Hová vándorolhattak Józsa paksi milliárdjai?

Az MSZP budapesti pártpénztárnokának cége a balliberális kormányok alatt nyert a Paksi Atomerőműtől.

MNO
2014. 02. 05. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi baloldali kormányok alatt Józsa István, az MSZP jelenlegi frakcióvezető-helyettese által 42 százalékos arányban tulajdonolt Gépkar Kft. több mint hat és fél milliárd forinthoz jutott hozzá különböző paksi megrendelések útján. Bár 2002-ben kiszállt a cég vezetéséből, tulajdonrésze egészen 2010-ig megmaradt benne. Józsa a Hír24-nek ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy nem tartotta összeférhetetlennek politikai pályafutásával a Gépkar Kft.-ben birtokolt tulajdoni részét.

A politikus egyébként 2007-től az MSZP budapesti vezetésének gazdasági alelnöke lett, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy a szocialisták fővárosi pártpénztárnokának tekinthető. Így a komoly állami megrendelésekkel rendelkező politikus kezében futottak össze a szocialisták fővárosi pénzügyi szálai. Kérdés, hogy a napi egymillió-hatszázhatvanhatezer-hatszázhatvan forintot hozó magánüzletből befolyó összegek kizárólag Józsa magánvagyonát gyarapították, vagy az összeg megjelenhetett-e a legnagyobb szocialista szervezet finanszírozási rendszerében.

Gyurcsány Ferenc tavaly ősszel tett utalást a rejtélyes pártfinanszírozásra, szó szerint azt mondta: „Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.” A mondat akkor heves vitákat váltott ki, de azóta sem az MSZP, sem Gyurcsány részéről semmilyen érdemi információ nem látott napvilágot.

Mint arról a Magyar Nemzet szerdán beszámolt nem Józsa volt ugyanakkor az egyetlen baloldali politikus, aki hasznot húzott a paksi erőmű működtetéséből. Mint évekkel ezelőtt a Magyar Nemzet nyilvánosságra hozta, Medgyessy Péter volt miniszterelnök 1991-ben cége képviseletében tanácsadói szerződést írt alá Pónya Józseffel, az erőmű akkori vezérigazgatójával. Az ügyben indított vizsgálatok megállapították, tanácsadásnak nem volt nyoma. Pónya azzal védekezett, hogy a 9,5 millió forintért cserébe szóban történt a teljesítés.

A Magyar Nemzet korábban arról is beszámolt, hogy 1997 októberében (amikor Szabó József volt a paksi erőmű vezérigazgatója) tanácsadással és közvélemény-formálással bízták meg a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett Altus-csoport egyik cégét, az Agóra Marketing Kft.-t. Az 1998-as választási kampány előestéjén megkötött, egy későbbi megállapodásban 1998. július 31-ig meghosszabbított szerződés alapján az atomerőmű „távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységért” havi nyolcmillió forintot vehetett fel a cég. A megállapodás révén összesen nyolcvanmillió forintot fizettek ki a vezérigazgató saját rendelkezésű keretéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.