Húsz gyermekvédelmi intézményt hoz létre, illetve több korszerűtlen épületet is felújít a kormány. A beruházás költsége 3,5 milliárd forint – közölte lapunkkal Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyi államtitkára. Az építkezések és felújítások zöme már megkezdődött, és jövő júniusig valamennyi be is fejeződik. A korszerűsítések és építkezések az egész országot lefedik.
A minisztérium által lapunk rendelkezésére bocsátott beruházási lista szerint a felújítások keretében főként családok, illetve gyermekek átmeneti otthonai újulhatnak meg, emellett két teljesen új, átmeneti ellátást nyújtó épület is létrejön. A családok átmeneti otthonában a gyermekeket édesanyjukkal, egyes esetekben édesapjukkal együtt helyezik el. Az érintett családok jó része lakásprobléma miatt kerül a szállást adó intézménybe. Sok anya azért kér segítséget az otthontól, mert gyermekeivel menekül a bántalmazó családapa elől, akad, akit korábbi otthonától több száz kilométerre helyeznek el, hogy így mentsék a brutális családfő bosszújától. Olyan esetek is előfordulnak, amikor a család anyagi probléma, például nagy összegű kölcsön miatt veszíti el a lakását. Az ilyen esetekben az együttes átmeneti elhelyezés jelenti a legnagyobb segítséget, hiszen a szülő nem alkalmatlan a gyermek nevelésére, csak átmeneti nehézségei támadtak, s a gyermek súlyos traumaként élné meg, ha édesanyjától elszakítva gyermekotthonba kerülne. Átmeneti otthonban legfeljebb 1-1,5 évig tartózkodhatnak a családok.
Nyíregyházán már megkezdődött közel 280 millió forintból egy teljesen új családi otthon megépítése, amelyet az Oltalom Szeretetszolgálat működtet majd. A korábbi, korszerűtlen otthonban csak az édesanyákat és a gyerekeket tudták elhelyezni, az apákat nem, így előfordult, hogy ők a város másik végén lévő hajléktalanszállóra kerültek. Az új épületben lehetőség lesz teljes családok elhelyezésére is, bővül a férőhelyek száma, és minden lakóegységhez külön fürdőszoba tartozik majd. Veszprémben szintén új otthont hoznak létre, ez 25 férőhelyes lesz, energiatakarékos megoldásokkal. Felújítják a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet miskolci és orosházi otthonát is egyenként több mint százmillió forintból.
A gyermekek átmeneti otthonában olyan gyerekeket helyeznek el, akiket szüleik átmenetileg nem tudnak ellátni például súlyos betegség, kórházi kezelés, távoli munka vagy más családi probléma miatt. Ilyen otthonba legfeljebb egy évig helyezhető el egy 3 év feletti gyermek, ami egyszeri alkalommal hat hónappal meghosszabbítható. Az elhelyezés időtartama alatt a szülő felügyeleti joga érintetlen marad. Új átmeneti otthon épül a kecskeméti SOS Gyermekfaluban, valamint korszerűsítik a pécsi és a nyíregyházi otthont is.
További részleteket a Magyar Nemzet csütörtöki számában talál.