Nejlonszatyorban fizetett 50 milliót Zuschlagnak az MSZP vezetése

A volt politikus szerint a szocialisták vezetésének az ő esetéhez hasonlóan Simon 240 milliójáról is tudnia kellett.

MNO
2014. 03. 07. 5:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hónapban kirobbant Simon-ügy, valamint hamarosan megjelenő könyve kapcsán szólalt meg kiszabadulása óta először Zuschlag János egykori MSZP-s országgyűlési képviselő, aki a Napi Gazdaság pénteki számának adott exkluzív interjút. A lapban olvasható beszélgetésből többek között az is kiderül, hogy az egykori politikus megdöbbentőnek tartja, hogy azok az MSZP-s pártvezetők, akik aggályoskodás nélkül bűnbakot csináltak belőle, „akik odalökték maguk helyett a bíróság elé és utána a börtönbe, akik végig csak arra gondoltak, hogy jaj, csak álljon meg az ügy nála, csak ne menjen feljebb, tehát ezek a vezetők még most is, még az én ügyem után is fülig sárosak”.

„Végig az volt az érzésem, hogy a bíró rajtam torolja meg azt, hogy a valódi bűnösök kibújtak a hurokból” – jelentette ki Zuschlag. A volt politikus szerint a bíró elmondta neki, hogy azért kell ilyen sokat kapnia, mert így működött a politikai döntéshozatali rendszer. „Én vittem el mindent egy olyan bevett szisztémáért, amit nem én találtam ki, és nem én üzemeltettem, pusztán a része voltam” – fejtette ki az MSZP egykori országgyűlési képviselője.

Zuschlag kizártnak tartja, hogy Simon „egyszemélyes buliban tudott volna megszerezni ennyi pénzt”, akit egyébként húsz éve ismer. Egyedül elintézni effajta dolgokat úgy, hogy nem is tud róla senki, az MSZP rendszerének a jellegzetességei miatt nem lehet – hívta fel a figyelmet az interjúban Zuschlag. Szerinte a szocialista párt jelenleg nagyon dühös Simonra, mivel ha igaz, hogy ő már tavaly ősz óta tudott arról, hogy nyomoznak utána, és mégsem lépett semmit, akkor inkorrektség volt a részéről, hogy nem szólt párttársainak, de a túlélés reménye őt is megillette.

Zuschlag egyébként meglepődött azon, hogy Mesterházy Attila MSZP-elnök egykori helyettese 240 millió forintot tartott egy bécsi bankszámlán. Arra a kérdésre, hogy az összeg miatt lepődött-e meg, Zuschlag azt felelte: „Nem, a hülyeség miatt.” A Simon-ügyben való MSZP-s felelősség kapcsán az egykori képviselő azt felelte: „az ellenzéki pártnak a legnagyobb felelőssége az, hogy elnökhelyettes lehetett egy olyan ember, aki a saját számláján tart negyedmilliárd forintot”.

Az egykori szocialista politikus felidézte, hogy még letartóztatása előtt három héttel is elment pártrendezvényekre, akkor jött Gyurcsány Ferenc a Bács-Kiskun megyei szervezethez. „Nagyon nem tetszett nekik, de nem mert szólni senki, mégiscsak ügyvezető elnök voltam.” Arra a felvetésre, hogy az egykori sportminiszter tudott-e az ő ügyeiről, Zuschlag egyértelműen azt felelte: „persze hogy tudott”. Mindenről tudott, mindenbe beleszólt, mindent ő írt alá – tette hozzá.

Neki ez a tárca volt akkoriban a homokozója, itt építette fel magát, innen lett miniszterelnök – mondta el az interjúban. „A sportpályázatok esetében például, ahol ott ültem mellette, amikor az egyeztetések folytak közte és az országgyűlési képviselők között” – idézte fel az akkori történéseket Zuschlag. Azon kérdésre, hogy Gyurcsány személyesen vett-e részt a pályázatok elbírálásában, azt felelte: a későbbi miniszterelnök mindenre rábólintott.

