Ellenzéki összeborulás: Bajnai az igazi vesztes

Egyértelmű, hogy kényszer- és nem szerelemházasságról beszélhetünk – nyilatkozták politológusok az MNO-nak.

Veczán Zoltán
2014. 01. 14. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ-töredékek, a kis pártok és a Demokratikus Koalíció lehetnek a nyertesei a bejelentett összefogásnak, hiszen nem kell az ötszázalékos küszöbbel bajlódniuk – értékelt az MNO-nak Kiszelly Zoltán. A politológus úgy látja, hogy komoly áldozatokat kellett ehhez az MSZP-nek meghoznia, hiszen értékes helyekről kellett lemondaniuk, valamint nem sikerült megszabadulniuk attól a neoliberalizmustól, amelynek meggyőződésük szerint a 2010-es bukásukat köszönhették. De Kiszelly szerint az igazi nagy vesztes Bajnai Gordon és csapata, mivel a volt miniszterelnök úgy lépett fel, mint aki az ellenzék vezetője kíván lenni, ehhez képest „most junior partnerként kénytelen asszisztálni a választásokhoz”.

Erősségei és komoly gyengeségei is vannak a kialakult ellenzéki formációnak – mondta Nagy Attila Tibor. A Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa szerint mindenképp komoly fegyvertény, hogy végre – néhány hónappal a választások előtt – sikerült pontot tenni az elhúzódó összefogási tárgyalások végére. Az is az új formációt erősíti, hogy sikerült a kormányellenes erők jelentős részét bevenni ebbe az összefogásba és bővíteni a palettát például Fodor révén. Vagyis a baloldal e megállapodás révén e ciklus legnagyobb szervezeti integrációjával veszi fel a küzdelmet a Fidesszel szemben, és ez a politikai realitásnak is a győzelme. Ugyanakkor ez a gyengesége is a csapatnak: olyan megosztó személyiségek szerepelnek egyből a lista élén, mint Gyurcsány, aki önmagában is elég komoly támadási felületet adhat a Fidesznek. Főleg, hogy olyan – vele személyesen és pozíciók révén is kapcsolatba került – politikusok után következik a listán, mint Mesterházy és Bajnai.

Kiszelly Zoltán úgy látja, ezzel a „dreamteammel” ugyan megalakult a baloldali szavazók és véleményvezérek álma, az összefogás, de kérdéses, hogy ehhez a körülbelül 1,5 milliós táborhoz ez a névsor képes lesz-e bizonytalanokat megnyerni. Arra a kérdésünkre, hogy ráéghet-e az egész szövetségre a „korszakváltás” kudarca, Kiszelly úgy felelt: mind a volt SZDSZ-elnökök, mind a 2002–2010 közötti időszak alatti rossz kormányzás, mind az IMF-hitel, mind az őszödi beszéd, mind a 13. havi nyugdíj elvétele komoly támadási felületet jelenthet a kampányban.

A politológus szerint azonban kicsi a valószínűsége, hogy ez a politikai konstrukció a választások előtt felbomlana, noha egyértelmű, hogy „kényszer- és nem szerelemházasságról beszélhetünk”. „Nem valószínű, hogy a baloldalon oly erősen áhított összefogásból bárki kitáncolna, mert akkor elveszítené a szavazói bizalmát” – mondta.

A lista megoszlása Nagy Attila Tibor szerint eközben megmutatta, mekkorát is gyengültek Bajnaiék a tárgyalások kezdete óta – hiszen csak ők adtak át helyeket a DK-nak, szám szerint tizenötöt. A szociknak csak azt a pár helyet kellett felszabadítani, amelyeken az újonnan bevett Fodor és Gyurcsány szerepelnek, ugyanakkor ez a pár hely is feszültséget kelthet, amelyet – ahogy az elemző már korábban elmondta – nem feltétlenül lesz olyan egyszerű kezelni, ugyanis többen lejjebb kerülhetnek az MSZP listájáról.

A DK viszont ügyesen politizált az október 23-i affér óta, legalábbis a baloldali szavazók szimpátiáját sikerült megnyerniük, úgyhogy egyáltalán nem kell csodálkozni azon, hogy bekerültek az összefogásba. Ugyanakkor a lista elrendezéséből látszik, hogy 30 % -os eredmény  és egy -két választókerületi győzelem esetében a DK 5-7 képviselőre számíthatna. De, az összefogásba való bekerülés önmagában is siker Gyurcsányéknak, hiszen sokáig úgy tűnt, hogy erre a többi partner nem lesz hajlandó.

Az pedig, hogy Fodort is bevették, mindenképpen érdekes – mondta Nagy – több helyet viszont eddigi ismereteink szerint nem kapott, egyszóval a szélesebb politikai paletta lefedését, a liberális márkát vették meg ezzel a negyedik hellyel, meg persze bizonyos körökben Fodor húzónévnek is számít.

Kiszelly Zoltán kitért arra is, hogy a közeljövőben veszteségei ellenére megerősödhet a szocialista párt, méghozzá kis szövetségei rovására. „A DK elérte egyik legfőbb célját, az összefogást, az Együtt–PM Szövetség szereplői pedig feltették mindkét kezüket, így akár a nagyobb erő felé is átáramolhatnak a baloldali szavazók” – érvelt. Profitálhat Kiszelly szerint mindebből az LMP és a Jobbik is.

A zöldpárt begyűjtheti azok voksát, akik szerint az összefogás nem garantálja a meghirdetett korszakváltást, bár az elemző szerint kérdéses, hogy az öt százalékhoz ez elég lesz-e. A radikális párt pedig azokban a válságövezetekben erősödhet meg, ahol a Jobbik tud a Magyar Gárdára mutogatni, hogy ő védett meg akkor, amikor a balliberális kormány magatokra hagyott titeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.