Az előzetes adatok szerint január és március között 21 274 gyermek született, 191-gyel, 0,9 százalékkal több, mint egy évvel korábban. 1328-cal, 3,9 százalékkal kevesebben haltak meg, mint tavaly ilyenkor. A gyorsjelentés szerint az első negyedévben 4247 házasságkötés történt, csaknem 10 százalékkal, 380-nal több, mint a bázisidőszakban.
Ezer lakosra 8,7 élve születés és 13,4 halálozás jutott. Az előbbi értéke 0,1 ezrelékponttal magasabb, az utóbbi 0,5 ezrelékponttal alacsonyabb 2013. január-márciushoz viszonyítva. Az év első három hónapjában ezer élve születésre 5,1 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,2 ezrelékpontos növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A házasságkötési arányszám 1,7 ezrelékes értéke 0,1 ezrelékponttal volt magasabb az előző év január-márciusinál.
A halálozások száma számottevően mérséklődött, a születéseké enyhén emelkedett, ennek következtében a természetes fogyás üteme 5,3 ezrelékről 4,7 ezrelékre csökkent, ami a 2013. január-márciusi 12 841-gyel szemben 2014 első három hónapjában 11 322 embert jelentett.
A születések és halálozások száma régiónként különböző mértékben változott. A születésszám két régióban, a Dél-Alföldön és a Közép-Dunántúlon csökkent (3,6, illetve 1,9 százalékkal), a többiben emelkedett. A növekedés mértéke Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön volt a legjelentősebb (5,3, illetve 5,1 százalék). A halálozások száma négy régióban mérséklődött, háromban emelkedett. A legnagyobb mértékű növekedés az Észak-Alföldön (2,4 százalék), a legjelentősebb csökkenés pedig Közép-Magyarországon volt (7,3 százalék).
Az idei év első három hónapjában a természetes fogyás üteme a Dél-Alföld kivételével mindegyik régióban mérséklődött. Közép-Magyarországon 25,1 százalékkal csökkent, a Dél-Alföldön viszont 8,8 százalékkal volt magasabb a természetes fogyás mértéke. A házasságkötések száma mindegyik régióban emelkedett, a legnagyobb mértékben Észak-Magyarországon (24,5 százalék), a legkisebb növekedést (6,4 százalék) pedig a Dél-Dunántúlon regisztrálták.
Ez látható hónapról hónapra, hiszen a januári és februári, azaz az év első két hónapjára vonatkozó adatsor tanulsága szerint a halálozások száma 21 119 volt, ami 3,9 százalékos csökkenést jelent a korábbi év első két hónapjához viszonyítva. Itt azonban meg kell jegyezni azt is, hogy a születések száma némileg mérséklődött. Kizárólag az első havi adatok pedig azt mutatták meg, hogy amellett, hogy kevesebben haltak meg, a születések száma is nőtt. A statisztikai hivatal a 2013-as évről előzetes adatokat jelentetett meg még februárban, ami a népességfogyás lassulását mutatta ki.
Ami a jövőt illeti: akár nyolcmillió fő alá is csökkenhet Magyarország népessége, de a velünk szomszédos országokban is drasztikus visszaesést jósolnak. Pongrácz Tiborné, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatóhelyettese a csökkenést a társadalom folyamatos értékrendváltozásával indokolta portálunknak adott interjújában. Megállapította azt is, a tudatos gyermektelenség kialakulása súlyos veszélyt jelent.