Orvosi szempontból akkor beszélünk meddőségi problémáról, ha egy párkapcsolatban a rendszeres próbálkozások ellenére egy évnél hosszabb ideig sem sikerül áldott állapotba kerülnie a nőnek – mondta a Magyar Nemzetnek dr. Kopa Zsolt, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika Andrológiai Centrumának vezetője.
Bár sokan azt gondolják, hogy a meddőség főként a nők problémája, a valóságban szó sincs erről: a meddő párok közel felénél a férfi, vagy a férfi is a gyermektelenség oka. Az érintett kapcsolatok egyharmadában kizárólag a férfi, míg 20–25 százalékánál mindkét fél érintett.
Kopa Zsolt leszögezte: a meddőség sajnos növekvő tendenciát mutat, Magyarországon ráadásul az átlagosnál is nagyobb a probléma. Míg a WHO szerint a világon ma a párok 15 százalékát, vagyis minden hatodik párt érinti a meddőség, nálunk ez 19 százalék, azaz majdnem minden ötödik kapcsolatban nehézséget okoz a gyermekáldás.
A szakember szerint a romló tendenciáért az életmód is felelős. Az egyik legfontosabb kockázati tényező a dohányzás, ami súlyosan károsítja a férfiak nemzőképességét. Aki tehát ilyen problémával küszködik, jobban teszi, ha azonnal leteszi a cigarettát. Az eredményre ráadásul hosszú időt kell várni, hiszen jó két év dohányzásmentesség szükségeltetik ahhoz, hogy a káros anyagok kiürüljenek a szervezetből.
Szintén súlyosan károsítják a nemzőképességet a különböző kábítószerek és az alkohol is. A doktor szerint a túlzott alkoholfogyasztás, illetve a tömény alkoholok nagyon károsak. Aki mégis úgy dönt, hogy fogyaszt alkoholt, az inkább vörösbort igyon, de azt is csak mértékkel.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.