Nem érdemes sárt dobálni a Fideszre. Abban kell segíteni, jobban meg kell ismertetnie magát és szerethetővé kell tennie magát a társadalom számára – mondta el az ATV stúdiójában Földes György. A Politikatörténeti Intézet vezetője azért adott interjút, mert felajánlották neki, hogy legyen a tagja az MSZP elnöki Tanácsadó testületének. Földes szerint Mesterházy többek között azért kérte fel őt erre a feladatra, mert látja, hogy amit a szocialisták a sárdobálás terén eddig tettek, az nem működik, ehelyett pedig stratégia-orientált politizálásra van szükség.
„Nem kellenek bajai videók, nem kell meghirdetni akciókat, hogy hozzatok hozzánk Fidesz-politikusokat kompromittáló felvételeket, azt kell mutatni, hogy mi tisztábbak, jobbak, messze látóbbak vagyunk, mint akik most kormányon vannak” – mondta. Később hozzátette még, az agresszív kampányfogásokra utalva, hogy az MSZP népszerűsége nem nő hónapok óta, és belekeveredik ilyen ügyekbe.
Ha Mesterházy hallgat Földesre, akkor Ron Werbernek, a szocialisták izraeli-amerikai kampánygurujának alighanem új állás után kell néznie. A szakember 2002-ben tűnt fel az MSZP környékén, merőben új, Magyarországon soha nem látott kampánytechnikákat alkalmazva. Ezekkel kifejezetten törekedett arra, hogy a legalantasabb ösztönökre hasson, és akár a rasszizmust is bevetette a mozgósítás érdekében. Tevékenységét aztán meg is hálálták neki a Köztársaság téren, erről a Magyar Nemzet számolt be.
Werber volt az, aki 2004-ben, egy elvileg zárt ülésen háborús retorikával tüzelte fel a szocialistákat. Az Index újságírója az akkori az európai parlamenti választási kampányban bejutott egy beszélgetésre, ahol többek között ezeket mondta el a kampánytanácsadó: ne legyünk szemérmesek abban, hogyan juttassuk el az üzeneteket a polgárokhoz. Ezen a meccsen fair play díjat nem osztanak – tette egyértelművé eszközeiket, és hozzáfűzte azt is: „nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek, de az ellenfél egyéni szabadságjogait tiszteljük”.
Kelet-Európai tevékenységét pedig úgy összegzi az Economist című brit lap, hogy 2000-ben, Romániában, valamint két évvel később hazánkban Werber újra fel tudta rázni és át tudta menteni a XXI. századba a kommunista pártok „nem túl fotogén, megcsontosodott maradványait”, vagyis a posztkommunisták értékrendje remekül összepasszolt a szakértő agresszivitásával.
Ennek előzménye volt a 23 millió románnal és Kövér László köteles beszédével való riogatásnak, amelyeknek köszönhetően végül is választást tudott nyerni az MSZP 2002-ben. Gyurcsány Ferenc akkori pártelnök legalábbis így gondolta, erről vallott a Debreczeni Józsefnek tollba mondottinterjúkötetében
Földes beszélt a választási csalást bizonyítani próbáló bajai videóhamisítványról is. Ezen a téren is van Werbernek tapasztalata. 2006-ban Bácsics Gyula, a Pest megyei Nagykátán a választási bizottság szocialista alelnöke volt, a Célpontnakelárulta: Werber magyarázta el, hogyan lehet a láncszavazást úgy kivitelezni, hogy ne legyen feltűnő. A csalás lényege: a láncban az első, lefizetett szavazó bemegy a szavazókörbe, fölveszi a lepecsételt szavazólapot, majd a fülkében elrakja, és csak egy üres borítékot dob az urnába. A lepecsételt üres szavazólapot pedig elviszi magával az MSZP által berendezett központba, ahol beikszelik rajta a szocialista pártot, illetve jelöltjét.
A szavazópolgár „addig nem kapta meg a pénzét, amíg az üres cédulát nem hozta vissza” – magyarázta Bácsics. Hozzátette: az így lefizetett választópolgárokat vendégül látták, etették, itatták, és csak a szavazás végén engedték haza. Bácsics Gyula azt is elárulta: az ilyen „baloldali” szavazóknak általában kétezer forintot szoktak adni a szocialisták. Az MSZP tagadta a vádat.
2002 után tíz évvel, 2012 decemberében tért vissza Ron Werber az MSZP környékére. Mesterházy Attila pártelnök, egy választmányi ülést követően nyilatkozott a kampánygururól, elmondta, hogy Werberrel arra készülnek, hogy a 2014-es kampányban lábbal kell megverniük a Fideszt. A szakember nyilván hozta volna magával a karaktergyilkos trükkjeit is, kérdés, hogy ezekre lesz-e majd igény a stratégia-orientált politikát folytató, szerethető MSZP-ben?