Paksi tízmilliók a semmiért?

A felügyelőbizottság már 1999-ben sem találta biztos nyomát Gyurcsányék tanácsainak az atomerőműnél.

2014. 02. 15. 5:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácsadás megtörténtének ténye sem állapítható meg annak a szerződésnek a kapcsán, amelyet a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Agóra Marketing Kft.-vel kötött 1997-ben, illetőleg 1998-ban a Paksi Atomerőmű Rt. akkori vezetője, Szabó József – ez derül ki az erőmű felügyelőbizottságának (fb) a Magyar Nemzet birtokába került vizsgálati jelentéséből. Az 1999. január 29-i keltezésű dokumentum többek között rámutatott: „A még 1997-ben kötött, majd 1998-ban meghosszabbított szerződés II. pontja alapján nem ítélhetők meg, és így nem kérhetők számon a megbízott konkrét feladatai. A »Megbízó távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenység« túl általános, nagyon sok minden beleférhet.” A jelentés szerint azért is különösen fontos lett volna a konkrét feladatmegjelölés, mivel a havonta, átalányszerűen fizetett nyolcmilliós megbízási díj „nagy volumenű, igényes” munkát sejtetett. Az fb úgy találta: a szerződés alapján teljes bizonyossággal nem dönthető el, hogy ez a havi nyolcmilliós apanázs arányban állt-e a feladattal. Azt azonban így is megállapították, hogy e tevékenységi körben a szerződéses összeg „magasnak tűnik”.

 

 

A vizsgálati jelentés kiemelte: „Az egyéni megbízásos tanácsadói szerződéseknél – de általában szerződéses ügyletekben – az írásbeliség kiiktatása megengedhetetlen.” Ugyanis a „szóbeliség azt jelenti, hogy a megbízónál a kapcsolattartó személyen kívül senki nem profitálhat a tanácsadás eredményeiből, másrészt utólagosan nem állapítható meg az adott tanácsok helyessége, elvégzett munka eredményessége, de egyáltalán a tanácsadás megtörténtének ténye sem, azaz a tevékenység ellenőrizhetetlen, amellett a tanácsadó felelőssége semmilyen formában nem vethető fel.” Az fb azt is leszögezte: „Nem lehet megállapítani, hogy mennyiben voltak valós teljesítések, és a díjazással arányban álltak-e.”

Több nyomozás is indult a korábbi esztendőkben Gyurcsány Ferenc meggazdagodásának gyanús körülményei miatt. Ezek közül két eljárásban a nyomozó hatóság bűncselekmény gyanúját állapította meg, ám a bukott kormányfő meggyanúsítása elmaradt, mivel az ügyek elévültek. Az egyik ilyen a lapunk által 2006 januárjában feltárt fantomcégbotrány, a Nomentana-ügy. Ennek lényege: Gyurcsány Ferenc ügyvezető igazgatóként jogellenesen működtette a Nomentana Pénzügyi Tanácsadó Kft.-t 1993 szeptembere és 1995 decembere között, ugyanis a cég bejegyzési kérelmét a cégbíróság jogerősen megtagadta. Az erről szóló határozatot a társaság jogi képviselője bizonyíthatóan átvette, de ezt Gyurcsány figyelmen kívül hagyta, és a nem létező társaság nevében megállapodásokat írt alá, amelyek érvényessége így jogilag vitatható.

 

Az 1996-ban bejegyzett valódi Nomentana Kft. pedig törvénytelenül használta fel a fantom-Nomentana adószámát, társadalombiztosítási törzsszámát és statisztikai számát is. Gyurcsány másik elévült bűnügye a Szalay utca 4. alatti épület földszinti részének lízingkonstrukciós megvétele volt. A Gyurcsány-féle Altus Rt. 11 millió forintos előtörlesztéssel vásárolhatta meg az ingatlant, ám azt három hónappal később a kancellária egyik gazdasági társasága, a Közlöny- és Lapkiadó Kft., majd 2000-től a belőle kivált Human Jövő 2000 Kht. havi 1,1 millió forintért visszabérelte, sőt több tízmillió forintért fel is újította azt. Az 1995 és 2005 között beszedett bérleti díjakkal Gyurcsány cége visszakapta a vételárat. Az ügyészség az ügyben különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanúját állapította meg, ám elévülés miatt már nem gyanúsíthatott meg senkit.

