Mélyen belegázolt egymás lelkébe Schiffer és Kálmán Olga

A műsorvezető és az LMP első embere kölcsönösen kihozta a sodrából a másikat a német megszállási emlékmű ügyében.

GB
2014. 04. 09. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ATV Egyenes beszéd című műsorának Schiffer András volt a vendége kedden este. A műsorvezető, Kálmán Olga először elképedt, majd láthatóan megzavarodott, végül csalódottan, cinikusan köszönte meg az interjút vendégének, aki azzal hozta ki a béketűrésből, hogy nem volt hajlandó felháborodni a Szabadság téri német megszállási emlékmű építésén. Ismert, a kormány a Mazsihisszel korábban abban állapodott meg, hogy húsvét után leül a hitközséggel, és egyeztetnek a szobor küllemét illetően. Az emlékmű elkészítését kedden kezdték el, amire válaszul este a baloldali pártok szimpatizánsai a Szabadság térre vonultak, és elbontották az építési terület köré vont kordont.

Az LMP első embere kedden este úgy fogalmazott, az ellenzéknek inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy tanul a súlyos választási vereségből, és például elemzi azt, hogyan nyerhetett ilyen sok szavazatot a szélsőjobboldal Magyarországon. Bírálta a kormányt, mert az szerinte nem tartotta be a Maszihisznek tett ígéretét, és azt ajánlotta az Orbán-kabinetnek, legalább a szimbolikus ügyekben ne az erő nyelvén kommunikáljon.

DK-s aktivisták estek neki a német megszállási emlékmű építésének helyszínén elhelyezett kordonoknak – értesült az MNO. A kordonbontók között ott volt Karácsony Gergely és MSZP-s politikusok is. A tiltakozók azt mondták, nem fogják engedni az emlékmű felállítását. A Hír TV munkatársát akadályozni próbálták a tudósításban.

 

Szanyi Tibor szintén az ATV-ben, ugyancsak Kálmán Olga műsorában nevezte náci sasnak Orbán Viktort az emlékmű ügyében.

Kálmán Olga nem fogadta el, hogy Schiffer nem kívánt bővebben foglalkozni az emlékmű ügyével, mert vélekedése szerint a kormány az egyoldalú történelemszemléletével a holokauszt áldozatainak százezreit, és azok leszármazottait sérti meg. Úgy látja ugyanis, hogy a Gábriel arkangyalra (Magyarország) lecsapó sast (Németország) ábrázoló mű azt sugallja, mintha a magyar hatóságok nem vettek volna részt a hazai zsidóság deportálásában.

„Magam is holokauszt-túlélők leszármazottja vagyok. Ennek ellenére nem gondolom azt, hogy ma Magyarországon a nemzeti egyetértésnek a kialakítását az szolgálja, ha a pártok gyakorlatilag permanens kampányban a történelemkönyvekben szórakoznak” – utalt a vita átpolitizáltságára Schiffer András. Mint mondta, kemény véleménye van az emlékmű felállításáról, de azt már handabandázásnak nevezte, hogy egyes hangok holokauszttagadásról beszéltek a tervezett szobor kapcsán. „Kicsit vissza kellene ereszkedni a földre” – szólított fel a politikus, és hozzátette: az ellenzék lefuthatja ugyanazokat a köröket, amelyek a hatalmas választási zakóhoz vezettek, de sok értelme nincs. Az ugyanis – így Schiffer –, hogy a 20. századi magyar múlt boncolgatása előrébb való volt a földosztással vagy a munkahelyteremtéssel kapcsolatos vitáknál, nagyban hozzájárult a komoly vereséghez. Kálmán Olga azzal riposztolt, az aznapi hírek között igenis előrébb valónak lehet tekinteni az emlékmű ügyét, hiszen a délutáni híradások eme esemény körül forogtak.

Schiffer András leszögezte: az ellenzék nagy része egyetlen komoly ígéretet tudott tenni táborának a voksolás előtt, mégpedig azt, hogy valami más jön, mint ami az Orbán-rendszer volt. „Eközben ugyanazokat a köröket futottuk, mint 25 éve: az egyik oldal fasiszta, a másik kommunista. Ebből egyre több embernek elege van ebben az országban. Bár az emlékmű koncepciójával, a felépítésének eljárásával nem értek egyet, a felállítása körüli hisztériát túlméretezettnek tartom” – szögezte le. Hozzáfűzte, annak fényében, hogy március 19-éről (az 1944-es német megszállás kezdete) maga a zsidó hitközség is megemlékezik, még inkább túlzásnak tűnik, hogy „a fasisztákkal árul egy gyékényen, aki erre a napra emlékezve szobrot állít”.

Kálmán Olga eddig bírta, és kérdésözönnel reagált: „Kire mérges? Az ellenzéki politikustársaira, a sajtóra, netán személyesen rám?” „Nem vagyok mérges” – válaszolt Schiffer. „De hát látom, hogy ideges, frusztrált ” – fokozta a műsorvezető, aki – láthatóan csalódottan – végül azzal lépett túl az eseten: „Most legalább megtudtuk az LMP álláspontját egy fontos kérdésben.”

Az interjú utolsó perceiben az LMP jövőbeli politikáját illetően a frakcióvezető elmondta, ahogy eddig is, úgy egyes ügyekben továbbra is készek az együttműködésre akár a kormányoldallal, akár az ellenzék bármelyik tagjával. De Kálmán Olga végül nem tudta megállni, hogy ne kanyarodjon vissza, és vonjon párhuzamot a Jobbik Szabadság téri emlékművel kapcsolatos álláspontja és az LMP nézete között. Schiffer ezt kikérte magának, és felszólította Kálmán Olgát, hogy ne csúsztasson. Hangsúlyozta: nem a holokauszt emlékének megőrzését hasonlította a munkahelyteremtéshez. Csupán arra utalt, az emlékmű körüli disputa hordereje nem lépett túl olyan határt, hogy ekkora felháborodás kerekedjen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.