Időzített bomba volt S. Pál pedofilbotránya

Ma már teljesen másképp kezelnének egy ilyen ügyet – nyilatkozta a Trefort gimnázium igazgatója. Mint mondta: a saját felelősségük elsősorban a mai diákjaik védelme.

MNO
2014. 07. 18. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vitatják el az intézmény felelősségét, ugyanakkor az iskola jelenlegi vezetésének nem volt szinte semmilyen információja arról, hogy S. Pál miket tett – mondta el Csapodi Zoltán, aki szám szerint a hatodik iskolaigazgató a magyartanár távozása óta. Pletykaszinten annyit azért tudtak, hogy S. Pál botrány miatt, a szülők kérésére távozott, és hogy „szexuális tartalmú ajánlatot tett egy diáknak”, az azóta feltárt eseményeken azonban ők is nagyon megdöbbentek.

Ezzel is magyarázható az, hogy az iskola egy hétig nem szólalt meg a 444.hu által kirobbantott ügy kapcsán. Csapodi fontosnak tartotta hangsúlyozni: a nyolcvanas években az iskola légköre és az ilyen ügyek kezelése is egészen más volt, mint manapság. Az akkori ELTE Ságvári Endre Gyakorló Iskola és a mostani Trefort tantestülete között sincs túl sok közös pont, a jelenlegi hetven tanárból mindössze tíz olyan tanít ma az iskolában, aki S. Pál ténykedése alatt is ott dolgozott.

A nyolcvanas években még nem léteztek azok a csatornák, amelyeken keresztül a diákok jelezhették volna, hogy baj van: nem voltak iskolapszichológusok, nem volt semmilyen fórum, ahol a tanulók anonim módon elpanaszolhatták volna az ilyen történteket, amelyeket nyilvánosan a szégyenérzet miatt nem akartak felvállalni.

Ma már egészen máshogy kezelnének egy ilyen esetet – mondta el az igazgató. Rámutatott, hogy az iskola mind a megelőzésre – értve ezalatt preventív felvilágosításokat –, mind az ilyen esetek kezelésére több gondot fordít; a személyes légkörből fakadóan manapság a diákok négyszemközt is szoktak beszélgetni a tanárokkal.

Ha teljes terjedelmében ismernék az ügyet, ma egy hasonló esetben biztosan kihívnák a rendőröket egy S. Pál ügyéhez hasonló esetben – mondta el az igazgató. Maguk is csak a sajtóból értesültek arról, hogy több is történt, mint amiről az általuk ismert pletykák szóltak. Az, hogy láthatóan ennyire kevés információ állt a rendelkezésükre, azt mutatja, hogy valószínűleg az akkori kollégák is csak az alapinformációval – S. Pál közeledett egy gyerekhez, aki visszautasította – rendelkezhettek.

A tantestület egyébként manapság a diákok legkisebb rezdülésére is odafigyel, és még kiemeltebben kezeli a nevelés, az életre való felkészítés feladatát – mondták el a beszélgetésen. Minden helyzetet humánusan oldanak meg. Ugyanakkor a szülők felelőssége is, hogy ha hasonló esetről tudomást szereznek, azonnal szóljanak, tették hozzá.

Az iskola segít az egykori áldozatoknak, ha megkeresik őket – mondta Ferencz Gábor igazgatóhelyettes. A kérdés témája lesz az éveleji értekezleteknek, ahol segítenek majd feldolgozni a nagy visszhangot keltett történteket.

Az ügyet szeretnék lezárni – mondták el mindketten – mert az, hogy az eset közszájon forog, mind az egykori diákok lelkében feltépi a régi sebeket, mind az iskola hírnevének árt, mind pedig az egész pedagógustársadalom presztízsét rontja, azt a presztízst, amelyet a kormány évtizedes hiányosságot pótolva az életpályamodellel megpróbál visszaállítani.

A történtekkor azonban nemcsak a presztízs miatt, hanem a diákok traumától való megóvása miatt is a hallgatásban volt érdekelt mind az iskola, mind a tanárok, mind a gyerekek. Mindenki zárt, aki tudott az ügyről – mutatott rá Csapodi. Az iskola későbbi tanulói is pletykaszinten csak annyiról értesülhettek, hogy egy tanárt valamikor eltávolítottak, mert közeledni próbált egy diákhoz – ennyiről, és nem többről. Ezt megerősítette Ferencz is, aki akkortájt az iskola diákja volt.

