Országos stresszfelmérés

A kutatás szerint a szociális ágazatban dolgozók és a pedagógusok érzelmi megterhelése a legnagyobb.

2014. 05. 28. 2:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 13 ezer, 18–60 év közötti magyar munkavállaló adatait tartalmazza a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének munkahelyi stresszfelmérése. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal támogatásával megvalósuló, tavaly májusban kezdett adatgyűjtés célja a munkahelyi pszichoszociális kockázati tényezők országos és ágazati vizsgálata volt. A felmérést online felületen végezték: egy Dániában kidolgozott speciális kérdőív magyar verziójának segítségével 100-as skálán értékelték a különböző munkahelyi stressztényezőket.

Az országos felmérés eredménye szerint a magyar munkavállalók számára a gyors munkatempó elvárása okozza a legmagasabb stresszterhelést, és csak a második legnagyobb stresszfaktor a jelentős mennyiségi elvárás. Komoly problémát okoz az is, ha a munkavállalóval igazságtalanok, illetve nem adják meg neki a kellő tiszteletet. A stresszfelmérésben részt vevők mintegy 40 százaléka számolt be arról, hogy munkahelyén „szekálástól” szenved. Ez a segédmunkások, szakdolgozók és irodai, ügyviteli dolgozók, illetve a nők körében figyelhető meg legtöbbször. A nők gyakrabban számoltak be szexuális zaklatásról és fizikai erőszakról is, az erőszakkal való fenyegetés pedig a férfiak körében volt gyakoribb. A szexuális zaklatás a szálláshely-szolgáltatási, vendéglátó-ágazatban és az idegenforgalom területén fordult elő kimagaslóan nagy arányban, minden ötödik megkérdezett szenvedett már el ilyet. Az erőszakkal való fenyegetés a védelem területén és a személyszállításban, illetve az egészségügyben, szociális ellátásban dolgozókkal fordult elő leginkább, utóbbiak hét százaléka ráadásul már ténylegesen is áldozatul esett fizikai erőszaknak. Őket az országos átlagnál jóval nagyobb mértékben veszélyezteti a munkakörrel járó érzelmi megterhelés is, csakúgy, mint az oktatás szereplőit.

Összességében a magyar nők nagyobb stresszről számolnak be, mint a férfiak, a kiégés, az alvászavarok, a munka és a család közötti konfliktus is nagyobb arányban fordul elő a nők körében, és a munkahelyükkel is ők az elégedetlenebbek. A magasabb iskolai végzettség, valamint a szakképzettség is egyfajta védőfaktor a stresszel szemben, hiszen a diplomával, illetve a szakközépiskolai érettségivel rendelkezők számoltak be a legkisebb, míg a nyolc általánost vagy annál kevesebb osztályt végzettek a legnagyobb stresszről. Ezen belül is a diplomás felső vezetők érték el a legalacsonyabb stressz-szintet, míg a segéd- és betanított munkások a legmagasabbat. Jelentős stresszterhelésről számoltak be még az irodai, ügyviteli dolgozók és a nem diplomás vezetők is.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.