Az ATV Egyenes beszéd című műsorának Schiffer András volt a vendége kedden este. A műsorvezető, Kálmán Olga először elképedt, majd láthatóan megzavarodott, végül csalódottan, cinikusan köszönte meg az interjút vendégének, aki azzal hozta ki a béketűrésből, hogy nem volt hajlandó felháborodni a Szabadság téri német megszállási emlékmű építésén. Ismert, a kormány a Mazsihisszel korábban abban állapodott meg, hogy húsvét után leül a hitközséggel, és egyeztetnek a szobor küllemét illetően. Az emlékmű elkészítését kedden kezdték el, amire válaszul este a baloldali pártok szimpatizánsai a Szabadság térre vonultak, és elbontották az építési terület köré vont kordont.
Az LMP első embere kedden este úgy fogalmazott, az ellenzéknek inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy tanul a súlyos választási vereségből, és például elemzi azt, hogyan nyerhetett ilyen sok szavazatot a szélsőjobboldal Magyarországon. Bírálta a kormányt, mert az szerinte nem tartotta be a Maszihisznek tett ígéretét, és azt ajánlotta az Orbán-kabinetnek, legalább a szimbolikus ügyekben ne az erő nyelvén kommunikáljon.
DK-s aktivisták estek neki a német megszállási emlékmű építésének helyszínén elhelyezett kordonoknak – értesült az MNO. A kordonbontók között ott volt Karácsony Gergely és MSZP-s politikusok is. A tiltakozók azt mondták, nem fogják engedni az emlékmű felállítását. A Hír TV munkatársát akadályozni próbálták a tudósításban.
Szanyi Tibor szintén az ATV-ben, ugyancsak Kálmán Olga műsorában nevezte náci sasnak Orbán Viktort az emlékmű ügyében.
Kálmán Olga nem fogadta el, hogy Schiffer nem kívánt bővebben foglalkozni az emlékmű ügyével, mert vélekedése szerint a kormány az egyoldalú történelemszemléletével a holokauszt áldozatainak százezreit, és azok leszármazottait sérti meg. Úgy látja ugyanis, hogy a Gábriel arkangyalra (Magyarország) lecsapó sast (Németország) ábrázoló mű azt sugallja, mintha a magyar hatóságok nem vettek volna részt a hazai zsidóság deportálásában.
„Magam is holokauszt-túlélők leszármazottja vagyok. Ennek ellenére nem gondolom azt, hogy ma Magyarországon a nemzeti egyetértésnek a kialakítását az szolgálja, ha a pártok gyakorlatilag permanens kampányban a történelemkönyvekben szórakoznak” – utalt a vita átpolitizáltságára Schiffer András. Mint mondta, kemény véleménye van az emlékmű felállításáról, de azt már handabandázásnak nevezte, hogy egyes hangok holokauszttagadásról beszéltek a tervezett szobor kapcsán. „Kicsit vissza kellene ereszkedni a földre” – szólított fel a politikus, és hozzátette: az ellenzék lefuthatja ugyanazokat a köröket, amelyek a hatalmas választási zakóhoz vezettek, de sok értelme nincs. Az ugyanis – így Schiffer –, hogy a 20. századi magyar múlt boncolgatása előrébb való volt a földosztással vagy a munkahelyteremtéssel kapcsolatos vitáknál, nagyban hozzájárult a komoly vereséghez. Kálmán Olga azzal riposztolt, az aznapi hírek között igenis előrébb valónak lehet tekinteni az emlékmű ügyét, hiszen a délutáni híradások eme esemény körül forogtak.
Schiffer András leszögezte: az ellenzék nagy része egyetlen komoly ígéretet tudott tenni táborának a voksolás előtt, mégpedig azt, hogy valami más jön, mint ami az Orbán-rendszer volt. „Eközben ugyanazokat a köröket futottuk, mint 25 éve: az egyik oldal fasiszta, a másik kommunista. Ebből egyre több embernek elege van ebben az országban. Bár az emlékmű koncepciójával, a felépítésének eljárásával nem értek egyet, a felállítása körüli hisztériát túlméretezettnek tartom” – szögezte le. Hozzáfűzte, annak fényében, hogy március 19-éről (az 1944-es német megszállás kezdete) maga a zsidó hitközség is megemlékezik, még inkább túlzásnak tűnik, hogy „a fasisztákkal árul egy gyékényen, aki erre a napra emlékezve szobrot állít”.
Kálmán Olga eddig bírta, és kérdésözönnel reagált: „Kire mérges? Az ellenzéki politikustársaira, a sajtóra, netán személyesen rám?” „Nem vagyok mérges” – válaszolt Schiffer. „De hát látom, hogy ideges, frusztrált ” – fokozta a műsorvezető, aki – láthatóan csalódottan – végül azzal lépett túl az eseten: „Most legalább megtudtuk az LMP álláspontját egy fontos kérdésben.”
Az interjú utolsó perceiben az LMP jövőbeli politikáját illetően a frakcióvezető elmondta, ahogy eddig is, úgy egyes ügyekben továbbra is készek az együttműködésre akár a kormányoldallal, akár az ellenzék bármelyik tagjával. De Kálmán Olga végül nem tudta megállni, hogy ne kanyarodjon vissza, és vonjon párhuzamot a Jobbik Szabadság téri emlékművel kapcsolatos álláspontja és az LMP nézete között. Schiffer ezt kikérte magának, és felszólította Kálmán Olgát, hogy ne csúsztasson. Hangsúlyozta: nem a holokauszt emlékének megőrzését hasonlította a munkahelyteremtéshez. Csupán arra utalt, az emlékmű körüli disputa hordereje nem lépett túl olyan határt, hogy ekkora felháborodás kerekedjen.