A kormány döntése értelmében az idei tanévben már nemcsak a családi pótlékot veszítheti el, aki nem gondoskodik tanköteles gyermeke rendszeres iskolába járásáról, de – közfoglalkoztatottak esetében – a munkáját és a keresetét is. A vonatkozó törvény értelmében szeptember 1-jétől ki kell zárni a közfoglalkoztatásból azokat, akiknek a gyermeke igazolatlanul hiányzik az iskolából és a gyerek mulasztott óráinak száma eléri a harmincat.
A törvénymódosítással az volt a kormányzat célja, hogy tovább csökkentse az iskolakerülő gyerekek számát és a családokat arra ösztönözze, figyeljenek oda tanköteles gyermekükre, követeljék meg tőlük, illetve tegyék lehetővé számukra a rendszeres iskolába járást. A tét óriási, hiszen akit három hónapra kizárnak a közfoglalkoztatásból, több százezer forinttól, a család legfőbb bevételi forrásától esik el.
A legfrissebb adatok szerint eddig 214 ember közfoglalkoztatási jogviszonyát kellett azonnali hatállyal megszüntetni azért, mert a gyermeke mulasztott. Az adatok azt mutatják, hogy a szankció elérte a célját, folyamatosan csökken ugyanis a szabályszegők száma: a törvénymódosítás életbelépése után, tavaly október 21. és november 20. között még nyolcvanhat embert, december 21. és január 20. között már csak negyvenötöt, míg április 21. és május 20. között csupán huszonötöt kellett kizárni a közfoglalkoztatásból. Még biztatóbb, hogy az elmúlt két hétben senkivel szemben sem kellett az intézkedést alkalmazni.
A vonatkozó jogszabály szerint az iskolának öt óra igazolatlan hiányzás után értesítenie kell a szülőt a gyermek mulasztásáról. Ha a tanuló mulasztása eléri a tíz órát, akkor az oktatási intézmény jelzést küld a gyermekjóléti szolgálatnak, gyámhivatalnak és a kormányhivatalnak, harminc óra igazolatlan hiányzás esetén pedig értesíti a szabálysértési hatóságot. Ötven óra esetén újra értesítik a gyámhivatalt és gyermekjóléti szolgálatot, illetve innentől kezdve vonják meg a családi pótlékot is.
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.