Beidézték Mesterházy Attilát

Ténymegállapító vizsgálatot indít a Simon–Welsz-ügyben az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. Az MSZP elnöke újra megfutamodott.

TK
2014. 03. 25. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy Attila nem megy el a nemzetbiztonsági bizottságnak a Simon-Welsz-ügyet vizsgáló ülésére, mert törvénytelennek tartja a testület ténymegállapító vizsgálatra vonatkozó kezdeményezését. Ezt a MSZP elnöke közölte kedden nyíregyházi sajtótájékoztatóján. A „kormányváltó szövetség” miniszterelnök-jelöltje újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági törvény 14. paragrafusa pontosan tartalmazza, hogy a bizottság milyen kérdésekben folytathat tényfeltáró vizsgálatot, és ilyen ügyek, mint a szóban forgó Simon-Welsz-ügy, nem szerepelnek a rendelkezések között.

Ismert, a Simon-üggyel összefüggésben felvetődött nemzetbiztonsági kockázatok tisztázása érdekében megkérdeznék az MSZP elnökét arról: tud-e arról, hogy más szocialista politikusnak is van a magyaron kívül más útlevele, illetve állampolgársága – hangzott el. A vizsgálatot kezdeményező Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke elmondta: elkészített egy idézést, amelyben április 3-án 10 órára Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét és Rubovszky Györgyöt (KDNP), a mentelmi bizottság elnökét hívják meg a bizottság elé. A meghívókat még kedden futárpostával juttatják el az érintetteknek.

Molnár Zsolt korábban, az ülés szünetében újságíróknak azt mondta: politikai és jogi értelemben is aggályosnak tartja az idézést. Hozzátette: Mesterházy Attila akkor vállalja ezt a megmérettetést, ha a nyilvános ülésen valamennyi parlamenti frakcióvezető ezt megteszi, tehát ha azonos szabályok vonatkoznak mindenkire. Ha ez egy politikai hecckampány része, akkor természetesen az ő döntése, hogy mi fog történni – tette hozzá.

 

Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő azt mondta: nem lát kivetnivalót abban, hogy minden frakcióvezetőt meghallgassanak, de Vona Gábor esetében ezt nem látja indokoltnak, ugyanis korábban a Jobbik elnökének kezdeményezésére a képviselők nyilatkozhattak állampolgárságukról és erre a Jobbikban mindenki válaszolt.

Molnár Zsolt korábban azt mondta, Mesterházy Attila szeretne megjelenni egy nyílt ülésen, s válaszolni a nemzetbiztonsági bizottság kérdéseire. Ugyanakkor – folytatta – ha a ténymegállapító vizsgálatot Mesterházy Attilára és a szocialista pártra, s afrikai útlevelekre szűkítik le, azt a kampány részének tekinti, s átengedi az ülés levezetését Németh Szilárdnak, a testület fideszes alelnökének. Szerinte úgy korrekt, ha valamennyi parlamenti frakcióvezető nyilatkozik arról, hogy képviselőik közül van-e valakinek más útlevele, állampolgársága is. Ezek egyike sem tilos, de a közvéleménynek tisztán kell látnia ebben a kérdésben – jegyezte meg.

Molnár Zsolt előzőleg azt kezdeményezte: minden parlamenti párt frakcióvezetőjét hívják meg, hogy nyílt ülésen számoljanak be arról, a frakciótagoknak van-e a magyaron kívül más útlevelük, illetve állampolgárságuk. Miután ezt a javaslatot a bizottság többsége leszavazta, Németh Szilárd viszont fenntartotta kezdeményezéseit, Molnár Zsolt az ülés levezetését átadta a fideszes alelnöknek.

A bizottságban nagyjából egyórás vita folyt Németh Szilárd javaslatairól, hogy mi indokolja a nemzetbiztonsági ténymegállapító vizsgálatot, s hogy miért csak Mesterházy Attilát akarják meghallgatni. Németh Szilárd és Kocsis Máté fideszes képviselők is elmondták, hogy Simon Gábor 2008-ban és 2009-ben C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen esett át, így az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal tevékenységének érintettsége miatt indokolt a bizottság vizsgálata. Kocsis Máté kiemelte: nem a Simon-ügyet akarják vizsgálni, hanem az azzal összefüggésben felmerült nemzetbiztonsági kockázatokat. Így Kocsis Máté szerint Mesterházy Attilának nyilatkoznia kell: tud-e arról, hogy van-e más szocialista politikusnak más útlevele, tud-e arról, hogy zsarolták-e az MSZP előzetes letartóztatásban lévő volt elnökhelyettesét, adhatott-e ki esetleg az országról információkat Simon Gábor.

Németh Szilárd az ülésen felidézte: tavaly csaknem konszenzussal szavazta meg a parlament azt a törvénymódosítást, amellyel a nemzetbiztonsági bizottság ténymegállapítási ügyben összehívott tanácskozásán kötelezővé tették a megjelenést; ennek elmulasztása szabálysértés. Ellene szavazott a DK több politikusa, s akkor még szocialista országgyűlési képviselőként Simon Gábor is – jegyezte meg.

Ismert: a tavalyi évben Mile Lajos LMP-s honatya kezdeményezésére vált kötelezővé a személyes közreműködés, magyarán a megjelenés és az igazmondás a parlamenti bizottságok, illetve albizottságok munkájában annak hatására, hogy személyes megjelenési kötelezettség híján megfeneklett a Portik-Laborc-találkozókat vizsgáló albizottság munkája Szilvásy György egykori titokminiszter távolmaradása miatt. A távolmaradás a tavaly őszi ülésszak utolsó ülésén elfogadott törvény szavai szerint ezek után szabálysértési eljárást von maga után.

Kocsis Máté a bizottsági ülésről távozóban újságíróknak Molnár Zsolt kezdeményezése kapcsán abszurdnak nevezte, hogy a „szocialista bűnregényben” Schiffer Andrásnak, az LMP, valamint Harrach Péternek, a KDNP frakcióvezetőjének is nyilatkoznia kellene.

Március 31-éig lezárja jelentését a Simon-ügyben a mentelmi bizottság, elfogadása után pedig még aznap elküldi az Országgyűlés elnökének, ezt követően lesz nyilvános – jelentette ki Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke az M1 Ma reggel című műsorában.

Három jogcímen is visszakövetelhetők Simon Gábortól, az MSZP volt elnökhelyettesétől a számára képviselőségének ideje alatt kifizetett juttatások – mondta Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke hétfőn, a testület zárt ülése után újságíróknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.