Simon titkos pénzei nyomában

Simon Gábor igazolatlan jövedelmének több mint négyszereséhez közelít az a vagyoni hátrány, amelyet 2010 után tártak fel a XVIII. kerületben.

2014. 02. 10. 4:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közpénzek százmilliói tűnhettek el a XVIII. kerületben Mester László volt MSZP-s polgármester és korábbi párttársa, Simon Gábor volt önkormányzati képviselő és parlamenti képviselő idején – derült ki a Magyar Nemzet birtokába került, 32 feljelentésből álló dokumentumcsomagból. Az eltitkolt, igazolatlan jövedelemből származó, adózatlan 240 millió forintja okozta botrány miatt távozni kényszerülő Simon eddig nem adott magyarázatot a pénz eredetére.

A nyomozásokat elindító feljelentéseket 2010 és 2012 között az önkormányzat kormánypárti vezetésének kezdeményezésére létrehozott elszámoltatási munkacsoport javaslatára – az belső ellenőri jelentések alapján – Lévai István alpolgármester tette meg. Az önkormányzattal és cégeivel kapcsolatban álló vállalkozások közötti ügyleteknél leggyakrabban hűtlen és hanyag kezelés, csalás, vesztegetés, sikkasztás bűncselekménye vetődött fel, s ezekkel az ismeretlen tettesek legalább 940 millió forintos vagyoni hátrányt okozhattak. Eddig egyetlenegy nem jogerős ítéletben marasztalták el egy kerületi cég vezetőit, magánokirat-hamisítás miatt. Hét nyomozást megszüntettek, az önkormányzat minden esetben panasszal élt.

Így történt a Simon-ügy kirobbanásakor megismert kötvénykibocsátás ügyében is. Most a Legfőbb Ügyészség elrendelésére a Fővárosi Főügyészség vizsgálja a hanyag kezelés vétségében bűncselekmény hiányában megszüntetett nyomozás aktáit. A feljelentéshez csatolt szakvélemény alapján az önkormányzat hárommilliárdos kötvénykibocsátását és a lebukott szocialista titkos pénzét kezelő osztrák Volksbanknak a piaci ár csaknem harmincszorosát, hatvanmillió forintot fizettek ki. A kerületben további büntetőeljárás zajlik többek között egy önkormányzati társaság honlapjának értékaránytalan elkészíttetése, cégvezetőknek adott jogosulatlan prémiumok, jutalmak kifizetése, szükségtelen médiaelemzések, tanulmányok megrendelése, óvodák, iskolák, intézmények felújítására, karbantartására, kert- és parkrendezésekre kötött szerződések miatt.

A kerületi ügyekben rendőrségi vizsgálatok tárgyát képezik még nagy értékű, elszámolatlan készpénzfelvételek, elvégzetlenül kifizetett vagy elfogadhatatlan minőséggel is átvett munkák, kijátszott közbeszerzési szabályok, szabálytalan gépkocsihasználat, lakás- és helyiséggazdálkodási visszaélések, jogosulatlan kölcsönszerződések is.

Simon Gábor 1999 és 2003 között önkormányzati tanácsadóként havi 150 ezer és 350 ezer forint közötti összegekkel „segítette” a XVIII. kerületi önkormányzat munkáját, s parlamenti képviselőként csaknem négymilliót tett zsebre megbízási szerződés alapján. Kiemelt szerepe volt a helyi gazdasági tanácsadó testület irányításában. Az Állami Számvevőszék a 2003-ról szóló jelentése elmarasztalta az önkormányzatot a vagyongazdálkodás szabálytalanságai miatt. 2010-re tízmilliárd fölé duzzasztották a kerület adósságállományát.

Hétfőn tárgyalja az Országgyűlés mentelmi bizottsága az MSZP bukott elnökhelyettesének, Simon Gábornak az ügyét, akit adócsalás és magánokirat-hamisítás gyanúja miatt kért ki a legfőbb ügyész a múlt héten. Simont meghívták az ülésre, de hogy elmegy-e, nem tudni. A lap szerette volna megtudni Simontól, megjelenik-e a mai bizottsági ülésen, ám telefonon nem érték utol. Az MSZP-nél pedig újfent azt válaszolták: Simon magánember, ezért őt keressék.

 

A Magyar Nemzet február 4-én írt először arról, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, több száz millió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem 250 millió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. A legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon mentelmi jogának felfüggesztését.

 

Simon február 6-án jelentette be, hogy minden MSZP-s tisztségéről és február 12-ei hatállyal országgyűlési képviselői mandátumáról is lemond. Mesterházy helyettese egyébként egy szót sem szólt arról, honnan szerezte a százmilliókat, és miért nem tüntette fel a vagyonbevallásában, csupán annyit közölt: jóhiszeműen hibázott, és el tud számolni. Azt azonban továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal került ennyi pénz hozzá. Az is kérdés, hogy miért csak február 12-én válna meg képviselői mandátumától, minek az eltüntetéséhez van szükség erre a néhány napra?

 

Az MSZP nem tehet úgy, mintha nem lenne köze Simonhoz

 

A Fidesz részéről egyebek között azt szeretnék megtudni, hogy ez az összeg azonos-e azokkal a párthoz vándorló „gyanús százmilliókkal”, amelyekről Gyurcsány Ferenc a közelmúltban beszélt. Zsigó Róbert, Fidesz-szóvivő szerint a Gyurcsány-koalíció minden szereplője kórusban falaz Simon Gábornak. – Hogyan lehet, hogy a „Gyurcsány-koalíció” egyetlen tagja sem kérdezte meg az MSZP-ből csütörtökön kilépett Simon Gábort arról, honnan van az osztrák számlán tartott mintegy negyedmilliárd forint? – tette fel a kérdést a szóvivő.

 

Az MSZP nem tehet úgy, mintha nem lenne köze Simonhoz – jelentette ki Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője, hozzátéve: ha az MSZP nem segít felfedni a politikus vagyonának eredetét, feltételezhető, hogy nem csak Simonnak van rejtegetnivalója.

 

Dominóeffektus?

 

Mintha dominóeffektus érvényesülne a baloldalon: megjelent a Józsa-ügy, amely „agyonvágta” az MSZP paksi kampányát, majd jött Simon osztrák bankszámlája, ezek mind Mesterházy Attila irányába mutatnak, a kiszivárgó ügyek hátterében ugyanis abaloldali blokkon belüli hatalmi harcállhat – magyarázta Lánczi Tamás politológus február 9-én délelőtt a Kossuth Rádióban. Sokan Gyurcsány Ferencet gyanítják a háttérben, aki „elkezdte teríteni a nála lévő kártyákat”, hogy már a választások előtt „Mesterházy nyakára hágjon”, és nyilvánvalóvá tegye: övé a vezető szerep.

 

G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány stratégiai igazgatója az M1 A Lényeg című műsorában arról beszélt, hogy a Simon-ügy jelentős politikai kárt okozott a baloldali összefogásnak.

További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.