Rogán elmondta, hogyan változik az önkormányzati törvény

A kettős többség elvének bevezetését javasolja a Fidesz a fővárosi közgyűlési döntéshozatalban.

TK
2014. 06. 05. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kettős többség elve azt jelenti, hogy egy döntéskor egyrészt szükség lesz arra, hogy a többség – vagyis a 33 képviselőből legalább 17 – jóváhagyja a javaslatot, másrészt legalább annyi kerületi polgármester igen szavazata is kell majd, amennyien Budapest összlakosságának minimum a felét – plusz egy embert – képviselik – ismertette a Ház előtt fekvő önkormányzatitörvény-módosításhoz benyújtott fideszes módosító javaslat tartalmát Rogán. A lakosságszám alapjául a választás évében rögzített lélekszám szolgál majd az adott önkormányzati ciklusban.

Emlékeztetett, hogy a lisszaboni szerződésben is érvényesül a kettős döntéshozatal elve, amikor nem egyhangúlag kell dönteniük az Európai Unió tagállamainak. Ekkor ugyanis egyrészt a tagállamok többségének, másrészt legalább annyinak az igen szavazata kell, hogy kijöjjön az unió összlakosságának minimum 55 százaléka.

33 választott tagja lehet az új fővárosi közgyűlésnek, amelyből 23 főt a kerületi polgármesterek, 9 főt a kompenzációs listáról megválasztott polgármesterjelöltek, míg egy főt a főpolgármester tenne ki – derült ki a Fidesz–KDNP által javasolt új budapesti választási rendszerről tartott sajtótájékoztatón.

 

A kerületek érdekei markánsabban tükröződnek majd az új összetételű Fővárosi Közgyűlésben – mondta a fideszes Papcsák Ferenc az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülésén.

 

A fővárosi kerületeket összefogó Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) támogatja a törvénymódosító javaslatot – tájékoztatott Riz Levente, a BÖSZ elnöke a szervezet rendkívüli közgyűlése után.

„Mi nem az 55-öt, hanem csak az 50 százalék plusz egy főt tűztük célul”, ami azt jelenti, hogy érvényesülni fog az arányosság elve a fővárosi közgyűlési döntéshozatalban – mondta a frakcióvezető, hangsúlyozva: nem fordulhat elő az a helyzet, hogy egy döntést olyan képviselők visznek keresztül, akik kevesebb, mint a felét képviselik a budapesti összlakosságnak. Ugyancsak az arányosság elvét veszi figyelembe a fideszes Gulyás Gergely módosító javaslata, amely szerint a töredékszavazatok szétosztásánál a nagyobb kerületekből származó voksokat súlyozni kell a lakosság száma alapján – mondta.

Rogán ismét nyomatékosította: pártja kiáll amellett, hogy olcsóbb legyen a fővárosi közgyűlés működése, ezért nem támogatnak olyan módosító javaslatot, amely növelné a fizetett képviselők számát. Azt, hogy olcsóbb lesz a testület működése, az garantálja, hogy a 23 kerületi polgármester a tagja lesz, ők ugyanis nem kaphatnak pluszjavadalmazást a közgyűlési munkáért – tette hozzá.

Ragaszkodnak azon elv érvényesüléséhez is – folytatta –, hogy minél több képviselőt közvetlenül válasszanak, ami a többségre igaz is lesz, mert mind a főpolgármestert, mind a 23 kerületi polgármestert az emberek közvetlenül maguk választják meg, és csak kilencen kerülnek be listáról. Megerősítette továbbá, támogatni fogják azokat a módosító indítványokat, amelyek azt szolgálják, hogy könnyebb legyen elindulni az önkormányzati választáson.

„Semmiképpen nem akarunk lehetetlen adminisztratív gátakat állítani a függetlenek és a kis pártok jelöltjei elé”, fontos ugyanis – mondta Rogán –, hogy az emberek minél több lehetőségből válasszanak, és lehetőleg ne legyenek adminisztratív akadályai az indulásnak. Ezért értenek egyet azokkal az indítványokkal – például az LMP-s előterjesztéssel –, amelyek a jelölési határok csökkentéséről szólnak.

Támogatják a független Fodor Gábor indítványát is, amely lehetővé teszi a többes ajánlást – közölte a frakcióvezető, aki azzal indokolta döntésüket, hogy a többes ajánlás szintén megkönnyíti az indulást. A visszaélés lehetősége kizárt, mert az önkormányzatiképviselő-jelöltként vagy polgármester-jelöltként való indulást nem támogatja az állam, nincs kampánytámogatás – magyarázta.

Rogán összegzése szerint mindezzel a közgyűlés olcsóbb, demokratikusabb és hatékonyabb lesz, továbbá érvényesül majd az arányosság elve is. Szerinte azonban az ellenzék ezután is támadni fogja a törvényt a pártérdekek miatt, hiszen az új törvénynek köszönhetően „kevesebb fizetett pártkáder lesz a közgyűlésben”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.