Átvizsgálta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a budapesti 15-ös egyéni választókerület 10. és 40. számú szavazóköreiben a szavazatokat szerdán. Az újraszámlálás után nem változott a választás választókerületi eredménye, mivel a Kunhalmi Ágnesre (MSZP-Együtt-PM-DK-MLP) leadott szavazatok száma kettővel nőtt ugyan, de továbbra is 56-tal kevesebb a voksa, mint a mandátumot elnyerő Kucsák Lászlónak (Fidesz-KDNP).
A 10. számú szavazókörben az érvénytelen szavazatokat vizsgálták át, és találtak közöttük két érvényes, Kunhalmi Ágnesre leadott szavazatot. A 40. szavazókörben az érvényes szavazatokat vizsgálták meg újra, és két, a szavazókörben érvényesnek minősített, Kucsák Lászlóra leadott szavazatról állapította meg a bizottság az újraszámlálásnál, hogy érvénytelen. Kunhalmi Ágnes szavazatainak száma így kettővel nőtt, Kucsák Lászlóé kettővel csökkent.
Korábban arról írtunk, hogy elrendelte a budapesti 15-ös (XVIII. kerületi) országgyűlési egyéni választókerület két szavazókörében leadott szavazatok újraszámlálását szerdai ülésén a Nemzeti Választási Bizottság. Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság eredménymegállapító határozata ellen Kunhalmi Ágnes, az MSZP–Együtt–PM–DK–MLP képviselőjelöltje nyújtott be fellebbezést a törvényes határidőn belül.
Hivatkozott arra, hogy a választókerület 40-es számú szavazókörében a szavazatszámláló bizottság (szszb) tagjának nyilatkozata szerint olyan szavazatokat is érvényesnek fogadtak el, amelyeken csak alá volt húzva a jelölt neve, de nem volt a neve melletti karikában két egymást metsző vonal. A 10-es számú szavazókörben pedig – szintén az szszb-delegált nyilatkozata szerint – több olyan szavazat is érvénytelen lett, amelyen a választópolgár feketén fogó tollal nyilvánította ki akaratát.
A bizottságban vita volt arról, elrendeljék-e a szavazatok újraszámlálását. Sárhegyi Zoltán (Fidesz–KDNP-delegált) és Tóta Áronné (választott tag) egyaránt amellett érvelt, hogy ne legyen újraszámlálás. Azt mondták, a szavazóköri jegyzőkönyvek aláírásakor a delegáltaknak nem volt észrevételük, a két nappal későbbi nyilatkozatok így nem vehetők figyelembe.
Szabó Miklós, az LMP delegáltja ugyanakkor amellett érvelt, hogy a választásokba vetett bizalmat erősíti a voksok újraszámlálása. Ezen a véleményen volt Borbély Andrea (Jobbik) is, aki szerint a fellebbezést benyújtó a rendelkezésére álló eszközökkel próbálta bizonyítani igazát, a testület nem teheti meg, hogy minősíti a tanúnyilatkozatok hitelességét. Litresits András, az MSZP–Együt–PM–DK–MLP delegáltja szintén a szavazatok újraszámlálása mellett érvelt.
Az NVB úgy határozott, a 40-es számú szavazókörben újraszámolják valamennyi érvényes szavazatot annak megállapítására, hogy van-e közöttük érvénytelen, valamint megvizsgálják a 10-es szavazókör érvénytelen szavazatait, hogy van-e közöttük érvényes.
Kunhalmi Ágnes fellebbezésében kérte azt is, hogy valamennyi, szavazatszámlálási bizottsági döntéssel érvénytelennek minősített szavazólap érvényességét még egyszer vizsgálják meg, de ezt az NVB nem fogadta el, mert az MSZP–Együtt–PM–DK–MLP képviselőjelöltje kéréséhez bizonyítékot nem terjesztett elő.
A 15-ös választókerület az egyike volt az úgynevezett billegőknek, ahol a pártok jelöltjei fej fej mellett haladtak. A pestszentlőrinc–pestszentimrei választókerületben, közigazgatásilag a XVIII.-ban eredetileg az ellenzék színeiben Simon Gábor, az MSZP bukott elnökhelyettese indult volna.
