A baloldal ismét elbújt a választók elől

Nem bővelkedett a február választásokban, a balliberális oldal ismét nem mutatta meg magát.

Kovács András
2014. 03. 01. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban csupán két településen tartottak időközi önkormányzati választást, amelyek közül a Somogy megyei Marcaliban tartott voksolásból lehet bizonyos következtetéseket levonni. Bár bő egy hónappal az országgyűlési voksolás előtt azt lehetett volna várni, hogy a pártok nagy elánnal vetik be magukat a küzdelmekbe, de ehelyett csupán a Jobbik mutatta meg magát a választók előtt a mögöttünk hagyott időszakban.

A Somogy megyei Kerekiben 63,05 százalékos volt a részvétel, amely meglepően magas volt, főként annak fényében, hogy októberben újra választhatnak majd a helyiek. A voksoláson négyen próbálták megszerezni a településvezetői posztot, amelyet végül Csicsai László Viktornak sikerült a voksok 45,66 százalékával. Csicsai egyébként 2010-ben is próbálkozott, de akkor csupán 16,72 százalékot ért el.

Marcaliban a 7-es számú egyéni választókerület képviselőjének, Buna Péter Tamásnak (Fidesz–KDNP) a lemondása miatt járulhattak az urnákhoz. A voksoláson Petres Attila és Tripkovics Zsolt Mihály függetlenként, Mozsárné Kutor Veronika a Marcali az Otthonunk Egyesület, Kesztyüs Attila pedig a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként indult.

A 2006-os önkormányzati választáson ugyanebben a választókerületben Suchman Tamás, az MSZP képviselője győzött. A Horn-kormány privatizációért felelős tárca nélküli minisztere a szavazatok 41,55 százalékát szerezte meg. Suchman egyébként 2002-ben is ebben a körzetben diadalmaskodott, akkor a voksok több mint 65 százalékával. Az elmúlt évek önkormányzati választási eredményei alapján egyértelműen látszik, hogy ez baloldali körzet, éppen ezért érthetetlen, hogy a balliberális erők miért nem indítottak jelöltet.

A február 23-i voksoláson a körzetben élők 28,24 százaléka jelent meg az urnáknál, ami annak fényében, hogy csak egy párt indított jelöltet, meglehetősen magasnak számít. A mandátumot a Marcali az Otthonunk Egyesület jelöltje szerezte meg a szavazatok 39,94 százalékával, míg egy független jelölt a voksok 37,39 százalékát gyűjtötte be. A harmadik helyre a Jobbik futott be 17,28 százalékos eredménnyel.

Ez utóbbi kapcsán mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a Jobbik jelöltje ugyanebben a választókerületben csupán 3,11 százalékot ért el 2010-ben, így a mostani eredményük mindenképpen komoly áttörésnek számít. Somogy megye korábban nem volt a Jobbik erős terepe, négy éve is országos átlaga alatt szerepelt a párt. Mint arról már korábban többször írtunk, a Jobbik az utóbbi hónapokban több időközi választáson lényegesen jobban szerepelt, mint amit a közvélemény-kutatások mutattak. A marcali eredmény és a korábbi voksolások alapján a párt minden bizonnyal komoly tartalékokkal rendelkezik a bizonytalanok között, így meglepetést is okozhatnak áprilisban.

Januárban is elmaradt a baloldali áttörés az időközi önkormányzati választások eredményei alapján. A Jobbik felemás hónapot tudhat maga mögött, míg a kormánypártok képesek voltak megtartani egy települést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.