Az MSZP kampányfőnöke cáfolja Gyurcsányt és Bajnait

Molnár is elismerte, nem manipulálták a nyilvánosságra hozott, az őszödi beszéddel kapcsolatos jelentést.

KA
2014. 03. 06. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának csütörtöki ülésén megállapították: nem manipulálták az Alkotmányvédelmi Hivatal által nyilvánosságra hozott, őszödi beszéddel kapcsolatos végső jelentést. Erről számolt be a zárt ülés után újságíróknak Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke és Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja is.

Ezzel az MSZP kampányfőnöke, és Gyurcsány Ferenc egykori párttársa egyértelműen cáfolta a korábbi miniszterelnök és Bajnai Gordon szavait. A Demokratikus Koalíció elnöke az ATV-ben azt állította, hogy a nyilvánosságra hozott jelentés nem a valódi összegző jelentés. Bajnai pedig február 25-én beszélt arról, hogy az őszödi beszéd kiszivárogtatásáról szóló nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentések csak részjelentések. Azt mondta, ő egy ezeknél bővebb tartalmú összegző jelentést olvasott, és hangsúlyozta: azért titkosította a dokumentum tartalmát, mert szerinte nem derült ki belőle az igazság.

Molnár Zsolt a sajtótájékoztatón arról is beszélt: azt nem tudni, hogy bármilyen későbbi irat vagy jelentés készülhetett-e. Ennek nyomát a rendelkezésre álló iratok alapján nem lehetett fellelni. Elmondta továbbá, hogy a bizottság tagjainak két hét áll rendelkezésükre, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal épületében az üggyel kapcsolatos iratokat áttanulmányozzák.

Kocsis Máté, a testület fideszes tagja előzőleg azt mondta, kezdeményezni fogja, hogy nyílt legyen az ülés, ehhez azonban a Belügyminisztérium nem járult hozzá. A politikus az ülés után úgy nyilatkozott: a tárca munkatársai szakmai indokok alapján nem támogatták a nyílt ülést.

Kocsis szerint a bizottság csütörtöki ülése elérte célját, mindenki megbizonyosodhatott arról, hogy az összefoglaló jelentés, amely már a közvélemény előtt is ismert, a teljes iratanyag alapján készült. „Nem manipulálták, nincs harmadik jelentés, minden vád, amelyet ezzel kapcsolatban Gyurcsány Ferenc és szövetségesei megfogalmaztak, alaptalan” – fogalmazott.

A csütörtöki ülés kezdete után nem sokkal Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa, aki nem tagja a testületnek, de részt akart venni a tanácskozáson, elhagyta a termet. Mint elmondta, a Fidesz és az LMP frakciója nem támogatta, hogy részt vegyen a ülésén. Hozzátette: információi szerint a bizottság öt – több száz oldalnyi – dossziét kapott az Alkotmányvédelmi Hivataltól és a BM-től, de ő úgy gondolja, a testület nem kapta meg a teljes iratanyagot. A politikus közölte, levélben fordul Pintér Sándor belügyminiszterhez, hogy az őszödi beszéddel kapcsolatos teljes dossziét megkaphassa és áttanulmányozhassa.

A DK-s képviselő nyilatkozatára Kocsis úgy reagált: „Vadai már csak napokra van attól az állítástól, hogy Orbán Viktor mondta el az őszödi beszédet”. Arra a kérdésre, hogy miért nem lehetett jelent az ülésen, Kocsis Máté elmondta: Vadai Ágnes korábban elnöke volt a bizottságnak, így rendelkezésére áll az a C típusú tanúsítvány, amellyel részt vehetett volna az ülésen, de úgy vélekedtek, a Demokratikus Koalíció politikusának jelenléte nem segítené, hanem hátráltatná a bizottság munkáját. Kocsis megjegyezte, hogy Vadai kifejezetten személyeskedő, „olykor nőhöz is méltatlan” stílusban szokott beszélni bizottsági üléseken.

Büntetőfeljelentést megalapozó fegyelmi eljárást rendeltek el a Belügyminisztériumban, miután kiderült: az iktatószámok alapján 22 tételnyi irat hiányzik a Gyurcsány Ferenc 2006-os őszödi beszédének kiszivárogtatásával kapcsolatban 2006 és 2009 között folyt titkosszolgálati vizsgálat anyagábólértesült a Nol.hu. Úgy tudják, a „hiányt” már az előző kormányzati ciklusban észlelte a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori illetékes osztályvezetője, és jelezte is a „problémát” feletteseinek, de végül nem történt semmi.

Információik szerint a hiányzó iratok olyan részjelentések, feljegyzések és szakértői anyagok, amelyeket felhasználtak ugyan a végleges összefoglaló jelentések elkészítéséhez, ám azok több nevet és az ügy egyes momentumaival kapcsolatban részletesebben kifejtett következtetést fogalmaztak meg, mint a két végleges jelentés. A Nol.hu forrásai szerint, aki a hiányzó iratokat eltüntette, nagy valószínűséggel a bennük megnevezett személyeket akarhatta védeni, vagyis azt szerette volna elérni, hogy bizonyos nevek ne kerüljenek nyilvánosságra az iratok titkosságának feloldása után sem.

Arra a kérdésre, hogy a Nol.hu csütörtöki cikke szerint 22 tételnyi irat hiányozhat az őszödi jelentésből, sem Molnár, sem Kocsis nem reagált, mivel az zárt ülésre tartozó információt jelent.

Az ülést kezdeményező Kocsis előzőleg újságíróknak azt mondta: az a fontos, hogy a bizottság megbizonyosodhasson arról, és az ellenzéki képviselők is belássák, a nyilvánosságra került, Őszöd-jelentés valódi, és „végre leállítsa magát” Gyurcsány abban, hogy hamisnak és hazugnak minősíti.

A volt miniszterelnök által említett, de Pintér Sándor belügyminiszter szerint nem létező 2009. decemberi jelentéssel kapcsolatban a fideszes képviselő azt mondta: Gyurcsány „kever-kavar” ebben az ügyben. „Ez a szovjet típusú reakció, ha kiderül valami, akkor tagadni kell, és hamisítást kell kiáltani – fogalmazott. – Gyurcsány Ferenc lebukott, ő szivárogtatta ki az őszödi beszédet.

Kocsis szerint – miként azt a nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentés is tartalmazza – Gyurcsány Ferencnek érdeke volt, hogy a 2006-os megszorításokról elterelje a figyelmet. Ebbe a logikába belefér, hogy a zavargások kialakulásában sem volt ellenérdekelt – fűzte hozzá. Emellett a 2006-os eseményeket vizsgáló jelentés is számos olyan megállapítást tartalmaz, amely szerint a kormányzat, a rendőrség és a titkosszolgálat nem tett meg mindent azért, hogy a fővárosi zavargások ne következzenek be – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.