A volt MSZP-s országgyűlési képviselő arról is beszélt, hogy Gyurcsány „nagyon utálta Mesterházyt”, míg Keszthelyi Andrást, Szigetvári Viktort és Szilvásy Györgyöt kedvelte. Az interjúban felidézte, hogy Gyurcsány korlátozta Mesterházy mobiltelefon-használatát, és azt is elárulta: „Feri ugyanis egy igazi bunkó, ha valaki egy kicsit jobban megismeri.”

Mesterházy szerepéről annyit mondott Zuschlag, hogy „önmaga nem tudott mindent elintézni, hanem hozzám kellett fordulnia, ha pozitív döntést szeretett volna”. Zuschlag Gyurcsányhoz való viszonyáról azt mondta: különleges volt a kapcsolatuk, és bármikor bemehetett hozzá.

Beszélt arról is, hogy 2004-es botrányos távozását követően a pártvezetés azt remélte, hogy el fog tűnni, de 2006-ban megint képviselőjelöltnek választották, amitől „rosszul lett a teljes pártvezetés”. Ezt követően megkeresték, hogy lépjen vissza, állapodjanak meg, és mondja meg, mit kér azért, hogy eggyel hátrébb lépjen.

„A végén megállapodtam a Lendvai–Szekeres–Szilvásy trióval, visszaléptem és kaptam ötvenmillió forintot egy nejlonszatyorban” – idézte fel az akkori történéseket az interjúban a volt MSZP-s politikus. A pénz eredetét firtató felvetésre úgy válaszolt: „az MSZP-től jött, nyilván a központi széfből, a székházban adta át valamelyik titkárnő, már nem emlékszem pontosan, hogy melyik”.

Zuschlag saját büntetőügyéről elmondta, hogy őt az nem aggasztotta, mivel bár 2004-ben elindult, de nem történt semmi, ráadásul mindenről tudott Lusztig Péter révén. „2007 januárjában fordult komolyra a dolog, mert az ügyészség vagy megunta a rendőrség tipródását, vagy új információkat kaptak. Ekkor felhívott Szilvásy Gyuri, hogy van-e valami közöm ehhez az ügyhöz. Azt mondtam, hogy nincs, és akkor úgy is gondoltam” – jelentette ki a volt politikus.

„Majd rá egy hétre megjelentek a rendőrök, tartottak egy csomó házkutatást, engem pedig felhívott valaki, hogy vigyázzak, mert lehallgatnak” – idézte fel az akkori történéseket az egykori MSZP-s politikus. Elmondta azt is, hogy ekkor már nagyon ideges volt, bement Szilvásyhoz, de úgy, hogy rátörte az ajtót, kiabált vele, hogy miért nem szólt, mire Szilvásy csak annyit felelt, hogy elfelejtette.

Beszélt arról is, hogy az eljárás során Gyurcsány is jelentkezett, aki azt mondta, hogy kezeli a problémát, majd Bánáti Jánosra bízták az ügyet. Zuschlag a perről úgy nyilatkozott, hogy „a védelem célja elsősorban az ügy politikai kezelése, nem pedig az én büntetőjogi felelősségem enyhítése volt. A fellebbezésemet már én magam írtam, talán elég, ha ennyit mondok.” Szerinte az ő beáldozásával le lehetett zárni az MSZP számára kínos ügyet.

A volt politikus arról sem tudott, hogy valakik helyette befizettek ötvenmillió forintot, hogy csökkentsék a kárt, amely szintén a korábban említett széfből származott. Arra, hogy látta-e a „legendás széfet”, Zuschlag azt felelte: „Persze, tele volt pénzzel, volt benne vagy pár száz millió forint. Ott állt a régi székház második emeletén, rajta egy MSZMP-címerrel.” Szólt arról is, hogy csak az éppen aktuális pártpénztárnok engedélyével lehetett hozzáférni a széfhez, a pénz általában zűrös ügyek elintézésére, a pártelnök költségeire, kampányokra kellett.

Végezetül Zuschlag elmondta, hogy olyan pályázatokat „toltak át, sokat, amelyeket az ablakon kellett volna kidobni, olyan vacakok voltak”. „Amúgy meg volt, hogy vittem abba a széfbe pénzt én is, valami negyvenmillió forintot, bevezették a kockás füzetbe azt is” – tette hozzá. „Összességében biztos, hogy pozitív az egyenlegem” – jelentette ki a szocialisták egykori prominens tagja.

