Léhmann: Azonnal zuhanni fog a törlesztőrészlet

Az ügyvéd elárulta, mit vár a június 16-i kúriai jogegységi döntéstől a devizahitel-szerződésekkel kapcsolatban.

MNO
2014. 06. 10. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adós és jogász is „lélegzetvisszafojtva” várja a hétfőt, hiszen a Kúria majdani állásfoglalásának értelmében – tett ígéretet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a napokban – a kormány, a parlament azonnal törvényt hoz az ügyben. Egy várva várt döntés már megszületett a Kásler-perben, de az csak az úgynevezett árfolyamrés tisztességtelenségét mondta ki, s csak arra a perre vonatkozóan. – Tisztességtelen egyszer vételi, másszor eladási árfolyamot alkalmazni a bank részéről, mert nem történt átváltás, s el nem végzett tevékenység után nem lehet, nem szokás ellenszolgáltatást kérni – kommentálja a siófoki ügyvéd a Kásler-perben hozott ítéletet.

Az immár ezer devizahitelpernél tartó Léhmann kifogásolja, hogy Magyar György ügyvéd az ATV-nek nyilatkozva tíz-húszezer forintos problémáról beszélt a tisztességtelen árfolyamkülönbségből fakadó károkozás miatt, holott szerinte hiába igyekszik kollégája elbagatellizálni Kásler Árpád perbeli sikerét, valójában 200 ezer forint körüli nyereséget is jelenthet ez egy adósnak. S azért csak ennyit – teszi hozzá –, mert ugyancsak az ATV-ben Felcsuti Péter volt bankszövetségi elnök számolt be arról: 2010 óta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) utasítására középárfolyamon számolnak a bankok.

– Azaz magától a bankvezértől tudtuk meg, hogy a PSZÁF „utasította” a bankokat – magyarázza Léhmann György. – Bankvezető ritkán segít ekkorát a törvénytelenség helyreállításában, hiszen ebből az is következik, hogy a PSZÁF 2006-os állásfoglalását, melyben felhívják a figyelmet a svájci frank alapkamatának változására, a bankoknak nem kellett betartani, csak az adósoknak viselni a következményeit. Vagyis ha esett a svájci frank alapkamata (márpedig esett), akkor azt nem kellett érvényesíteni a bankoknak az adós felé, csak ha nőtt.

A hétfőre várt kúriai jogegységi döntés a siófoki ügyvéd szerint „nagyszerű téma a bírósági szakembereknek, mert feladja a leckét: úgy mondják ki az egyoldalú szerződésmódosítás tisztességtelenségét, hogy maga a szerződése ne váljon semmissé, mert az súlyosan hátrányosan érintené az adósokat a visszafizetési kötelezettség miatt”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.