 

Hasonló lízingkonstrukcióval jutott hozzá a balatonőszödi kormányüdülő egyik villájához is, amelyet az állam éppen annyiért (havi 2,5 millió forintért) bérelt vissza a Gyurcsány-féle Aldo Kft.-től, amennyit az törlesztőrészletként fizetett. A két lízingügylet tető alá hozásában szerepet vállalt Szilvásy György, a kancellária akkori helyettes államtitkára is. Ismert, a kétmilliárdos saját tőkéjű Motimot 1995-ben Gyurcsányék 705 millió forintért vehették meg, amelyből 700 milliót az akkor még Gyurcsány anyósa, Apró Piroska által vezetett állami Magyar Hitelbank adott kölcsön.

 

Jól járt Józsa cége is - Az MSZP energiapolitikusának, Józsa Istvánnak a cége 6,6 milliárd forintnyi megrendelést kapott a paksi atomerőműtől a korábbi balliberális ciklusok alatt.

Az Agóra Kft. paksi megbízása azért is aggályos, mivel a vizsgálati jelentés szerint a cég egyáltalán nem szerepelt „az 1998-as jóváhagyott szerződéses partnerek jegyzékében”. Az fb betekintett kéthavi jelentésbe is. Ennek kapcsán úgy ítélték meg: ezek a dokumentumok ugyan „önmagukban igényes munkát valószínűsítenek”, ám további kérdéseket vetnek fel. Például azt, hogy ha az Agóra sajtófigyelést is végzett, akkor miért kötött az erőmű további szerződéseket is ugyanerre a célra.

A Magyar Nemzet birtokába került az 1999. február 3-i keltezésű fb-határozat, amely többek között éppen az Agórával kötött tanácsadói megállapodás miatt „különösen elmarasztalhatónak” minősítette az erőmű szerződéskötési gyakorlatát. A lap megszerezte az 1997. október 1-jén kötött tanácsadói szerződést, és annak december 10-i módosítását, amelyekből kiderül: az Agórának az volt a feladata, hogy a paksi atomerőmű „további beruházásainak távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységet” végezzen. A dokumentum egyértelműsíti: „A Megbízó a magyar energiatermelő iparág egyik legnagyobb szereplője, mely arra törekszik, hogy további beruházásokkal növelje energiatermelő kapacitását.” Ezért az a céljuk, hogy a közvéleményben és a döntéshozókban „valósághű kép alakuljon ki az atomenergia előállítását szolgáló berendezések biztonságos működtethetőségéről, illetve az így nyert energia más energiaforrásokhoz mért költségelőnyéről.” A Gyurcsány-cég tehát összességében nyolcvanmillió (havi nyolcmillió) forintért a paksi bővítést népszerűsítette – ma viszont már a legaktívabb ellenzője annak.

Mint arról korábban a köztévé Híradója beszámolt, a paksi atomerőműben egyetlen olyan iratot sem találtak, amely alátámasztaná, hogy az Agóra Kft. bármilyen tanácsot adott volna az erőműnek 1997–98-ban. Gyurcsány az Altus jelenlegi vezérigazgatójához, a saját feleségéhez irányította az újságírót. Dobrev Klára múlt héten hozzájárult, hogy az erőmű kiadja a tanácsadási dokumentumokat, ám azokat nem találták. Korábban kiderült, hogy az MSZP-s Józsa István érdekeltsége több mint 6,5 milliárdért, Medgyessy Péteré a kilencvenes évek elején 9,5 millióért szerződött az erőművel.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.