Simon az NBH-t is átverte

A volt MSZP-s akkor sem említette a százmillióit, amikor 2008-ban Gyurcsány, 2009-ben pedig Bajnai munkaügyi államtitkára lett, és ezért C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon kellett átesnie.

2014. 03. 14. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetbiztonsági átvilágításokra egyébként azért volt szükség, mert Simont 2008-ban a Gyurcsány-kormány, 2009-ben pedig a Bajnai-kormány munkaügyi államtitkárának nevezték ki.

Emlékezetes, a Magyar Nemzet korábban közölte, Simon Gábor 2008 januárjában Ausztriában értékpapírszámlát – két klíring és két time deposit számlát – nyitott. 2008. január 28-án és 2009. április 10-én ezekre a számlákra 575 000 eurót és 162 954 dollárt helyezett el. Az összegeket később határozott idejű bankbetétekbe, majd értékpapírokba fektette.

Simon az osztrák pénzintézetnek úgy nyilatkozott, a vagyon többek között egy cég, valamint egy budapesti ingatlan eladásából származott. A szóban forgó időszakban azonban az akkori államtitkár tulajdonában nem volt olyan értékű ingatlan, valamint gazdasági társaság, amely magyarázatot adhatott volna a mesés összeg eredetére. A lap információi szerint Simon a polgári titkosszolgálat által végzett C típusú ellenőrzésekkor nem szerepeltetett semmiféle lakás-, illetve cégeladásból származó bevételt sem.

Mint köztudott, Simon Gábor az Országgyűlésnek benyújtott vagyonnyilatkozataiban sem tüntette fel az Ausztriában parkoltatott hatalmas vagyont, amelyet jövedelemként sem vallott be, és így az után adót sem fizetett. A jelenleg előzetes letartóztatásban lévő volt politikust adócsalással és okirat-hamisítással gyanúsítják.

A Magyar Nemzet értesülései szerint Simon február 18-i gyanúsítotti kihallgatásán már azt állította az őt kérdező ügyészeknek, hogy az ausztriai bankban lévő összeg nem a sajátja, az csupán vagyonkezelési céllal van az általa nyitott számlán.

A napokban kiderült, Simon nemcsak osztrák, hanem egy magyarországi bankban is pénzt rejteget. A Hír TV megtudta, a MagNet Bankba 75 millió forintnyi összeget helyeztek el Simon Gábor hamis afrikai útlevelének segítségével. A hamis úti okmányra egy másik – Welsz Tamás ügyében elrendelt – nyomozás során tartott házkutatáskor bukkantak rá a hatóság munkatársai. A nyomozók Welsz lakásán több tíz millió forintnyi készpénz mellett olyan iratokat is találtak, amelyeket a Simon „vagyonkezelésében” állt osztrák számlán tárolt összeg eredetének alátámasztásához készítettek.

Az útlevelet Simon fényképével ellátva, a bukott politikus édesanyja, Derdák Erzsébet vezetéknevét felhasználva Gabriel Derdák névre állították ki. A Blikk tegnap arról számolt be, hogy az okmányban az afrikai ország fővárosában, Bissauban lévő Rua de Bolama 8. cím szerepel Simon állandó lakcímként, ahol ma az elhagyatva álló elnöki palota és a kiszolgálóépületek terülnek el.

Az Index eközben úgy értesült: Welsz Tamást egy Panamában elkövetett csalás miatt novemberben az Interpol körözése alapján egyszer már rövid időre őrizetbe vették, és ebben a hónapban indult nyomozás Simon ellen is. Mint írták, a két férfi kapcsolatáról egy olyan, afrikai területen dolgozó hírszerző is árulkodott, akit az útlevelekkel is üzletelő, korábban a Sólyom légitársaság tulajdonosaként ismert Welsz fontos kapcsolataként emlegetnek. A portál szerint Simon Gábor Welsztől kért segítséget, amikor a botrány kitört, és a férfi tanácsolta neki, hogy egy dél-amerikai társaságot nevezzenek meg az összeg tulajdonosaként, és állítsák azt, hogy a cég magyarországi befektetéseket, munkahelyteremtő vállalkozásokat tervezett.

Az összegeket úgy szerepeltették volna, mint a Simonnak Uruguayból juttatott forrásokat. Welsz lakásában a nyomozók tucatnyi afrikai útlevelet találtak. Voltak köztük már kitöltött, de biankó okmányok is. Ezek olyan eredeti útlevelek, amelyeket a férfi a bissau-guineai kormányzati kapcsolatain keresztül szerzett be, és olyan magyaroknak adta el, akik más néven akartak például bankszámlát nyitni.

– Welsz Tamás veszte egy titkosszolgálati kapcsolata lehetett, akit a magyar hírszerzés afrikai vonalon alkalmazott. A főleg Ghánában járatos hírszerző távoli vidékeken ígért jó pénzért földeket, ültetvényeket ismert magyar nagyvállalkozóknak, akik állítólag fizettek is ezért, de földeket végül nem kaptak. Amikor a hírszerzőt emiatt felelősségre vonták, ő úgy mentette ki magát, hogy elmondta a hatóságoknak Welsz és Simon ügyletét – közölte az Index.

A Fidesz szerint Simon Gábor hamis útlevelének ügye nemcsak több bűncselekményt valósít meg, hanem arra a gátlástalanságra is rávilágít, amellyel a még mindig tisztázatlan forrású pénzek eltüntetésében kívánt közreműködni a szocialisták korábbi második embere.

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese tegnap úgy fogalmazott: 37. napja nincs válasz arra, hogy mit tudtak a baloldal vezetői az eltitkolt pénzről, ahogyan arra sem érkezett még magyarázat, hogy Simon Gábor kinek a vagyonát kezelte, a pénznek milyen köze van politikai szerepvállalásához. A kormánypárti politikus reményét fejezte ki, hogy az Országgyűlés mentelmi bizottsága talál lehetőséget arra, hogyan tudják Simon Gábortól visszakövetelni azt a képviselői jövedelmét, amelyet az összeférhetetlensége idején vett fel.

Mesterházy Attila közben továbbra sem hajlandó részt venni a mentelmi bizottság ülésén. A testület összehívását a fideszes választási kampány részének tartja, amelyben nem kíván szerepelni.

Belső vizsgálatot kezdeményezett a XVIII. kerületi önkormányzatnál Kucsák László, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki szerint így lehetne tisztázni, hogy a korábban helyben politizáló Simon Gábornak, az MSZP egykori elnökhelyettesének eltitkolt vagyona származhatott-e a helyhatóság pénzéből.

A politikus tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: nemcsak országos, hanem helyi szinten is választ várnak a szocialistáktól a Simon-ügyben az eltitkolt százmilliókról. Mint mondta, a vizsgálat feltárhatja a kerület 2010 előtti, hárommilliárd forint értékű kötvénykibocsátását, amelyre abban az időben került sor, amikor Simon Gábor számlát nyitott Ausztriában.

Kommentálta Simon Gábor ügyeit Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára is, aki egy szerda esti fórumon a Hír TV felvétele szerint úgy fogalmazott: szégyelli magát, hogy valaha köze volt egy olyan közösséghez, amelyben az MSZP bukott elnökhelyettese is benne volt, mert – mint mondta – ő és a férje keményen küzdenek a korrupció ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.