Szijjártó Péter elmondta: a magyar kormány azonnali cselekvésre szólítja fel a nemzetközi közösséget, és azt kezdeményezi, hogy az iraki keresztény közösség megvédésére irányuló műveleteket tűzzék a NATO Észak-atlanti Tanácsa jövő heti ülésének napirendjére. Kezdeményezik az európai uniós fellépés napirendre tűzését is az Európai Tanács következő ülésén.
Az államtitkár hozzátette: a Külgazdasági és Külügyminisztérium már segélyszállítmány összeállításáról is döntött, ennek a helyszínre juttatásában az Egyesült Államokkal működnek együtt. Szijjártó utalt arra is, hogy a magyar kormány a közelmúltban erbíli főkonzulátus létrehozásáról döntött, és az új főkonzul már a helyszínen tartózkodik.
A magyar kormány mintegy 70 ezer eurós sürgős humanitárius segélyt nyújt a keresztény közösségeknek és a kurdisztáni hatóságoknak – közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Navracsics Tibor üzenetét a Twitteren tette közzé angolul vasárnap délután.
A Kereszténydemokrata Néppárt szintén a világszerte tapasztalható erőszak leállítására és a keresztények elleni támadások beszüntetésére szólított fel. Rétvári Bence, a kisebbik kormánypárt alelnöke vasárnap azt közölte az MTI-vel, hogy az elmúlt hetek erőszakos cselekményei Irakban újra ráirányítják a figyelmet a napjainkban folyó keresztényüldözés brutalitására és nagyságrendjére. Korábban a Külgazdasági és Külügyminisztérium is az iraki keresztény közösség védelmére hívta fel a figyelmet.
Az Iszlám Állam (más néven Iraki és Levantei Iszlám Állam, illetve Iraki és Szíriai Iszlám Állam) szunnita terrorszervezet azzal fenyegetett meg több mint háromszáz jazidi kurd családot, hogy megölik őket, amennyiben nem térnek át a muszlim hitre – számoltak be augusztus 9-én szemtanúk és egy jazidi képviselő a Reuters hírügynökségnek. Az Irakot rettegésben tartó szélsőségesek azután fenyegették halállal a kisebbség tagjait, hogy pénteken az Egyesült Államok a kurd autonóm terület székhelye, Erbíl közelében dróncsapásokat mért a milícia állásaira.
A BBC angol hírportál augusztus 7-én arról írt, hogy több tízezer iraki kereszténynek kellett elmenekülnie, miután az Iszlám Állam elfoglalta legnagyobb városukat, Karakost. Augusztus 9-én szíriai kurd tisztségviselők közölték, hogy a kurd harcosoknak a szervezet harcosaival való összecsapások után sikerült egy Szíriába vezető, biztonságos menekülőutat nyitniuk a Szindzsár környéki hegyekben rekedt jazidiknak, akik ezrével menekültek a szomszédos országba.