Dézsy felidézte, már az Antall–Boross-kormányok idején megvoltak a törekvések arra, hogy a kincseket visszaszerezzék, azóta hullámzóan mindig előkerült az ügy, emellett voltak vállalkozói csoportok, és általa generált kísérletek is.
Amióta megjelent az a rendelet, hogy a Magyar Nemzeti Bank pénz különít el a kincsek visszavásárlására, az egész szakma arra gondolt, hogy ebben talán a Seuso-kincsek is benne vannak. Mint Dézsy elmondta, az még nem ismert, hogy a kormányzat ebből a keretből hozta-e haza a felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat vagy másból.
„Én magam és azok, akik az ügyért tettek, több levelet is írtunk, hogy ennek a dolognak óriási jelentősége van, mert az ország pozitív hírekkel kerülne be a világsajtóba, a Seuso-kincsek ugyanis a kulturális világhírt jelentik az országnak.”
A filmrendező nem győzte hangsúlyozni, bármi, ami történik a kinccsel, hatalmas turizmust generál, egy „kiapadhatatlan kulturális forrást” hoztak most haza Orbánék. „Egészen elképesztő, beláthatatlan” – foglalta össze. Dézsy Zoltán egyébként azt is valószínűnek tartja, hogy újabb tárgyak kerülhetnek elő a későbbiekben.
A miniszterelnök, valamint Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által leleplezett kincsek állapotáról szólva azt mondta, ragyogó az állapotuk. „Hibátlan állapotban vannak ahhoz képest, hogy másfél ezer évesek” – fogalmazott.
Felidézett egy legendát is: az ezüstedényeket az 1980-as években megvásárló lordtól egyszer egy arab férfi meg akarta venni a kincseket saját használatra, hogy a hozzá hasonló dollármilliárdosoknak tálalja fel belőlük az ételt.
Elmondta még, nem az összes kincs került vissza Magyarországra, de a Lord Northampton által felkínált „készlet” összesen 14 ezüsttálból, illetve kancsóból áll össze. Rámutatott, a kollekciónak egyébként 40-45 darabja lehet, „annyi lenne az összes”.
Dézsy amerikai példával szemléltette nekünk a Seuso-jelenséget. A New York Timesban egy egész oldalas hirdetés százmillió forint, „most ebből a kincsek visszaszerzése miatt lesz rengeteg”, csak éppen ingyen. „Évekig muníciót adnak” – tette hozzá.
Elmondta még: amellett, hogy a kormány időben felismerte ezt a lehetőséget, személyes vonatkozása is van a műkincsek visszaszerzésének. „Orbán Viktor és szülei arról a vidékről származnak, a miniszterelnök édesapja abban a bányában volt üzemvezető, ahonnan a lelet előkerült. [ ] Orbán családilag nagyon jól tudja, hogy ez a kincs milyen fantasztikus, ez maga »a Kincs«.”
Gazdasági szempontból milliárdos hasznot hoz majd Magyarországnak az, ha Seuso-kincseket kiállítják, bőven megéri tehát ez a befektetés. Hozzátetette: a többi darabról sem mondott le az ország, de egy újabb „adag” kincs visszaszerzését igen bonyolult jogi tárgyalások előzik meg.
Zárásként a 15 millió eurós visszaszerzési költséget úgy értékelte, hogy nagyon jó ár.