Baloldali kifizetőhely volt Paks

Józsa István, Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc érdekeltsége is érintett.

Ruzsbaczky Zoltán
2014. 02. 05. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelepleződött az MSZP a paksi bővítés ügyében – erről beszélt tegnap Rogán Antal a beruházásról szóló magyar–orosz államközi megállapodás parlamenti tárgyalásának kapcsán. A Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett rá, hogy 2010-ig a szerződés megkötését most ellenző szocialisták is támogatták az atomerőmű bővítését. Szerinte a baloldal Paks ügyében történt „pálfordulásának” magyarázata vagy a választási kampány, vagy az, hogy „vezető szocialista politikusok 2010-ig anyagi hasznot húztak a paksi atomerőmű működéséből, ezek a csapok azonban 2010-ben elzáródtak”.

Rogán ezzel arra utalt, hogy Józsa Istvánról hétfőn a parlamentben kiderült: a baloldali kormányok alatt az MSZP jelenlegi frakcióvezető-helyettese által 42 százalékos arányban tulajdonolt Gépkar Kft. több mint hat és fél milliárd forinthoz jutott hozzá különböző paksi megrendelések útján. Józsa a Hír24-nek ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy nem tartotta összeférhetetlennek politikai pályafutásával a Gépkar Kft.-ben birtokolt tulajdoni részét. Rogán Antal szerint a szerződésekről kormányfőként nyilvánvalóan tudott Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is.

A Paks TV-nek nyilatkozva azt mondta: „Most kellett döntenünk arról, hogy egy projekttársaság alakuljon azért, hogy majd tíz-tizenkét év múlva működhessen az az új blokk, blokkok, amelyek Paksot Magyarország meghatározó energiatermelő cégeként megtartják.”

Rogán kiemelte, miután kiderült Józsa István cégének paksi megrendelése, „érdekes módon a Gyurcsány-koalíció minden politikusa távol maradt a paksi vitától a parlamentben”, holott eddig éppen vitázni akartak, és népszavazást követeltek. Nem Józsa volt ugyanakkor az egyetlen baloldali politikus, aki hasznot húzott a paksi erőmű működtetéséből. Mint évekkel ezelőtt a Magyar Nemzet nyilvánosságra hozta, Medgyessy Péter volt miniszterelnök 1991-ben cége képviseletében tanácsadói szerződést írt alá Pónya Józseffel, az erőmű akkori vezérigazgatójával. Az ügyben indított vizsgálatok megállapították, tanácsadásnak nem volt nyoma. Pónya azzal védekezett, hogy a 9,5 millió forintért cserébe szóban történt a teljesítés.

A Magyar Nemzet korábban arról is beszámolt, hogy 1997 októberében (amikor Szabó József volt a paksi erőmű vezérigazgatója) tanácsadással és közvélemény-formálással bízták meg a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett Altus-csoport egyik cégét, az Agóra Marketing Kft.-t. Az 1998-as választási kampány előestéjén megkötött, egy későbbi megállapodásban 1998. július 31-ig meghosszabbított szerződés alapján az atomerőmű „távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységért” havi nyolcmillió forintot vehetett fel a cég. A megállapodás révén összesen nyolcvanmillió forintot fizettek ki a vezérigazgató saját rendelkezésű keretéből.

A parlamentben tegnap részletes vita keretében tárgyalták az ellenzékiek által a paksi bővítés ügyében beadott módosító indítványokat, a javaslatokat a fenntartható fejlődés bizottsága nem támogatta. Szél Bernadett szerint a kormány az utóbbi években „agymosást végzett”, az LMP társelnöke szerint ugyanis a kabinet csak az atomenergia előnyeit kommunikálta, a megújuló energiaforrásokról pedig nem esett szó. A Jobbik szerint káros a baloldal „hisztériakeltése” az ügyben. Balczó Zoltán arról beszélt, hogy a baloldaliak viselkedése ellehetetleníti a tisztességes szakmai vitát. A párt alelnöke hozzátette: a Jobbik szerint továbbra is nélkülözhetetlen az atomerőmű bővítése, az orosz részvétel a beruházásban pedig előnyös. A Jobbik egyébként az egymást követő parlamenti ciklusokban eseti bizottságot hozna létre a bővítés megvalósításának ellenőrzésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.