Összeült a kampánystáb

A közös listát állítók a pozíciók után most a kampánypénzen marakodhatnak.

2014. 01. 16. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A stábban az MSZP-t Molnár Zsolt, az Együtt 2014-et Szigetvári Viktor, a Demokratikus Koalíciót (DK) Molnár Csaba, a Liberálisokat Boruzs András, a Párbeszéd Magyarországért mozgalmat pedig Karácsony Gergely képviselte. – A cél, hogy minél egységesebb arculat és tematika jelenjen meg a kampányban, ami öt különböző szervezetet tekintve nem lesz egyszerű feladat. Ilyen eddig még nem volt – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére Boruzs András. A Liberálisok szakembere elmondta, a tervek szerint heti, a kampány finisében pedig akár napi rendszerességgel egyeztethetnek majd. Boruzs arról nem akart beszélni, hogy milyen felületeken, milyen témákat érintenek a kampány során.

Nehéz feladatként értékelte az öt párt üzeneteinek, arculatának összehangolását Szigetvári Viktor is, aki szerint azonban várhatóan jövő hét végéig megállapodnak a munkamegosztásról. Az Együtt 2014 szakértője a közös arculat kialakításán túl fontosnak tartotta, hogy kampányban a felek sajátosságai is megjelenjenek, választóiknak felismerhetők legyenek. A közös miniszterelnök-jelölt, azaz Mesterházy Attila imázsának kialakítását és megjelenítését Szigetvári az MSZP „primer felelősségének” tartotta. Szerinte ha a szocialisták ennyit küzdöttek elnökük elsőségért, akkor ennek a feladatnak alapvetően rájuk kell hárulnia. Szigetvári a várható stratégiáról annyit mondott el, hogy az új szabályozás miatt elsősorban az utcára, a közterületekre, az ajtótól ajtóig való munkára koncentrálnak majd.

Molnár Zsolt tájékoztatása szerint február elsejétől egészen biztosan elkezdődhet a közös kampány, amelynek során várhatóan ötpárti rendezvényeket is tartanak majd. Arról, hogy több pontban is markánsan különbözik az MSZP és a DK programja – ilyen például a határon túliak szavazati joga – a szocialisták kampányfőnöke közölte: a főbb kérdésekben egyetértenek a szövetséget kötött pártok, a vitás kérdésekben pedig nem engednek saját álláspontjukból. Molnár Zsolt a Népszavának előzőleg elmondta, a közös kampányban nyilvánvalóan megjelennek majd Ron Werber javaslatai is. Molnár Csaba egyelőre nem árulta el, milyen témákra fognak koncentrálni, a programbeli különbségekről pedig azt mondta: senki sem kéri, hogy a másik feladja az elveit. A DK kampányfelelőse megerősítette, hogy ötpárti rendezvényekre is készülnek, közös nagygyűléseket is tarthatnak. Karácsony Gergely lapzártáig elérhetetlen volt.

A baloldali pártok mostani megállapodását másfél éven keresztül a pozíciókon való osztozkodás határozta meg, ezután pedig már a pénzen is marakodhatnak. A törvény szerint ugyanis több milliárd helyett összesen 703 millió forint állami kampánytámogatásra számíthatnak a nagy összeborulás után, ráadásul ennek nagy részét valahogyan fel kell osztaniuk egymás között. Várhatóan annak függvényében, hogy kinek hány listás helye van.

Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc nemrég arról beszélt, elnöksége idején csak az MSZP hárommilliárdot költött a kampányra. Az érintettek most nem adtak egyértelmű választ a lapnak arra a kérdésére, hogyan jönnek majd ki a jóval kevesebb pénzből, és ismét vándorolnak-e hozzájuk olyan összegek, amelyekről „jobb ha nem is tudunk”. A Fidesz szerint „épül a második Gyurcsány-korszak”, amelynek programja, szereplői és korrupciós érdekei is ugyanazok, mint korábban.

Gyurcsány Ferenc egy tegnapi konferencián arról beszélt, hogy nem szabad újra 13. havi nyugdíjat ígérni, a jelenleginél nagyobb mértékben kell támogatni az öngondoskodást, és meg kell tartani a nők negyven év munkaviszony utáni nyugállományba vonulásának lehetőségét. Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője szerint a DK elnöke ma is „az idősek szemébe hazudik”, a nyugdíjasoknak szóló programja pedig még veszélyesebb, mint a 2010 előtti kormányzása.

Egyértelmű, hogy „kényszer- és nem szerelemházasságról beszélhetünk” – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán politológus a keddi megállapodásról. Nagy Attila Tibor szerint olyan megosztó személyiségek szerepelnek egyből a lista élén, mint Gyurcsány Ferenc, aki önmagában is elég komoly támadási felületet adhat.

 

A Magyar Nemzet azt is felidézte, milyen stílusban és milyen jelzőkkel illették egymást az ellenzéki pártok, hogy végül mindannyian a húsosfazék köré kerülhessenek.

 

Az MNO összeállítása szerint láthatóan most sincsenek oda egymásért a baloldali szövetség tagjai. Kijutott a szociknak és Bajnai Gordonnak is, de a legtöbb utálkozást Gyurcsány Ferenc kapta újdonsült szövetségeseitől. Állítása szerint Karácsony Gergely PM-társelnöknek le kellett húznia pár felest, hogy feldolgozza Gyurcsány visszatérését, de Scheiring Gábornak, a PM elnökségi tagjának sem lehetett könnyű, akinek szüleit rakta utcára a kilencvenes években Gyurcsány.

 

Ez sem segít...

 

Az ellenzéki összefogás sem segített a baloldalon, a Századvég kimutatása szerint csupán egyetlen százaléknyi növekedést tudnak felmutatni a támogatottságukban a szövetség létrejötte előtti állapothoz képest. A közvélemény-kutatásból kiderül, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 52, míg a balliberális összefogás 30 százalékon áll. Az Ipsos azt írta kedden, a kormányváltást akarók kiszámíthatatlansága lehet az ellenzék veszte. A Nézőpont felmérése pedig arra mutatott rá, hogy az LMP szerezheti meg azoknak a szavazatait, akik a baloldali összefogástól Gyurcsány visszatérése miatt pártolnak el.

 

A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.