Könnyítettek a fogyatékkal élők sorsán

Új intézmények épülnek, videotolmács-rendszert fejlesztenek ki, több pénz jut korai fejlesztésre.

2014. 04. 07. 3:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több olyan, nagy volumenű fejlesztés is zajlik jelenleg az Új Széchenyi-tervben, amelyek jelentősen javítják a fogyatékkal élők és a halmozottan hátrányos helyzetű emberek életkörülményeit, foglalkoztatási esélyeit, illetve megkönnyítik a mindennapjaikat. A kormány a megváltozott munkaképességűeket érintő szinte valamennyi területen beruház és fejleszt: javít a lakhatási körülményeken, kiterjeszti az akadálymentesítést, anyagi támogatással segíti a gépkocsihoz jutást, ösztönzi az érintettek foglalkoztatását, és fejleszti a betegekkel foglalkozó rehabilitációs és fejlesztő terápiát.

Megkezdődött a korszerűtlen bentlakásos szociális intézmények kiváltása, amelynek célja, hogy az ötven fő feletti tömegintézmények helyett a fogyatékosok, a pszichiátriai és a szenvedélybetegek kisebb létszámú, lakókörnyezetbe integrált lakásokban, házakban éljenek. Az ellátottakat legfeljebb hat fő számára kialakított épületben, illetőleg hét-tizenkét fő számára kialakított lakásban vagy házban lehet elhelyezni, esetleg olyan, legfeljebb ötven fő elhelyezésére alkalmas épületek együttesében, ahol egy lakásban maximum ketten élnek. Egy hétmilliárd forintos projektben hat szociális intézményt váltanak ki. Zajlik az érintett szakemberek felkészítése is, az átalakítást segítő mentorhálózat kialakítása és működtetése. Az új intézmények építése mellett korszerűsítenek, a kisebb intézményeket felújítására, bővítésre összesen 5,77 milliárd forintot költenek.

Folytatódik a hivatalok akadálymentesítése is: az egyablakos ügyintézést megvalósító kormányablakok, a rehabilitációs szakigazgatási szervek, és a járási hivatalok akadálymentesítése valósul meg 5,2 milliárd forintból. Ezenkívül új fogyatékos rehabilitációs fejlesztő központot hoznak létre Agárdon. A fejlesztés célja az aktív életre való felkészítés, az, hogy a mozgáskorlátozottak a lehető legnagyobb önállóságra tegyenek szert.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.