Eltüntetett őszödi iratok

A Szilvásy Györgyhöz kerülő dokumentumoknak egyszerűen nyomuk veszett.

Munkatársainktól
2014. 03. 07. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gyurcsány-kormány hivatali ideje alatt, 2007 novemberében tűnhetett el az a 22 tételnyi, legalább száz oldalt kitevő műveleti irat, amely az őszödi beszéd kiszivárogtatása miatt indult titkosszolgálati vizsgálatok során keletkezett. Erről is szó esett a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén, ahol az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) és a Belügyminisztérium illetékesei bemutatták az AH jogelődjénél, a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) az őszödi beszéd kiszivárogtatásának körülményeiről keletkezett összes fellelhető iratot.

A bizottság megállapította, hogy az ezen dokumentumok alapján a közelmúltban nyilvánosságra hozott két összefoglaló jelentést nem manipulálták, és azok akkor keletkeztek, amikor a most hiányzó iratok is a polgári elhárítás birtokában voltak.

Mint ismert: az AH február 20-án tette közzé a Gyümölcsöskert és a Gerilla fedőnevű akciók összefoglaló jelentéseit.

Ezekből kiderült, hogy Gyurcsány Ferenc tudtával és közreműködésével szivárogtatták ki a 2006. május 26-án elmondott őszödi beszédet, hogy eltereljék a figyelmet a megszorításokról. Az NBH a később Bolíviában meggyilkolt Rózsa-Flores Eduardóval azonosítható Guevara nevű célszemélyre hivatkozva azt is megállapította, a beszéd kiszivárogtatója egy MSZP-s politikus, aki a kormányfővel és a frakcióval egyeztetve szervezte meg a nyilvánosságra hozatalt.

A Népszabadság tegnap közölte, a történtek miatt a Galambos Lajos vezette NBH 2006 őszén indított vizsgálatot, amely csupán Laborc Sándor hivatali ideje alatt ért véget, amire azonban a végső összefoglaló jelentések is elkészültek, már Balajti László irányította a Nemzetbiztonsági Hivatalt. A lap szerint a „hiányt” már az előző kormányzati ciklusban észlelte a NBH akkori illetékes osztályvezetője, és jelezte is a „problémát” feletteseinek, de végül nem történt semmi.

A nyilvános összefoglaló jelentésekből azonban egyértelműen kiderül, hogy a dokumentumokat 2007 májusában, illetve 2009 júliusában írta alá az NBH akkori osztály-, valamint főosztályvezetője. A Magyar Nemzet értesülései szerint a bizottság tagjai tegnap olyan tájékoztatást kaptak, amely szerint a naplózott dokumentumok sorsáról az biztosan tudható, hogy a dossziékból hiányzó 22 tételt 2007 novemberében Laborc Sándor Szilvásy Györgynek referálva terjesztette fel, majd az iratok eddig ismeretlen helyre kerültek. Legalábbis jelenleg ez tudható a dokumentumokról, amelyek útját a titokminiszternek történt átadásig az erről vezetett naplóban nyomon lehet követni, ám azt nem tüntették fel, hogy a kérdéses oldalak ezután kinek az utasítására és hová kerültek.

„Úgy látszik, a kényes iratok kezelését tekintve is kimutatható a folytonosság az állampárt és utódai között. Miközben tegnap a parlament nemzetbiztonsági bizottsága az őszödi kiszivárogtatásról készült titkosszolgálati anyagokról tárgyalt, a NOL.hu valódi bombahírrel rukkolt ki: a Belügyminisztériumban fegyelmi eljárás indult annak kiderítésére, hogyan tűnhetett el a kérdéses vizsgálathoz kapcsolódó 22 dokumentum. Az államtitkokat tartalmazó iratokat az előző kormányzati ciklus idején emelték ki, akarom mondani, lopták el. S amikor ez kiderült, az ügy – akkor még különösebb nehézséget nyilván nem okozó – felderítése valamiért elakadt. Kísért a múlt, a vesztüket érző, nem éppen demokratikus érzületű hatalmak rutinszerű gyakorlata.”– Olvassa el a Magyar Nemzet vezércikkét!

A Magyar Nemzet úgy tudja: arról, hogy a hiányzó leiratok mit tartalmaztak, az AH munkatársainak is csak hézagos ismeretei vannak. A nem talált, szigorúan titkos minősítéssel ellátott dokumentumok közül 13-nak a tartalmát is beazonosították, míg kilenc műveleti irat megállapításairól csak a két összefoglaló jelentésben rögzítettek, illetve a hiányzó iratok iktatószáma és egyéb adatai alapján vannak következtetéseik.

A Magyar Nemzet információi szerint az AH egyelőre nem eltűnt, hanem „nem talált” iratként kezeli a dokumentumokat, amelyekkel kapcsolatban jelenleg azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a Szilvásynak történt bemutatás után máshol irattározták azokat. A hivatal munkatársai folyamatosan kutatják azokat a kormányzati iratok tárolására jogosult intézményeket, amelyekről feltételezhető, hogy a minősített dokumentumok legálisan odakerülhettek. Az AH főigazgatója az eltűnt iratok kapcsán fegyelmi vizsgálatról döntött, amelynek célja, hogy tisztázzák, kell-e büntetőfeljelentést tenniük a történtek miatt.

A Népszabadság közölte: információik szerint a hiányzó iratok olyan részjelentések, feljegyzések és szakértői anyagok, amelyek több nevet és az ügy egyes momentumaival kapcsolatban részletesebben kifejtett következtetést fogalmaztak meg, mint a két végleges jelentés. Forrásaik szerint az, aki a hiányzó iratokat eltüntette, nagy valószínűséggel az azokban megnevezett személyeket akarhatta védeni, vagyis azt szerette volna elérni, hogy bizonyos nevek ne kerüljenek nyilvánosságra az iratok titkosságának feloldása után sem.

A testület ülésén a kiszivárogtatás ügyében folytatott információszerzésről szóló tájékoztatóban szóba került az előző kormányzati ciklusokban jelentős MSZP-s megrendelésekkel elhalmozott In-Kal Security szerepe is. Mint kiderült: akkoriban az NBH is foglalkozott vele, hogy a biztonsági cég szocialista felkérésre szintén a kiszivárogtató után kutatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.