Bajnaiéknak még frakció sem kell a korszakváltáshoz

Az Együtt–PM önállóan politizál, semmilyen kompromisszumot nem köt a frakcióalakításért – közölte Szigetvári Viktor.

2014. 04. 08. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A legvalószínűbb, hogy az Együtt–PM önálló frakció nélkül, alapvetően a parlamenten kívüli eszközök használatával fog hozzá ahhoz, hogy eredeti politikai célkitűzését, a korszakváltást megvalósítsa Magyarországon” – írta a politikus. Kifejtette: bár az országgyűlésiképviselő-választásoknak még nincs hivatalos eredménye, az előzetes számítások szerint az a legvalószínűbb, hogy az Együtt–PM jelöltjei közül négyen kerülnek be az új országgyűlésbe, így nem lesz meg a frakció alakításához szükséges törvényi létszám.

Ennek kapcsán már többféle találgatás is napvilágot látott arról, hogy az Együtt–PM milyen megoldással tudja ötre bővíteni politikusai létszámát az önálló frakció alakításához – jegyezte meg. Ezek, az egyébként jogszerű megoldások, kivétel nélkül olyan forgatókönyveket feltételeznek, amelyek fontos kompromisszumok megkötésén alapulnának – írta Szigetvári, aki szerint az Együtt–PM-nek súlyos engedményeket kellene tennie programja, illetve politikai identitása vonatkozásában.

Az Együtt–PM ilyen kompromisszumokat többé nem hajlandó megkötni. „Elveinkből, önállóságunkból nem engedünk – ez számunkra április 6-a talán legnagyobb tanulsága” – tudatta. Hozzátette: e döntésük mellett akkor is következetesen kiállnak, ha ennek következménye, hogy az új Országgyűlésben csupán független képviselőként dolgozhatnak majd politikusaik.

Párttársa, Szabó Tímea a választások éjszakáján úgy fogalmazott: az ellenzéki politizálás fő színtere a Parlamenten kívülre kerül a következő években. A politikus az MSZP székházában tartott sajtótájékoztatón azt mondta: kétharmados Fidesz-többség és erősödő Jobbik mellett az Országgyűlés „bábszínház” marad. „Vissza kell nyúlnunk a mozgalmi gyökereinkhez, alulról építkezni és megújítani a baloldalt” – mondta Szabó, hozzátéve: ez szükséges ahhoz, hogy 2018-ban „felszabadítsák” Magyarországot Orbán Viktor kormányzása alól.

Március 30-án, egy héttel a választások előtt megszűnt a korszákváltással próbálkozó szövetség egyik tagja, a Facebook-csoportból egyesületté alakult Milla is. Honlapukon azt írják: a Milla már nyilvánvalóan nem létezik, az egyesület további működésének pedig nincs létjogosultsága. Az egyesület vezetője, Juhász Péter korábban lapunknak úgy nyilatkozott: ők egy újfajta demokrácia alapjait szeretnénk letenni, és hogy ötven évre terveznek. Korábban pedig a Milla száz évre lefoglalta március 15-ére a Szabad sajtó útját az ünnepi rendezvényeikre.

Nem született hivatalos döntés a Milla Egyesület megszűnéséről – jelentette ki Juhász Péter kedden. Az egyesület elnökségi tagja – az Együtt-PM társelnöke – elmondta: a szervezet megszűnéséről szóló hírt azon tizenkét ember egyike rakta fel az egyesület honlapjára, akinek van hozzáférése a weboldalhoz.

Hozzátette: ő támogatja az egyesület megszüntetését, hiszen a Milla nem végez már valódi tevékenységet, ám az erről szóló döntés később, közgyűlésen születhet meg. Az egyesület a Haza és Haladással és a Szolidaritással folytatott együttműködéssel betöltötte feladatát, azóta érdemi tevékenységet nem folytat – mondta.

A jelenlegi állás szerint a baloldali pártok 38 mandátumot szereztek a parlamentben: 29-et szocialista politikusok, 4-4-et az Együtt–PM szövetség és a Demokratikus Koalíció jelöltjei, egyet pedig a liberális Fodor Gábor. Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt (MLP) elnöke hétfő délutáni sajtótájékoztatóján azt mondta: egyelőre sem az Együtt–PM-mel, sem a DK-val nem tárgyalt hivatalosan arról, melyik frakcióhoz csatlakozzon. Hozzátette: az MLP csak olyan döntést fog hozni, amelyik az önálló liberális politikai arculatot erősíti, mert újra meg akarják teremteni az önálló liberális pártot. Azt sem tartotta kizártnak, hogy függetlenként dolgozik majd az Országgyűlésben.

Hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorában Mesterházy Attila, aki a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltjeként indult a vasárnapi voksoláson, azt mondta: az országgyűlési választások előtt a baloldali összefogás résztvevői megállapodtak abban, bármi lesz a végeredmény, egyikük sem csábítgat el a másiktól senkit. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke szintén az Egyenes beszéd című műsorban azt mondta: még nem tárgyaltak a frakcióalakításról, a konzultációk a héten kezdődnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.