Nagyobb önállóság, teljesebb élet

A kormány 1,2 milliárd forintból építi ki a vakok elemi rehabilitációjának országos hálózatát – tudta meg a Magyar Nemzet.

2014. 04. 14. 4:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon mintegy nyolcvanezer látássérült él, és évente újabb 4-6 ezren veszítik el látásukat. Az orvosi ellátáson túl az érintetteknek rehabilitációs szolgáltatásokra is szükségük van, hiszen egy látását felnőttkorában elveszítő embernek újra kell tanulnia az olyan alapvető tevékenységeket is, mint a közlekedés, a főzés, a számítógép-használat. Korábban szinte csak Budapesten, illetőleg civil szervezetek segítségével néhány régiós központban volt elérhető ilyen segítség, ám utóbbiak csak a szolgáltatások minimumát tudták nyújtani. A legtöbb megyében azonban nem volt ilyen szolgáltatás, így sok látássérült megfelelő rehabilitáció hiányában állandóan hozzátartozójához és lakásához volt kötve, esélye sem volt önálló életre.

A kormány az Új Széchenyi-terv részeként 1,2 milliárd forintot fordít arra, hogy kiépítse az elemi rehabilitáció országos hálózatát. A Vakok Állami Intézete (VÁI) 12 megyében nyitott irodát. A program a felnőtt látássérültek számára teljes állapotfelmérést és látásvizsgálatot biztosít, továbbá segítségével elemi rehabilitációt működtetnek olyan megyékben is, ahol korábban nehezen volt elérhető ez a szolgáltatás.

– Az irodákban a gyógypedagógusok, szociális munkások már elérhetők, valamint informatikai szakemberek is várják a látássérülteket – mondta lapunknak Szabóné Berta Irén. A szakemberek a rehabilitáció során olyan alaptevékenységeket tanítanak meg a hozzájuk fordulóknak, mint a főzés, a mosás vagy a közlekedés, de sokan kérnek segítséget például a számítógép-használat elsajátításában is, amit akár munkához is lehet használni. A VÁI igazgatója rámutatott: súlyos gond, hogy a látássérültek jó része nem tud az ingyen igénybe vehető elemi rehabilitációs szolgáltatásokról, és sajnos sokszor a szakorvosok sem tájékoztatják őket a lehetőségekről. Hangsúlyozta, évente átlagosan kétezer ember részesül elemi rehabilitációban, holott egyetlen évben kétszer-háromszor ennyi ember veszíti el a látását, ezért fontos lenne, hogy az érintettek a vidéki szolgáltatásokról is tudomást szerezzenek.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.