A dokumentum szerint a magyar Külügyminisztérium felkérésére, hogy küldjön megfigyelőket az április 6-i választásokra, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) január 20. és 23. között küldöttséget menesztett Budapestre, a választások előtti körülmények és a választási előkészületek értékelésére.
Az értékelés alapján kell ennek a missziónak (Needs Assessment Mission, NAM) ajánlatot tennie arra, hogy az adott országban esedékes választás kapcsán az EBESZ/ODIHR végezzen-e valamilyen tevékenységet, s ha igen, ez milyen jellegű legyen – áll az iroda által közzétett, február 14-i keltezésű jelentésben.
A küldöttek magyar állami és választási intézmények illetékeseivel (például Rétvári Bence államtitkárral, illetve a Nemzeti Választási Iroda vezetőjével, Pálffy Ilonával), valamint a politikai pártok, a média és a civil társadalom képviselőivel találkoztak.
A közlemény szerint az EBESZ/ODIHR misszióval tárgyalók többsége kifejezte bizalmát abban, hogy a választási hatóságok képesek a választások professzionális megszervezésére. Többen azonban kételyeiket hangoztatták az ellenzéki támogatás nélkül meghozott jogi változtatások szándékát illetően, amelyek bonyolultabbá tehetik a választási folyamatot és kampányt. Továbbá – tekintettel a választások jogi kereteinek átfogó változásaira – a magyarországi tárgyalópartnerek többsége közölte, hogy üdvözölné az EBESZ/ODIHR megfigyelői tevékenységét a választásokon.
Ennek alapján az EBESZ/ODIHR küldöttsége azt ajánlja, hogy egy korlátozott választási megfigyelő missziót (LEOM) küldjenek Magyarországra az április 6-i választások megfigyelésére. Az elemzők szűk magján kívül a delegáció javasolja még az EBESZ-tagállamok tíz hosszú távú megfigyelőjének a tevékenységét, és a LEOM-ban média-ellenőrző egység is lenne. Bár a misszió felkeresne korlátozott számú szavazóhelyiséget a szavazás napján, a választások aznapi lebonyolításának szisztematikus ellenőrzését nem tervezi – olvasható a jelentésben.