Lázár János viszont hangsúlyozta, a kormánynak kötelessége a közpénzek felhasználásának ellenőrzése, márpedig szerinte az egyik érintett, az Ökotárs Alapítvány tevékenysége az elmúlt időszakban aggodalomra adott okot. Az Ökotárs tegnapi közleményében azt állította: a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) az ellenőrzés címén visszaél a hatáskörével, és a célja olyan információk begyűjtése, amelyek lehetővé teszik a civil alap lejáratását, a civil szervezetek, aktivisták megfélemlítését és a szabadon szerveződő civil hálózatok feltérképezését, „listázását”. Lapunk tegnap számolt be arról, a Kehi-vizsgálatot akadályozza, hogy néhány szervezet – így az Ökotárs is – nem adott át minden kért dokumentumot. Az Ökotárs azzal védekezik, ők nem adatkezelők. Eközben lapunk kiderítette, elenyésző a társadalmi beágyazottságuk azoknak a balliberális kötődésű „civil” szervezeteknek, amelyek az NCTA révén több száz millió forinthoz jutottak az előző időszakban.
Miközben ezek a szervezetek politikai semlegességüket, „civilségüket” hangsúlyozzák, a birtokunkba került adatok szerint éves bevételeikhez képest elenyésző összeget kaptak támogatóiktól egyszázalékos adófelajánlásként, tehát szinte semmilyen kapcsolatuk sincs a társadalommal. Ha nem kapnának külföldről, jellemzően Soros György érdekeltségeitől vagy az NCTA-ból milliókat, alighanem képtelenek lennének fennmaradni. Bár a valódi civil szervezetek is indulnak pályázatokon, bevételeiknek jóval nagyobb részét teszik ki az adófelajánlások. Információink szerint a Norvég Alapból 36 millió forinthoz jutó Krétakör Alapítvány bevételeinek csak 0,1 százalékát tette ki 2010 és 2012 között az egyszázalékos felajánlás, és 2010-ben is csak négy ember támogatta őket ily módon. (Ismeretes, a Gulyás Márton vezette szervezet norvég pénzből tüntetett Lázár János ellen.)
A norvégoktól szintén 36 millió forinthoz jutó Demokratikus Ifjúságért Alapítvány bevételeinek 0,3–0,8 százalékát tették ki ezek a tételek a korábbi években. Az NCTA-ból 33 millióhoz jutó Transparency Internationalnél és a 36 millióval megtámogatott K-Monitor Közhasznú Egyesületnél ugyanez az arány egy-két százalék között mozgott 2010 és 2012 között. A kormányt talán legvehemensebben támadó Társaság a Szabadságjogokért bevételeinek 2,3–3,3 százalékát jelentették az adófelajánlások, míg a Patriarchátust Ellenzők Társaságánál ez az arány nem érte el az egy százalékot. Viszont a Labrisz Leszbikus Egyesület 2012-ben 8,5 százalékos eredményt ért el, így ezen a téren kiemelkedik a többi norvég-finanszírozott közül. A Liberális Fiatalok Egyesületének – amelyről szerdán megírtuk, cigire, sörre és hamburgerre költötte a norvég támogatás egy részét – 2009-ben mindössze négy ember ajánlotta fel adója egy százalékát.
Eközben az Átlátszó.hu reagált a lapunk keddi számában megjelentekre, s tagadta, hogy ne tette volna közzé a Norvég Alapból támogatott projektjének nyilvános adatait. Ehhez képest tegnap lapzártánkig sem tették fel honlapjukra a projektben részt vevők bérköltségének elszámolását, s a teljesítéseket igazoló dokumentumokat, pedig a támogatási szerződés szerint ezt július elsejéig meg kellett volna tenniük. Emiatt továbbra sem tudni, mire költötték el az NCTA-tól kapott pénzt. Ismert, az Asimov Alapítvány csaknem 32 millió forintnyi norvég pénzhez jutott az Átlátszó.hu internetes portál „közpénzügyi módszertanának továbbfejlesztésére és továbbadására.” A jelek szerint az Asimov Alapítványt csak strómanként használták, hogy a pályázati szabályokat megkerülve hozzáférjenek a norvég pénzekhez.
A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.