„Mesterházy Attila eddigi helyettese, jobbkeze már előzetes letartóztatásban van, és a szocialisták elnöke úgy tesz, mintha ebben semmi különös nem lenne” – hangsúlyozta Hidas János, aki szerint egyre erősebb a gyanú, hogy Simon Gábor nem a saját pénzét őrizte ausztriai bankszámlán, hanem szívességet tett valakinek.
Az alelnök hozzátette, Mesterházy Attila harminchatodik napja menekül a kérdések megválaszolása és a felelősség felvállalása elől, ahelyett, hogy tisztázná magát és az MSZP-t.
Mesterházy szerdán, a tatabányai lakossági fórum előtti sajtótájékoztatóján azt állította: az MSZP bízik abban, hogy az ügyészség alaposan kivizsgálja a Simon-ügyet, a pártnak az az érdeke, hogy kiderüljön az igazság. „Nem vagyunk rá büszkék...” – mondta Simon Gáborról az MSZP elnöke. Hozzátette: „Csak nem képzelik, hogy örömmel és egy vállrándítással intézem el magamban ezeket a dolgokat?”
Mint ismert, Mesterházy Attila nem ment el a parlament mentelmi bizottságának hétfői ülésére. Ezért – ahogy a bizottság KDNP-s elnöke, Rubovszky György is megerősítette – a testület március 24-i ülésére ismét meghívták az MSZP elnökét. Mesterházyt arról kérdeznék, hogy mire alapozza azt a korábbi nyilatkozatát, hogy Simon Gábor jövedelme nem függ össze a politikával, az korábbi forrásfelhalmozás.
A baloldali összeborulás közös miniszterelnök-jelöltje a Simon millióinak eredetét firtató, a szocialisták számára kínos kérdéseket megelőzendő egyébként eltűnt a nyilvánosság elől.
A Magyar Nemzet információi szerint az MSZP volt elnökhelyettese azt vallotta: nem a sajátja volt az osztrák bankban tárolt több mint negyedmilliárd forint értékű valuta, hanem vagyonkezelésre került hozzá.
A Fidesz–KDNP felháborítónak tartja, hogy a baloldal vezetői, Mesterházy Attila, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc „titkolóznak, ködösítenek” Simon Gábor volt szocialista képviselő „feketepénze” ügyében – mondta el ezzel kapcsolatban Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Mesterházy Attila MSZP-elnök korábbi helyettesének harmincnapos előzetes letartóztatásáról szerdán döntött a Pesti Központi Kerületi Bíróság; a vádlott és ügyvédje fellebbezést nyújtott be.
A volt szocialista politikus egy bécsi bankszámlán parkoltatott 240 millió forintnyi devizát, ráadásul 75 millió forint értékű devizát helyeztetett el egy fővárosi bankfiókban is – ez az összeg szintén nem szerepelt a politikus vagyonnyilatkozatában.
A nyomozó hatóság közlése szerint Simon egy régebbi ismerősét kérte meg arra, hogy a más nevére szóló, de a politikus saját személyi adatait tartalmazó hamis útlevél felhasználásával nyisson neki számlát. Az útlevelet Simon Gábor fényképével állították ki egy bizonyos Gábriel D. bissau-guineai állampolgár részére. Az MNO úgy tudja: a Gábriel D. a Gábriel Derdák rövidítése, Simon Gábor a hamis útlevélben édesanyja, Derdák Erzsébet vezetéknevét használta. Az Index korábban azt írta: a hamis okmány Welsz Tamás páncélszekrényéből került elő a házkutatás során.
Az MSZP volt elnökhelyettesét adócsalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítják; a bíróság úgy véli, alapos a gyanú, hogy a vádlott megszökhet, meghiúsíthatja a bizonyítási eljárást és fennáll a bűnismétlés veszélye.
Sem tapasztalata, sem képzettsége nincs a vagyonkezelés területén Simonnak, így kérdés, miért bízta volna rá bárki a vagyonát – mondta el Rétvári Bence a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában; az államtitkár kérdésre hozzátette: semmilyen érv nem szól amellett, hogy Simon politikai tevékenységén kívüli életéből származott volna a politikus vagyona, ahogy Mesterházy korábban mondta. A szocialisták önmagukat cáfolják meg hétről hétre – tette hozzá az államtitkár.
Rétvári kérdésre elmondta: Simon tevékenysége alatt az MSZP aktív politikusa volt; ha legálisan kereste volna a vagyonát, akkor fokozatosan gyarapodott volna. Simonnak azonban hirtelen lett 240 milliója. Ezért gondoljuk, hogy Mesterházy Attilának, Gyurcsány Ferencnek vagy Bajnai Gordonnak erről valamit mondania kell, hiszen nehezen képzelhető el, hogy a politikus gyarapodásáról a szocialista pártnál ne tudtak volna még azelőtt, hogy az ügy kipattant volna.
Akadályoznak a szocialisták
Mint mondta, a szocialisták akadályozzák a büntetőhatóság működését, titkolózásukkal meg is hiúsíthatják a büntetőeljárás sikerességét. Be kell fejezniük ezt a tagadást és hallgatást, és nem csak a három vezetőnek; hiszen amikor Mesterházy és a bizottság MSZP-s tagjai következetesen nem mennek el a mentelmi bizottság üléseire, azzal még azt is megakadályozzák, hogy a bizottság akár a vagyonnyilatkozati ügyben előrébb lépjen.
Mint mondta: szomorú látni, hogy a szocialisták vezetői nem tudták magukról levetkőzni az őszödi hazugságkultúrát, és ugyanúgy falaznak a párttársaiknak, ahogyan eddig is.
Zuschlag János új könyvével kapcsolatban az államtitkár rámutatott: nagyon sok magyarázni valója lenne az MSZP-nek, hiszen Zuschlag nemcsak a saját ügyeiről írt, hanem a szocialista párt belső működését írja le. „Hogy a székházuk széfházzá változott, ahová mindenki vitte a pénzt, és kockás füzetbe vezették a dolgokat.” Kifejtette: ezekre a vádakra az MSZP-nek választ kéne adnia, és nem teszi őket hitelesebbé, hogy Simon Gábort fedezik, miközben Zuschlag vádjait próbálják lerázni magukról.
Sikeres volt a szocialisták morális megújulása
A Magyarország élőben című műsor vendége volt Szanyi Tibor szocialista képviselő is. Szanyi a műsorvezető kérdésére azt mondta: a morális megújulás sikeres volt az MSZP-ben, hiszen jók a jelöltjeik, jó a programjuk, a Simon Gáborral szemben elrendelt előzetes letartóztatás pedig még csak elsőfokú bírói határozat. Szanyi kijelentette: ha Simon magától nem lépett volna ki, a párt biztosan kizárta volna; az ügyészség viszont azzal, hogy gyanút emelt Mesterházy volt helyettese ellen, törvényellenes módon beavatkozott a választási kampányba – vélekedett a szocialista honatya.