Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke keddi, budapesti sajtótájékoztatóján azt a kérdést is feltette Vona Gábornak, hogy „van-e több Kovács Béla a Jobbikban”, és miért fogadta el, illetve mire költötte a párt Kovács anyagi támogatását. „Szeretnénk tudni, hogy a Kovács Bélák mekkora befolyással, milyen kapcsolatrendszerrel bírnak a Jobbik háza táján” – tette hozzá.
A Fidesz véleménye szerint a Jobbik EP-képviselője „hazaárulást követett el, amikor hosszú időn keresztül szervezetten és konspiráltan működött együtt” az orosz titkosszolgálattal – jelentette ki a kormánypárti politikus, utalva a nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésére. A Belügyminisztérium, az ügyészség és a szolgálatok képviselői zárt ülésen adtak tájékoztatást a testületnek a kémgyanúba keveredett EP-képviselő ügyéről, s meghallgatták Vona Gábort és Kovácsot is.
Németh Szilárd megjegyezte, hogy a tanácskozás után Kovács Béla „megszökött a sajtó elől, és azóta sem tudjuk, hová lett. [ ] Hová futott Kovács Béla? [ ] Itt van Budapesten, vagy elment Szegedre mégis megtartani az egyébként lemondott lakossági fórumát? Esetleg Brüsszelbe távozott, vagy netán Moszkvában kellene keresnünk, a Vörös tér környékén?” – kérdezte.
A nemzetbiztonsági bizottság alelnöke álláspontját úgy összegezte: „nemcsak Kovács-ügyről van szó, a Jobbikon nagyon komoly felelősség van”.
A Jobbikban mindig is Kovács feladata volt az oroszokkal való kapcsolattartás a radikális párt alelnöke szerint. Balczó Zoltán ezért természetesnek tartja, hogy párttársa az Európai Parlament Energetikai Munkacsoportjának vezetőjeként Oroszországban politikusokkal, és energetikai cégek vezetőivel találkozott.
Szerinte orosz pénz nem érkezett a Jobbikhoz Kovácson keresztül, úgy tudja, párttársa saját vállalkozásai révén segítette alkalmilag a pártkasszát. Balczó kiváló munkatársnak nevezte Kovácsot, szerinte éppen ezért fel sem merült, hogy visszahívják a kémkedés gyanújába keveredett képviselőt.
Filmbejátszással válaszolt a Jobbik EP-listavezetője a kémkedés gyanújába keveredett Kovács ügyére. Morvai Krisztina a Tanú című filmből játszott be egy jelenetet és azt mondta: nem elég képzett „elvtársnő” ahhoz, hogy válaszolni tudjon ezekre a kérdésekre. Úgy fogalmazott, idézem: „Ugyanúgy, ahogy Pelikán elvtárs Dániel Zoliról se feltételezte, én se feltételezem Kovács Béláról”.
Arra a kérdésre pedig, hogy párttársa miért nem jelent meg a május 19-én délutánra beharangozott szegedi sajtótájékoztatóján, azt hangoztatta: nem a bébiszittere Kovácsnak, így nem tudja pontosan mi történt, de szerinte érthető, hogy a politikus rossz idegállapotba került és lemondta megjelenését.
Az Index a nap folyamán arról számolt be: a jobbikos EP-képviselő ténykedésének és orosz kapcsolatainak a feltárásán nemcsak a kémelhárításért felelős Alkotmányvédelmi Hivatal, de a hírszerzéssel foglalkozó Információs Hivatal, sőt külföldi társszervek, a belga, a francia és a lengyel kémelhárítás is dolgozott.
Különféle felvételekre alapozva számoltak be a titkosszolgálatok vezetői a Kovács Béla elleni kémgyanúról tegnap, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülésén. A testület fideszes alelnöke szerint egyértelművé vált, hogy a politikus szervezett kapcsolatot tart fenn az orosz titkosszolgálattal.
Visszahívná a Jobbik elnöke a kémkedésbe keveredett Kovács Bélát, ha bebizonyosodna, hogy orosz kém – ezt mondta Vona Gábor a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A politikus az ATV Egyenes beszéd című műsorában pedig arról beszélt: tudott Kovács Béla orosz szimpátiájáról, de hisz párttársában. Közölte azt is: egyetért Kováccsal abban, hogy Oroszország olyan nagyhatalom, amellyel nem konfrontálódni kellene, hanem olyan partneri viszonyt kialakítani vele, amely Magyarországnak politikailag és gazdaságilag is hasznos – számolt be a Hír TV híradója.