A szocialisták a diploma nélküli Kunhalmi Ágnessel pótolták Mesterházy egykori emberét, aki a 15-ös választókerület április 6-án este összesített eredményei szerint 20 082 szavazatot kapott. A Fidesz–KDNP-s Kucsák László pedig 20 104 voksot. Ezt követően a külképviseleteken és az átjelentkezéssel szavazók voksait április 12-én szombaton bekeverte a szavazatszámláló bizottság a választókerület 34. számú szavazókörének voksai közé. (Azokat, amiket április 6-án nem számoltak össze.)
A szavazatszámláló bizottság összesítése szerint a Fidesz–KDNP-s Kucsák Lászlóra 546-an, míg Kunhalmi Ágnesre, a baloldali összefogás jelöltjére 508-an szavaztak a felbontott urnák összeszámlált szavazatai alapján. Tehát az április 12-én megszámlált szavazatok alapján, a most elrendelt újraszámlálást megelőzően Kucsák László 20 650, Kunhalmi Ágnes 20 590 voksot szerzett a választókerületben.
Ez azért jelentős dolog, mert Kucsák László azzal, hogy győzött, bebiztosította a kormánypártok kétharmados többségét, és persze a 133 mandátumot a parlamentben. Most, hogy elrendelték a voksok újraszámlálását, ez akár borulhat is.
Az április 6-i országgyűlési választáson a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok levélben adhatták le szavazatukat az országos pártlistákra, ha előtte felvetették magukat a levélben szavazók névjegyzékére. Az NVI nyilvántartása szerint összesen 193 793-an szerepeltek a levélben szavazók névjegyzékén.
Az NVI-hez 158 654 szavazási irat érkezett vissza, ebből az érvényes szavazási iratok száma 128 712 volt, ezek közül első körben, a szkennelés során 128 378-at találtak érvényesnek, és ezek eredményét tájékoztató jelleggel már feltöltötték a választási informatikai rendszerbe, de az adatok nem voltak hivatalosak. A levélszavazatokat ugyanis kézzel is meg kellett számlálni, ezt a munkát hétfőn kezdték meg az NVI-ben.
Az NVB a levélben szavazás jogi – jogorvoslattal megtámadható – eredményét csak azt követően tudta megállapítani szerdai ülésén, hogy befejeződött a levélszavazatok kézi számlálása. A levélszavazatokat – két külön helyiségben – háromszor számlálták meg kézzel, majd ennek eredményét összevetették a szkenneléses adatokkal.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke a testület ülésén elmondta: az érvényes szavazási iratokban lévő szavazólapok száma a kézi számlálás során 128 596 volt, azaz hiányzott 116 szavazólap, további 167 szavazólap pedig érvénytelen volt. Azaz összesen 128 429 szavazólap volt érvényes, 51-gyel több, mint a szkennelés során érvényesnek nyilvánított.
Mint mondta, ennek oka, hogy a választók zöld tollal töltötték ki a szavazólapot, és ezt a szkennelőgép nem tudta felismerni, a kézi számláláskor azonban egyértelművé vált, hogy ezek érvényes szavazatok.
Az NVB a kézi számlálás eredményeként megállapította az egyes pártlistákra levélben leadott szavazatok számát, eszerint a Fidesz–KDNP 122 638, a Jobbik 2926, az MSZP–Együtt–DK–PM–MLP 1495, az LMP 574, a Zöldek Pártja 229, a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt 125, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt 80, a Munkáspárt 63, a Szociáldemokraták 61, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt 43, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség 40, az Együtt 2014 Párt 33, A Haza nem eladó mozgalom párt 29, a Seres Mária Szövetségesei 27, az Összefogás Párt 25, az ÚDP 18, az MCP 17, az ÚMP 6 szavazatot kapott. A pártlistákra leadott érvényes szavazatok száma összesen 128 429 volt.
Az NVB az országos listás szavazás eredményéről kiállított jegyzőkönyvek, a levélben szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv és a választás egyéni választókerületi eredményéről kiállított jegyzőkönyvek alapján állapítja majd meg a választás országos listás eredményét, legkésőbb április 25-én.
Patyi András bizottsági elnök már hétfőn rávilágított, hogy ma meglesznek az eredmények. A 128 ezer érvényes levélszavazatot – a gyors eredménymegállapítás érdekében – már hétfőn beszkennelték, és az eredményét tájékoztató jelleggel már feltöltötték a választási informatikai rendszerbe. Ismert, a levélben szavazás jogi – jogorvoslattal megtámadható – eredményét akkor tudják megállapítani, ha befejeződik a levélszavazatok kézi számlálása.