Dézsy: Orbánék időben felismerték a nagy lehetőséget

A filmrendező az MNO-nak arra is rávilágított, hogy még több műkincs érkezhet majd haza.

Németh Tamás
2014. 03. 26. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dézsy felidézte, már az Antall–Boross-kormányok idején megvoltak a törekvések arra, hogy a kincseket visszaszerezzék, azóta hullámzóan mindig előkerült az ügy, emellett voltak vállalkozói csoportok, és általa generált kísérletek is.

Amióta megjelent az a rendelet, hogy a Magyar Nemzeti Bank pénz különít el a kincsek visszavásárlására, az egész szakma arra gondolt, hogy ebben talán a Seuso-kincsek is benne vannak. Mint Dézsy elmondta, az még nem ismert, hogy a kormányzat ebből a keretből hozta-e haza a felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat vagy másból.

„Én magam és azok, akik az ügyért tettek, több levelet is írtunk, hogy ennek a dolognak óriási jelentősége van, mert az ország pozitív hírekkel kerülne be a világsajtóba, a Seuso-kincsek ugyanis a kulturális világhírt jelentik az országnak.”

A filmrendező nem győzte hangsúlyozni, bármi, ami történik a kinccsel, hatalmas turizmust generál, egy „kiapadhatatlan kulturális forrást” hoztak most haza Orbánék. „Egészen elképesztő, beláthatatlan” – foglalta össze. Dézsy Zoltán egyébként azt is valószínűnek tartja, hogy újabb tárgyak kerülhetnek elő a későbbiekben.

A miniszterelnök, valamint Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által leleplezett kincsek állapotáról szólva azt mondta, ragyogó az állapotuk. „Hibátlan állapotban vannak ahhoz képest, hogy másfél ezer évesek” – fogalmazott.

Felidézett egy legendát is: az ezüstedényeket az 1980-as években megvásárló lordtól egyszer egy arab férfi meg akarta venni a kincseket saját használatra, hogy a hozzá hasonló dollármilliárdosoknak tálalja fel belőlük az ételt.

Elmondta még, nem az összes kincs került vissza Magyarországra, de a Lord Northampton által felkínált „készlet” összesen 14 ezüsttálból, illetve kancsóból áll össze. Rámutatott, a kollekciónak egyébként 40-45 darabja lehet, „annyi lenne az összes”.

Dézsy amerikai példával szemléltette nekünk a Seuso-jelenséget. A New York Timesban egy egész oldalas hirdetés százmillió forint, „most ebből a kincsek visszaszerzése miatt lesz rengeteg”, csak éppen ingyen. „Évekig muníciót adnak” – tette hozzá.

Elmondta még: amellett, hogy a kormány időben felismerte ezt a lehetőséget, személyes vonatkozása is van a műkincsek visszaszerzésének. „Orbán Viktor és szülei arról a vidékről származnak, a miniszterelnök édesapja abban a bányában volt üzemvezető, ahonnan a lelet előkerült. [ ] Orbán családilag nagyon jól tudja, hogy ez a kincs milyen fantasztikus, ez maga »a Kincs«.”

Gazdasági szempontból milliárdos hasznot hoz majd Magyarországnak az, ha Seuso-kincseket kiállítják, bőven megéri tehát ez a befektetés. Hozzátetette: a többi darabról sem mondott le az ország, de egy újabb „adag” kincs visszaszerzését igen bonyolult jogi tárgyalások előzik meg.

Zárásként a 15 millió eurós visszaszerzési költséget úgy értékelte, hogy nagyon jó ár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.