„Ez a Zuschlag Jani gyerek jó közelről belefingott a szocialista nulláslisztbe, krákogva fog magyarázkodni az összes, nyakig érintett elvtárs az egész Kormányváltó Összefogásban. Együtt” – ezt már Deutsch Tamás írta a Facebookon a cikkre reagálva.

„Fogalmam sincs, hogy ez az erkölcsi etalon Zuschlag miről beszél” – reagált Gyurcsány Ferenc az ATV Startban péntek reggel. Szerinte Zuschlagnak egy szavát sem lehet elhinni, valaki érdekeltté tette ebben. Mint mondta: van az a pénz, amiért ilyeneket mond valaki. A DK elnöke hozzátette: nem érti, miért sározza be magát a jobboldal ilyen emberekkel.

Ha van valaki a magyar politikában, akinek az erkölcsével kapcsolatban nem merül fel kétség, az Lendvai Ildikó. Mindenki eldöntheti, hogy kinek hisz, Zuschlagnak vagy Lendvainak. Én ezerszer inkább Lendvainak – jelentette ki Gyurcsány.

A DK elnöke azt állította: tíz éve küzd a politikában a szürke és a fekete pénzek ellen. Most jön egy fiatalember, és azt mondja, mi vagyunk az ördögök? – vetette fel. Értetlenségének is hangot adott, hogy Zuschlag miért nem a bíróságon állt elő mostani kijelentéseivel, hanem a választási kampányban.

Hozzátette: „akinek kell, majd megnézi az interjút és ha van olyan rész, amelynél jogilag elégtételt lehet venni, akkor gondolom másik is, én is elindítják ezt az eljárást.”

A Demokratikus Koalíció később közleményt adott ki. Ebben azt Írta Gréczy Zsolt szóvivő, hogy Zuschlag hazudik és a jogászaik megvizsgálják, milyen lépéseket tehetnek az ügyben. A szóvivő hozzátette, hogy az interneten fellelhetőek azok a tárgyaláson készült felvételek, amelyek szerint a volt képviselő egy telefonbeszélgetésen azt bizonygatta, hogy Gyurcsány Ferenc küldetéstudatból nem támogatja a korrupciót. A videót Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán is megosztotta.

Zuschlag Jánosnak egyetlen szava sem igaz – jelentette ki Budai Bernadett MSZP-szóvivő pénteken sajtótájékoztatón. A szocialista párt szóvivője azt mondta: a Fidesz érdeke a tíz évvel ezelőtti Zuschlag -ügy felmelegítése. Budai Bernadett hozzátette: lehet, hogy Zuschlag János a jövő héten megjelenő könyvét szeretné reklámozni. Arra a kérdésre, beperelik-e Zuschlagot, Budai Bernadett úgy válaszolt: ezt a hírbe hozott politikusoknak kell mérlegelniük.

Szabó Vilmos, az MSZP volt frakcióhelyettese az ATV-ben arra szólította fel Zuschlagot, hogy bizonyítsa be, amit állít. A politikus csak szűkszavúan beszélt a kérdésről, szerinte a Zuschlag-ügy nem az MSZP ügye. Mint mondta: a baloldalra most válogatás nélkül bárki, bármit mond, mert el akarják terelni a figyelmet arról, hogy ők mit csinálnának másként.

A könyvből a Blikk közölt néhány részletet pénteki számában. Ennek kapcsán megkérdezték a megemlített Szekeres Imrét, Szilvásy Györgyöt és Lendvai Ildikót.

A rosszindulat és a hülyeség nem ismer határokat – így reagált Szekeres, aki 2005-ben elnökhelyettes volt. Elmondása szerint Zuschlaggal már jóval a holokausztos viccelődése előtt sem beszélt.

Szilvásy azt mondta, emlékszik arra, hogy Zuschlag 2005-ben azt tervezte, újra képviselő lesz. Akkor beszélhettek is egymással, mert miniszterelnöki kabinetfőnökként sok jelölttel egyeztetett az indulásukról. Szerinte az nevetséges, hogy fizettek volna Zuschlagnak a visszalépéséért cserébe.

