Szanyi: Az MSZP nélkül is van élet

A politikus a múltról, magáról és a pártról beszélt az Indexnek.

NT
2014. 04. 18. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 6-án az országgyűlési választások napján, amin a Fidesz–KDNP elsöprő győzelmet aratott, Szanyi Tibor depressziós lett, a felesége a megmondhatója. A szocialista politikust ugyanis elkeserítették a részvételi adatok.

Csalódott a „billegőkben” (fej fej mellett ment a harc például a XVIII. kerületben, Budapest 15. számú választókerületében), hiszen itt a szocik lemaradtak. Varga László miskolci győzelmének ugyan örül, de a jelöltek közötti minimális különbség az mutatja, itt sem a népakarat érvényesült. Szanyi egy kicsit azért optimista is, hiszen mint az Indexnek elmondta, több helyütt majdnem taroltak.

A baloldali szavazókat „az internettel rendelkező, középiskolánál erősebb végzettségű” emberekként azonosítja, akik május 25-én az európai parlamenti választások napján úgy mennek el ikszelni, hogy tudják is, miről döntenek. Ez komoly növekedési potenciált jelenthet a baloldalnak, véli.

Brüsszel mára a valódi döntések helyszíne, de felesleges az egész hónapot ott tölteni, a hazai visszacsatolással is sok a tennivaló, hangsúlyozza. Azt azonban elhatározta, megteremti az európai képviseletek vadiúj kultúráját. Hozzáteszi még, mára a pártok nem a frontembereiket teszik rá a jelöltlistára. Amikor ez még így volt, nem akart az EP közelébe menni.

Szanyi a hazai MSZP-s pártkarriert sem adja fel, ahogy az interjúban fogalmaz, a portástól az alelnöki posztig mindent bevállal. A 2012-es évről, elnöki ambícióiról szólva azt mondta, Mesterházy Attilát azért hívta ki, mert szeretett volna változtatni a párt támogatottságán, a közvélemény-kutatások adatai ugyanis elkeserítették: „olyan egyenes volt a görbe, mint egy halottnak!” Ezért egyébként nem a jelenlegi pártelnököt hibáztatja, csak ténymegállapításként említi.

Szanyi, miután a balliberális összeborulók csúnyán leszerepeltek április 6-án, elővette a 2012-es programot. Azt a programot, amiben egy mozgalmi jellegű szocialista párt szerepel, és amiben a Népszavára ő zászlóshajóként szeretne tekinteni. – Hiszen ha nincs muníció, akkor ott a Népszava – üzen a szimpatizánsoknak Szanyi. Kell a reklám, a saját média az MSZP-nek, de mint elismeri: a szocialisták nélkül is van élet.

Elemezve a választási vereséget arra is kitér, Mesterházy Attila a „pártok világában kereste a szövetségeseket”, de ő – ha 2012-ben nyert volna a tisztújításon a programjával – a civil szervezetek felé fordult volna. Az ellenzéki összefogásról szólva aláhúzza, külön indulva az MSZP eredményesebben zárhatott volna.

Szanyi a Kommunista Kiáltvány minden betűjét ugyan nem vállalja, de magát bizonyos értelemben marxistának tartja, mindezek mellett a kiáltványban leírtakba azért inkább nem bonyolódik bele.

Az interjúból kiderül az is, zenéből szinte csak az új fekszik a politikusnak, a majdnem iránymutató Katy Perry mellett a Robin Thicke -féle Blurred Lines a nagy kedvenc, „úgy, hogy benne van az a kis alacsony néger is, most nem jut eszembe a neve, aki önmagában is sztár”. (Ennek számnak van a YouTube-on több mint negyedmilliárdos nézettséggel bíró, korhatáros klipje. Szanyi egyébként Pharrell Williamsre gondolt.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.