Az információ nehézkes terjedésének nemcsak az egyetemi jelleg volt az oka, a rendszerváltás előtt ugyanis a tanárok politikai irányultságuk szerint is megosztottak voltak – mutatott rá Csapodi. Volt, aki a kommunista frakcióba tartozott, voltak konzervatívok, és voltak a liberálisok. S. Pál a beszámolók szerint az utóbbiba tartozhatott.

A botránnyal kapcsolatban egyébként Csapodi azért sem nyilatkozott korábban, mert csupán július 1-jén lett ő a létesítmény igazgatója, így ideje sem volt korábban tájékozódni a lazának és liberális szemléletűnek ismert egykori tanár viselt dolgairól. Mint mondta, az igazgatói íróasztal fiókjába volt bekészítve ez az időzített bomba, amely huszonöt éven keresztül ketyegett, mielőtt felrobbant volna. Ugyanis S. Pál – ahogy Csapodiék is elmondták – két feltétellel távozhatott eljárás nélkül a gimnáziumból: ha pszichiáterhez fordul a hajlamai miatt, és soha többé nem dolgozik iskolás gyerekekkel.

Ez utóbbit egyáltalán nem tartotta be, hiszen ismert, hogy S. Pál később, a rendszerváltástól kezdve – némi külföldön töltött idő után – az MTV külsős, később főmunkatársaként dolgozott, 1992 után főként ifjúsági műsorokon, fiatalokkal, akiket ifjabb beosztottjai mellett a 444.hu cikke szerint szintén megkörnyékezett. S. Pál egyébként az első MSZP–SZDSZ-kormány idején az MTV Tudományos, Oktatási és Ismeretterjesztő Stúdiójának vezetője lett, és a Repeta című ifjúsági műsort szerkesztette. 1998-ban, nem sokkal a Horn-kabinet leváltása előtt kinevezték az MTV 2 főszerkesztőjévé, a kormányváltás után azonban a TV2-höz távozott a köztévétől.

Mint korábban írtuk, az MSZP-SZDSZ kabinetek, S. Pál köztévés ténykedése, illetve a férfi egykori főnöke, Rudi Zoltán karrierje között fontos időbeni átfedések vannak: a Horn-kormány leváltása után a TV2-nél dolgoztak, az újabb balliberális kabinet 2002-es megalakulását követően pedig Rudi szinte azonnal a köztévé főszerkesztője lett, S. Pált pedig még azon a nyáron a Hét című, azóta megszűnt közéleti és politikai műsor szerkesztőjeként találjuk. Rudi előbb hírigazgató, majd az MTV elnöke lett, S. Pál pedig egymás után két terület főszerkesztőségét is megkapta, 2006-ban pedig az MSZP–SZDSZ-kormány kultuszminisztere a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki.

Rudi Zoltán elnöki mandátuma után még stratégiatervezési és kommunikációs igazgatóként dolgozott a köztévénél, felmondólevelét 2011 szeptemberében kapta meg. S. Pál 2009-ben távozott az MTV-től, ami egy volt kollégája szerint az SZDSZ eltűnésével hozható összefüggésbe.

Bár S. Pál a 444-nek azt állította, hogy tévés karrierje idején már nem közeledett fiatalokhoz, a 444-nek nyilatkozók azt mondták, hogy esténként a vágószobába hívta őket. Fiatalokhoz való szexuális közeledését egykori kollégái sem tartják kizártnak, egyik közvetlen munkatársa szerint pedig volt, aki tudott S. Pál múltjáról, de diszkréten hallgatott róla. Ismert, az MTVA közleményben határolódott el az egykori tévéstől, aki a szervezet megalakulásakor már nem dolgozott a köztelevíziónál.

Egyébként S. Pál a mai napig nem szakadt el a fiatalabb korosztályoktól: nemrég egykori munkahelye, az MTV Kunigunda utcai székházánál vezetett körbe gimnazistacsoportot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.