Lendvai elismerte, hogy találkoztak, ugyanakkor visszakérdezett, hogy miből adott volna 50 milliót? „Kétszer beszéltünk, mindkétszer négyszemközt. Mint frakcióvezető tárgyaltam vele a holokausztos botrány után, azt kezdeményezve, hogy mondjon le a képviselőségről. Ekkor ő elismerte, hogy távoznia kell a frakcióból. Másodszor pedig amikor elindult az ügyészségi vizsgálat. Zuschlag akkor is inkább csak panaszkodott, hogy koncepciós politikai vádról van szó, de a párt nem áll ki eléggé mellette. Én azt mondtam neki, drukkolok, hogy kiderüljön az igazság.”

Az ifjúsági pályázatok ügyében jogerős ítélet mondta ki az igazságot – mondta Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke, aki szerint Gyurcsány pont a „bűnös dolgok ellen” küzdött. Szerinte a volt politikus hazudik, a Fidesz érdekeit szolgálja, róla pedig több pontatlanságot közölt.

A Hír24 azon azon felvetésére, hogy Zuschlag szerint mindenről tudott, Szigetvári azt mondta: Zuschlag János hazudik, semmiről sem tudott. „Én ebben az ügyben nem hogy nem követtem el semmit, hanem folyamatosan küzdöttem az ellen, hogy Zuschlag János folytatni tudja azokat az elfogadhatatlan dolgokat, amiket elkövetett, és egyébként megérdemelt módon elítélték” – tette hozzá. A lap felvetésére, hogy ha semmiről sem tudott, akkor hogyan küzdhetett ellene, Szigetvári azt mondta: ő azt a részét akarta megakadályozni, amikor ők folyamatosan azért küzdöttek a minisztérium apparátusával szemben, beleértve Mesterházy, Gyurcsány és másokkal szemben, hogy próbáljanak különböző pályázati pénzeket szerezni. „Ebben szerencsére sikerült sok dolgot megakadályozni” – mondta.

Szigetvári ennek ellenére mégsem pereli be. Mint mondta, nincs oka perelni, mert szerinte Zuschlag egy erkölcstelen ember, aki megfelelő módon letöltötte a büntetését. „Zuschlag Jánosnak nincs helye a magyar közéletben, és semmilyen módon nem tekinthető olyan autoritásnak, akinek a véleményét komolyan kell venni” – mondta.

A Jobbik több büntetőfeljelentést is tett a Napi Gazdaság pénteki számában megjelent Zuschlag-interjúval összefüggésben. Volner János, a párt alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: feljelentést tettek vezető beosztású vagy fontosabb ügyekben intézkedésre hivatott hivatalos személyek által bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, bűnszövetségben, jelentős értékre elkövetett sikkasztás, valamint különösen nagy értékre elkövetett adócsalás alapos gyanúja miatt.

A politikus felidézte, hogy Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke korábban az MSZP pénzeit firtató kérdésre azt válaszolta: „jobb, ha nem tudjátok, honnan van a pénz”. Hozzátette: korábban az is kiderült, hogy a baloldal több politikusa kapcsolatot tartott egyes, a szervezett alvilág köreiben sorolható emberrel, például P. Tamással és a hozzá kapcsolódó, az éjszakai életet uraló vállalkozásokkal.

A párt emellett kormányzati vizsgálatot sürget annak kiderítésére, hogy a baloldal „honnan osztogathat pénzeket százmilliószám”, és a pénzeknek van-e közük az éjszakai élet különböző személyiségeihez. A Jobbik azt is vizsgálná, lehet-e, hogy különböző bűncselekményekből származó pénzeket csatornáznak be a baloldal működésébe.

Volner kitért arra is, hogy egyes politikai erők mögött, például a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány mögött amerikai források állnak. „A baloldal zavaros, tisztázatlan gazdasági háttere, az ilyen módon osztogatott pénzek arra engednek következtetni, hogy egy szervezett, maffiaszerűen összedolgozó, az egész országot lefedő csoporttal van dolgunk”, amit a hivatalos igazságszolgáltatásnak kell feltárnia – fejtette ki.

