Öt tanévre szól, és legfeljebb három alkalommal hosszabbítható meg a tankönyvi engedély, a legalább kilenc éve tankönyvjegyzéken lévő kiadványokat pedig beválásvizsgálatnak vetik alá. Egyebek mellett ezt tartalmazza a tankönyvvé, pedagógus-kézikönyvvé nyilvánítás, a tankönyvtámogatás, valamint az iskolai tankönyvellátás rendjéről szóló rendelet tervezete. A kormány honlapján elérhető dokumentum szerint a kínálat új elemét képezik majd az úgynevezett kísérleti tankönyvek, amelyeket legfeljebb a teljes ár 50 százalékába kerülhetnének. A kísérleti könyveket legalább tíz iskolában, legfeljebb három tanév időtartamáig ki kell próbálni. Ez idő alatt szakértők óralátogatások, kérdőíves felmérések és interjúk által összegyűjtik a tankönyveket használó tanárok, tanulók és szülők tapasztalatait, s ha az értékelés nem elég pozitív, akkor átdolgoztatják a kiadványt.
A tankönyvvé nyilvánítási eljárásban pedagógiai és technológiai szakértők vesznek részt, nemzetiségi nyelven írt kiadvány esetén pedig külön szakértő felel a fordítás szakszerűségéért is. Az eljárásban többek között vizsgálni kell, hogy a kiadvány követi-e a megnevezett kerettantervet, biztosítja-e a szaktudományok megfelelő feldolgozását, összhangban áll-e a Magyarország alaptörvényében foglalt normákkal, értékekkel, mentes-e a politikai állásfoglalástól, technológiai kivitelezése megfelel-e az esztétikai követelményeknek.
A bevett egyház kezdeményezésére alkalmazott hit- és erkölcstankönyveket a jóváhagyási eljárás mellőzésével kell felvenni a tankönyvjegyzékbe.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.