Egyre több férőhely van

Két év alatt csaknem felére csökkent a bölcsődékbe fel nem vett gyermekek száma.

2014. 07. 29. 2:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén január 1. és július 18. között újabb 381 bölcsődei és 261 családi napközis férőhelyet adtak át az országban, így összesen több mint 640 férőhellyel bővült a kisgyermekek napközbeni ellátását végző intézmények kapacitása – tudta meg lapunk az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szakállamtitkárságától. Közölték azt is: a fejlesztések nem állnak le, a 2014– 2020-as akcióterv időszakában is prioritás lesz az ilyen intézmények célzott fejlesztése.

Az államtitkárság válaszából kiderült, hogy az elmúlt években férőhelybővítéseknek köszönhetően folyamatosan csökkent a korábban helyhiány miatt elutasított gyermekek száma: míg 2011-ben még 4167 gyermek felvételi kérelmének nem tudtak eleget tenni, 2012-ben már csak 2511-an kerültek a fel nem vettek listájára, 2013-ban pedig mindössze 2153 gyerek felvételét kellett elutasítani, vagyis két év alatt csaknem felére csökkent a fel nem vett gyermekek száma. Hozzátették: ez év végéig még jelentős férőhelyfejlesztés várható az Új Széchenyi-terv keretében, így négy év alatt 20 százalékkal bővül a férőhelyek száma, ami jelentős fejlesztést jelent a kisgyermek napközbeni ellátásában, emellett komoly előrelépés a foglalkoztatás tekintetében is, hiszen több gondozónőt és dadát alkalmaznak, mint korábban.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján 2013-ban 724 bölcsőde üzemelt, a működő férőhelyek száma 37 756 volt, amelyeket 98 százalékban használták ki. Egy évvel korában még hússzal kevesebb, 704 bölcsőde működött, amelyekben több mint 1100-zal kevesebb, 36 635 férőhely állt rendelkezésre. A bölcsődéket 101 százalékban használták ki, azaz a száz férőhelyre beíratott gyermekek száma országosan 101 volt.

A bölcsődei ellátás bővítése mellett a családügyi államtitkárság megemlíti a családi napközik térhódítását is. Ez utóbbi intézmények száma évről évre dinamikusan emelkedik, a KSH előzetes adatai alapján szerint 2013 végén már 1154 szolgáltatás működött 7419 férőhellyel, vagyis 2007. évi adatokhoz képest a tizenegyszeresére nőtt a családi napközik száma és kapacitása.

A teljes cikk a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.