A Jobbik alelnöke a baloldali pártok reakcióira utalva úgy fogalmazott: „mint patkányok a süllyedő hajóról, úgy menekülnek”, és látható, hogy az MSZP-t egyre inkább agyonnyomják tisztázatlan pénzügyei, korrupciós botrányai, felelősséget pedig senki sem vállal.

A Vs.hu kereste Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét, ám ő nem kívánt nyilatkozni.

A Zuschlag-interjú megjelenése után sorra jelentik be, hogy elmaradnak a Kormányváltás politikusainak sajtótájékoztatói.

A Fidesz pedig várja a szocialisták válaszát a Zuschlag János újabb ügyében felmerült kérdésekre.

A pályakezdés

 

Zuschlag János a Magyar Szocialista Pártba már tizenhét éves korában, 1994-ben belépett. Az Ifjú Szocialisták Mozgalmában kezdte meg politikusi pályafutását: 1994–1998-ig Bács-Kiskun megyei elnök, 1995–1998 között országos irodavezető, 1997–1998-ban országos alelnök, 1998-tól ügyvezető alelnök volt. 1997-től tagja az MSZP Országos Választmányának, 1998-tól Kiskunhalason a városi elnökség tagja, 1999-től Bács-Kiskun megyei ügyvivő. Az 1998. évi országgyűlési választásokon országos listáról szerzett mandátumot.

Az ifjúsági pályázatok ügyében jogerős ítélet mondta ki az igazságot – mondta a VS.hu-nak Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke, aki szerint Gyurcsány pont a „bűnös dolgok ellen” küzdött. Szerinte a volt politikus hazudik, a Fidesz érdekeit szolgálja, róla pedig több pontatlanságot közölt. Az még nem dőlt el, hogy ők tesznek-e feljelentést.

 

Csúcson, majd gyors bukás

 

2002-től a Fiatal Baloldal–Ifjú Szocialisták Mozgalma elnökhelyettese. 2002 áprilisában újból az országos listáról szerzett mandátumot. 2002. május közepén az egészségügyi, valamint az ifjúsági és sportbizottságban kapott helyet, majd az októberi választáson helyi képviselői mandátumot szerzett a kiskunhalasi önkormányzatban. 2004. október 12-én a Terror Háza előtt tartott szocialista sajtótájékoztató megkezdése előtt a holokauszt áldozatain viccelődött, ami a Hír Televízió felvételének köszönhetően nagy nyilvánosságot kapott. Emiatt 2004. október 18-án kénytelen volt benyújtani a lemondását országgyűlési képviselőségéről. 2006 októberében az MSZP elindította az önkormányzati választásokon, kompenzációs listáról szerzett mandátumot. 2007 januárjában a politikust a Bács-Kiskun megyei szocialisták ügyvezető elnöküknek választották meg.

 

A bűncselekmény

 

2007. szeptember 19-én a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség bűnszervezetben elkövetett csalással vádolta meg az egykori szocialista képviselőt és őrizetbe vette. 2010 márciusában az általa elkövetett bűncselekmények miatt első fokon nyolc és fél év börtönre ítélte a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. A bíróság indoklásában kifejtette, „a Zuschlag-csoport egy fehérgalléros bűnszervezetként” működött. 2011. január 31-én Zuschlag börtönbüntetését 6 évre csökkentette a Szegedi Ítélőtábla. Zuschlag a szegedi fellebbviteli eljárásban az utolsó szó jogán elmondott beszédében azzal érvelt, hogy az elmúlt húsz év minden bűnét, hibáját nem lehet rajta számon kérni. Az egykori szocialista politikus szerint nem bűnszervezetben, és nem a személyes haszonszerzés érdekében követték el a csalást. Az ítélőtábla szerint a megyei bíróság több ponton tévedett, és túl szigorú volt. Enyhítő körülményként vették figyelembe, hogy az okozott 72 millió forintos kár nagy részét Zuschlag megtérítette. Az egykori MSZP-s politikus 2013. szeptember 18-án szabadult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.