Biztonságosabb az ország, mint négy éve

Csökkent a bűncselekmények száma, de tovább szigorodhatnak egyes bűncselekménytípusok büntetési tételei.

HZS
2014. 03. 21. 20:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rétvári Bence kifejtette: a kormány szigorúbb büntetőpolitikája megjelenik a statisztikákban is, hiszen csökkent a bűncselekmények és nőtt az elítéltek száma. „Ma mindenki nagyobb biztonságban érezheti magát, mint 2010 előtt” – tette hozzá. Mint mondta, 2010 óta 15 ezerről 18 ezerre nőtt a fogvatartottak száma, a bűncselekményeké 430 ezerről 360 ezerre csökkent.

„2010-ben mindenki egyetértett abban, hogy a rendőrség és a közbiztonság állapotán javítani kell, hiszen a vidéken élőknek mindennapos élménye volt a kiszolgáltatottság, a rendőrség sokszor nem tudta megvédeni az állampolgárokat, és látjuk, hogy az akkori kormánypártokat is befonta a bűnözői hálózatok sok szála” – fogalmazott. Megemlítette azt is, hogy a kormány 3200 új rendőr szolgálatba állítását ígérte, és ezt túlteljesítette, mivel 3500 rendőr lépett szolgálatba, és a legkevesebbet kereső tiszthelyettesi állomány sok tagjának mintegy 20 ezer forintos fizetésemelést tudtak adni az elmúlt négy évben.

Az államtitkár felidézte: a nemzeti konzultáció keretében az állampolgárok támogatták, hogy a kormány vezesse be a tényleges életfogytiglani börtönbüntetést, és a parlamenti ciklus elején elfogadták az úgynevezett három csapás törvényt. E szerint az erőszakos bűncselekményt harmadszor elkövetőket a bíróságnak valós életfogytiglani szabadságvesztésre kell ítélni. Úgy véli, hogy a parlament Európa legszigorúbb, de arányos büntető törvénykönyvét fogadta el, amelynek fontos eleme, hogy szigorú büntetés szabható ki arra, aki idős emberre támad – jegyezte meg. Egy kérdésre azt mondta: bíznak abban, hogy tíz év múlva látható lesz, hogy az erőszakos bűncselekményeket a „három csapás” is visszaszorítja.

Horváth István (Fidesz), a szekszárdi választókerület országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a biztonságérzet erősítése kiemelten fontos része a Fidesz intézkedéseinek. „Csak erős kormány és erős rendőrség tudja megvédeni a polgárokat” – mondta.

Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője szerint egyre közelebb kerül a büntetés-végrehajtás ahhoz, hogy önfenntartóvá váljanak a börtönök. A folyamat jól halad, hiszen a rabok 73 százaléka dolgozik börtönévei alatt. Vannak, akik részt vesznek a közmunkaprogramban, de olyanok is, akik a tavalyi dunai árvíz idején segédkeztek. A szóvivő pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kormányzat célja, hogy a börtönök önfenntartók legyenek, vagyis a rabok termeljék meg teljesen fogva tartásuk költségeit.

Zsigó Róbert kiemelte, hogy folyamatosan bővítik a börtönök férőhelyeinek számát, újranyitottak korábban bezárt intézményeket, továbbá egyre többen szereznek valamilyen iskolai végzettséget a börtönökben, növelve ezzel társadalmi visszailleszkedésük esélyét. A Fidesz büntetőpolitikájának lényegéről a szóvivő közölte, hogy Európa legszigorúbb büntető törvénykönyvét, a „három csapást” annak a szellemében fogadták el, hogy a bűnözőknek a börtönben a helyük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.