Egymilliárd a korai fejlesztésre

A kormány kiemelt projektté nyilvánította a sérült gyermeket nevelő családokat segítő programot.

2014. 05. 13. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A júniusban induló egymilliárd forintos keretösszegű program – amelyet a napokban nyilvánított kiemelt projektté a kormány – legfontosabb célja olyan szolgáltatások bevezetése és elterjesztése, amelyek a fejlődési problémák mielőbbi, korai életszakaszban történő felismerésével hozzájárulnak az érintett kisgyermekek és családok életminőségének javításához – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Cél az is, hogy a szociális területen dolgozó szakemberek képessé váljanak az arra rászoruló gyermekek és családjuk szociális készségeinek fejlesztésére, illetve hogy valamennyi kisgyermek hozzáférjen a számára szükséges kezeléshez, fejlesztéshez.

A projekt a korai fejlesztésen belül is a legkisebbekre, a 3 év alatti gyermekekre koncentrál. A program során arra törekednek majd, hogy a szociális ellátórendszer már a gyermek megszületése előtt felvegye a kapcsolatot azokkal a családokkal, ahol fény derül rá, hogy fejlődési rendellenességgel küzdő gyermek érkezik majd az otthonukba. Ez azért fontos, hogy minél előbb megkezdhessék a baba fejlesztését, hiszen tény, hogy a gyermek készségei életének első három évében fejleszthetők a legjobban.

Korai fejlesztésben részesülhetnek a 0–6 éves korú, értelmi, érzékszervi, mozgás és halmozottan sérült, valamint viselkedészavarral küzdő gyermekek. A korai fejlesztőprogramok célja az ilyen kisgyermekeket nevelő családok segítése, a gyermekek sérült vagy az átlagosnál lassabban kialakuló készségeinek fejlesztése, a jobb életminőség elérése és a szociális kapcsolatok támogatása. A kutatások szerint az emberi fejlődés üteme az élet első éveiben a leggyorsabb. Ez az időszak különösen fontos azon gyermekek számára, akik a „normálistól” eltérő módon és ütemben fejlődnek. Ha ebben az időszakban nem fejlesztik őket, később jóval nehezebb lesz számukra bizonyos képességek elsajátítása, és talán soha nem jutnak el arra a szintre, ami a korai fejlesztéssel elérhető lett volna.

További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.