt is: izzik a postafiókjuk, a jobboldali-nemzeti erőket ugyanis nagyon megmozgatta, hogy az ellenzék összeállt, és egy összetákolt politikai akolba próbálja a különböző érzelmű választókat foglyul ejteni. Nagyon nehezen tudják elképzelni azt a programot, mely egy vegetáriánus választónak zsírszalonnát és tepertőt kínál, vagy adott esetben a húsevőnek zöldséget – hangoztatta.
Ennek a nemzetnek át kell lépni a saját árnyékán, be kell fejeznie a rendszerváltást, és el kell küldenie azt a társaságot, mely uralkodás alatt végig a békétlenséget szította. A civileknek ugyanis a legfőbb kívánsága az, hogy legyen már végre béke Magyarországon – szögezte le.
Fontosnak nevezte, hogy a civilek „pattogósan” válaszoljanak arra a Ron Werber-i felvetésre, miszerint a paksi bővítés voltaképp hazaárulásnak tekinthető. Úgy vélte: a miniszterelnök mindössze egy jó gazdasági szituációt próbál kialkudni. Ehhez szerinte nyilvánvalóan meglesz az Országgyűlésben a kétharmados támogatottság, és a munkát egy olyan cégre bízzák, mely a másik négy paksi blokkot építette. Nem ez a hazaárulás, hanem az, hogy a Gyurcsány-kormány idején orosz kémeket és eszközöket engedtek a titkosszolgálatok közelébe – mondta Csizmadia László.
A bírálók szerint jobb lenne visszaállítani egy kordonraktárnak a Kossuth teret, a Várbazárt betolni a Dunába, és a négyes metrót homokkal kellene elárasztani. Ez a módszer és ez a politika a jövőben nem mehet – tette egyértelművé.